Üst
APU - Yardımcı Güç Ünitesi

APU - Yardımcı Güç Ünitesi

APU, İngilizce Auxiliary Power Unit sözcüklerinin başharflerinden oluşmaktadır. Türkçe anlamı Yardımcı Güç Ünitesi olarak çevrilebilir. Genellikle uçaklarda bulunmakla birlikte bazı büyük kara taşıtlarında da bulunmaktadır ve amacı aracın ana güç kaynaklarının devre dışı kalması sonrasında araç için gerekli olan enerjinin sağlanmasıdır.

Uçaklarda APU​

Boeing 727 APU, Kaliforniya'daki Hiller Uçuş Müzesi'nde
Boeing 727 APU, Kaliforniya'daki Hiller Uçuş Müzesi'nde
Günümüz uçaklarında APU, bazı uçaklarda farklılık göstermek kaydıyla, genellikle kuyruk kısmında bulunur. Bir nevi küçük gaz türbinli motor olan APU'lar uçağın motorunu çalıştırmak için gerekli olan basınçlı havayı sağlamak için kullanılırlar. APU'nun uçaklardaki kullanım amaçları şu şeklide sıralanabilir:

Elektrikli​

  • Uçağın motorunun çalıştırılabilmesi için gerekli olan ilk elektrik sağlanması.
  • Uçuş esnasında uçağa elektrik sağlayan motorlarına bağlı elektrik jeneratörlerinin arızalanması durumunda, uçak için gerekli olan azami elektrik enerjisinin sağlanması.

Hava​

Airbus A380'in APU egzoz nozulu.
Airbus A380'in APU egzoz nozulu.
Jet motorlarının çalışması daha doğrusu ilk hareketi alabilmeleri için basınçlı hava akımına gereksinimleri vardır. İşte APU'lar bu basınçlı havayı yaratarak uçak motorunun çalışmasını sağlarlar. APU'nun olmadığı ya da arızalı olduğu durumlarda jet motorunu çalıştırabilmek için mutlaka gerekli basınçlı havayı sağlayacak başka bir araç bulunur ve bu araç kullanılarak motor çalıştırılır.

Zırhlı araçlarda APU​

Bazı gelişmiş ve büyük model tanklarda bu tip yedek enerjiyi sağlamak amacıyla küçük bir dizel motor bulunur.

Trenlerde APU​

Günümüzde bazı dizel motorlu lokomotiflerde de APU sistemi kullanılmaktadır. Türkiye'de demiryollarında kullanılan DE 22000 ve DE 33000 tipi lokomotiflere yeni APU sistemi entegre edilmektedir. APU sistemi sayesinde kendinden tahrikli motor, soğuk havalarda lokomotiflerin kolay marş almasını; su, yağ ve yakıt ısıtmasını sağlamaktadır.
 
Geri