Bal Kılavuzu

Ugur

Administrator
Bal kılavuzu, 4 cins ve 17 türden oluşan bir kuş ailesidir. Balmumu sindirme becerisine sahip tek kuş türüdür. Orta büyüklükte (10 ila 20 cm) ve küçük kafalı, ağaçta yaşayan kuşlardır. Kısa gagaları ve yüksek burun delikleri vardır. Tüyleri genellikle oldukça donuktur ve dış rektrislerde (kuyruk tüyleri) beyaz lekeler bulunur.

Bal kılavuzu adı (Latince Indicatoridae, İngilizce honeyguide), bal arayan insana veya bal porsuğuna belirli bir şarkı ile kovanların yerini gösterdiği davranıştan gelir. Onun "suç ortağı" balı toplar, ardından bal kılavuzu kovandan çıkarılan larvalarla beslenir.

Bal kılavuzu, kendi bölgesinde bir kovan bulduğunda (belki arıların hareketlerini takip ederek), uzun vadede oldukça ürkütücü olan kendine özgü ve tekrar eden şarkısını başlatırken potansiyel bir ortak için görsel bir araştırmaya devam eder. Genellikle kuşun şarkısını 100 veya 200 metrede gören adam ona gider. Karşılaşma gerçekleştikten sonra kuş, şarkı söylemeye devam ederken geçici partnerinin önünde, yere yakın, daldan dala çırpınmaya başlar, ancak bu sefer kolayca takip etmesini sağlayan görsel bir sinyal sunar. Adam kovana girdiğinde arıları dumanla yerinden çıkarır, balı alır ve bal kılavuzuna da hakkını bırakır.

Bazı bilim adamları, bu davranışın bal porsuğu ve bal kılavuzu arasında da gözlemlendiğini duymuşlardır. Bal porsuğu, uzun ve güçlü pençeleriyle kovanı açarak esas olarak balı yer, böylece balmumuyla kaplı larvaları içeren yavruları çıkarır. Yoğun kürkü ve kalın derisi bal porsuğunu arı sokmalarından korur. Kovan bir ağacın yukarısında (genellikle gövdedeki bir boşlukta) bulunuyorsa, kuş tarafından yönlendirilen bal porsuğu, birkaç pençe vuruşuyla kovanı yere düşürür. Balın çoğunu yedikten sonra bal porsuğu bölgeyi terk ederek yerini bal kılavuzuna bırakır. İki türün coğrafi dağılımı ve yaşam alanı mükemmel bir şekilde örtüşür.

Bir kuluçka asalağı olan bal kılavuzu yuva yapmaz. Dişi bal kılavuzu, yumurtasını başka kuşların yuvasına bırakır. Bakıcı aile aldatmacanın farkına varmaz ve bal kılavuzu kuşunun yumurtasını kendi yumurtaları gibi kuluçkaya yatırır. Yuvadaki diğer yumurtalardan önce çıkan yavru bal kuşu, yırtıcı kuşlarınki gibi çengel şeklindeki gagasıyla yumurtadan çıkan diğer yavruları öldürür. Evlat edinen ebeveynler hiçbir şey fark etmez ve yavruyu beslemeye devam eder. Bal kuşu yavrusu büyüyünce çengel gaga kaybolur ve yerini normal gagaya bırakır.
 

Benzer konular

Üst