Balina Vadisi - Vadi El Hitan

Vadi El Hitan (Balina Vadisi) Mısır'da, Kahire'nin yaklaşık 150 km güneybatısındaki Feyyum ilinde yer alan bir paleontolojik alandır. Park alanı, Temmuz 2005'te, barındırdığı yüzlerce arkeoceti (günümüz balinalarının nesli tükenmiş bir alt türü) fosili nedeniyle UNESCO tarafından bir Dünya Mirası olarak belirlenmiştir. Fosillerin yoğunluğu, sayısı ve kalitesi açısından bakıldığında, milli park alanındaki fosiller benzersizdir. Bu yüzden UNESCO tarafından korunan Dünya Mirası listesine eklenmiştir.

balina-vadisi-1.jpg


Kırk milyon yıl önce, Tethis Denizi bugünkü Akdeniz kıyılarının güneyini kapladı. Vadi El Hitan'da görülebilen kalın kumtaşı, kalker ve kiltaşı (şist) tortuları biriktirerek kuzeye doğru yavaş yavaş geri çekildi.

Balina fosili Balinaların ilk fosil iskeletleri 1902-1903 kışında keşfedildi. Takip eden 80 yıl boyunca, büyük oranda bölgeye ulaşmanın zorluğu nedeniyle oldukça az ilgi gördü. 1980'li yıllarda, dört tekerlekli araçların ulaşım kolaylığı sağlaması nedeniyle bölgeye olan ilgi arttı. Bölge, fosil toplayıcılar tarafından talan edilmeye başladı, bunun üzerine koruma çalışmaları başladı. Kalıntılar, modern balinaların tipik aerodinamik vücut biçimini sergilemekle birlikte, bazı fosil kalıntılarında kafatası ve diş yapısının ilkel özellikleri gözlenebilmektedir. Bulunan en büyük iskelet uzunluğu 21 metredir.

Vadi El Hitan'ın bir bölümü turistik bir mekan haline getirildiğinden, ana fosiller arasındaki yürüyüş yolları yapıldı ve küçük barınaklar inşa edildi. Bu kamusal park şimdi turist grupları tarafından düzenli olarak ziyaret edilir ve küçük bir kamp yeri mevcuttur.

Vadi El Hitan, 15 çeşit çöl bitkisine, Kuzey Afrika çakalı, kızıl tilki, firavun faresi, Afrika yaban kedisi ve dorcas ceylanı gibi yaklaşık 15 tür yabani memeliye ev sahipliği yapmaktadır. Çöl tilkisi en sık görülen memelidir ve geceleri kamp alanını düzenli olarak ziyaret eder. Ayrıca, Wadi El Rayan'daki göllerin çektiği sürüngenlerin 19 türü ve 36 kuş türü kaydedilmiştir.

[HARITA]Wadi El Hitan[/HARITA]
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Katil Balina - Orka
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    251
Yeni Zelanda'da 400’den Fazla Balina Kıyıya Vurdu
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    4K
Geri