Üst
Bank-ı Dersaadet -  İlk Osmanlı Bankası

Bank-ı Dersaadet - İlk Osmanlı Bankası

Bank-ı Der Saadet, 1847 yılında İstanbul'da Galata bankerlerince kurulan ilk Osmanlı bankasıdır. Daha sonra yerine 1856'da Bank-ı Osmani (Osmanlı Bankası) kurulmuştur. 1863'te Bank-ı Osmani-i Şahane adıyla kurulan banka, 2001 yılında Garanti Bankası'na katılmasıyla varlığı sona ermiştir.

Osmanlı Bankası Genel Müdürlüğü, 1896
Osmanlı Bankası Genel Müdürlüğü, 1896
İlk olarak 1847 yılında Galata bankerleri tarafından İstanbul'da kuruldu. Bankanın açılışına Osmanlı hükûmeti izin vermek zorunda kaldı. Bankanın ilk adı Banque de Constantinople (Bank-ı Der saadet) olmuştur. (Der Saadet, İstanbul'un eski adıdır.) Düşük bir sermaye ile bankacılık hayatına başladı. Sermayesi düşük olsa bile itibarı yüksekti. Bankanın kabul ettiği poliçeler Avrupa ülkelerinde de kabul ediliyordu.

Bank-ı Der Saadet, yabancı ülkelere kabul edilen poliçeleri yüzünden olan kısa vadeli borcunu ödeyemediği için 1852 yılında kapatıldı. Daha sonra yerine Osmanlı Bankası adı altında bir banka kuruldu. (1856)

Osmanlı tarihinde ilk açılan banka olması özelliği büyük önem taşıyan Bank-ı Der Saadet, ilk önce İngiliz sermayesi sonra Fransız sermayesiyle yoluna devam etmiştir. Bu banka Osmanlı tarihindeki en modern banka olmuştur. Bankaya para basma yetkisi bile verilmiştir.
 
Memleketi tuzağa düşürmnek için kurulmuş bir banka. Dış güçler tarafından kurulan bir banka. Ne acıdır ki, Osmanlı Bankası gibi bir isimle alay edercesine kurulmuş bir banka. Günümüzde bile milletin parasını alarak ne yaptıkları bilinmiyor. 2015 hain darbesini de yürekten desteklemişlerdi. İhanet için kuruldu , ihanete de devam ediyor.
 
Geri