Üst
Bankada Unuttuğunuz Paranız Var Mı?

Bankada Unuttuğunuz Paranız Var Mı?

Ugur

Administrator

Bankada unuttuğunuz paranız olup olmadığını artık öğrenebileceksiniz. Türkiye Bankalar Birliği üyesi bankalarda 2014 yılı sonuna kadar unutulan paralar için açılan internet sitesi ile sorgulama işlemi başladı. TBB açıklamasına göre, birlik zaman aşımına uğramış mevduat, emanet ve alacakların listesini, "www.zamanasimi.org/tbb" adresinde yayımladı.
para.webp
para.webp

2001-2014 tarihleri arasında yekün 2 milyon 935 bin 249 mudinin hesabı zaman aşımına uğradı.

Bankada unutulan paraların isim listesi yayınlanmadı ancak tekil olarak kişi sorgulaması yapılabiliyor. 31 Aralık 2014 tarihinde açıklanan verilere göre hesaplarda unutulan para miktarı yaklaşık 94,5 milyon lira .

Bankacılık Kanunu gereği işlem yapılmayan hesaplardaki paralar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devrediliyor. Zaman aşımına uğrayan paralar Zaman Aşımı adresinden öğrenilebiliyor. Unutulan paraların TMSF devredilmemesi için zaman aşımı son tarihi 15 Haziran 2015 olarak belirlendi.

Hesaplarda parası olanlar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvuruda bulunacak. Yaptıkları aramada zaman aşımına uğramış hesapları olduğunu öğrenenler, bu hesapları kapatabilmek için 15 Haziran 2015 tarihine kadar ilgili banka şubelerine kimlik kartı ile başvurabilecek.

Kaynak: hurriyet
 
Geri