Ansiklopedi Baz İstasyonu Nedir?

- Baz istasyonu, iki yönlü bir mobil ağ sisteminde yayın yapan birimdir. Baz kelimesi İngilizce base (temel, taban, esas) kelimesinin Türkçe'ye geçmiş şeklidir. Baz istasyonu cep telefonu ile haberleşmede elektro manyetik sinyalleri yayınlayan veya alan bir anten ile bir radyo verici alıcısıdır.

Radyo sistemindeki bir antenden farklı olarak, baz istasyonu hem sinyal alır, hem de sinyal gönderir, yani iki antenden oluşur. Günümüzde baz istasyonları değişik yönlere doğru değişik güçlerde yayın yapma kabiliyetine sahip olan tevcihli* antenler kullanır. İnsanların dikkatini çekmemek için, baz istasyonları değişik boy ve şekillerde olabilir.

*Tevcihli anten, Radyo frekans (RF) dalgalarını belirli yön ve daha uzaklara göndermek veya belirli yönlerden gelen bu dalgaları daha iyi algılamak için yönlendirilmiş antenlerdir. Bu antenler radyo, tv, Citizen Bant ve baz istasyonlarındaki gibi sabit, bazı alıcı istasyonlarındaki gibi rotor vasıtası ile değişken de olabilirler.


Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'nun (BTK) yönetmeliğine göre, baz istasyonlarında belirlenmiş güvenlik mesafesindeki cihaz başına düşen elektrik alanı sınır değeri 900 MHz için 10,26 V/m’yi, 1800 MHz için 15.1’i geçemez. Bu değerler ICNIRP (Uluslararası İyonlaşmamış Radyasyondan Korunma Komisyonu) tarafından belirlenen ve tüm operatörler tarafından referans alınan dünya standardı olan 41,2 V/m’nin 4 kat daha düşük seviyesine denk gelmektedir. Sorunun yanıtını artık verebiliriz. Evet bir televizyon, baz istasyonundan daha çok elektromanyetik dalga yaymaktadır.

Baz istasyonları çalışma mantığı olarak ısı ışın yaymadığından mikro dalga etkisi yoktur. Bu nedenle insan sağlığı üzerinde kanıtlanan hiçbir etkisi yoktur. Btk (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu) yine de işi sık tutup sistemleri güvenlik mesafesi ve kurallarına göre kurdurmaktadır. Dünya sağlık örgütü, tübitak raporları cep telefonu baz istasyonlarının zararsız olduğunu desteklemektedir. Baz istasyonları GSM-900, GSM-1800 ve GSM-1900 frekans bantlarından yayın yapmakta ve bu yayınlar radyo / televizyon sinyallerinin çok altındadır. Baz istasyonu sinyalleri için uluslararası standartlar ölçüsünde azami limit değer 40 V/metredir. Ülkemizde 10 V/metre üst limit değerler uygulanmaktadır.
 
Cep Telefonunun Zararlarından Korunma Yolları Nelerdir?

Pittsburgh Üniversitesi Kanser Enstitüsü başkanı Dr. Ronal B. Herberman özellikle çocukların cep telefonlarını ancak acil durumlarda kullanmaları gerektiğini savundu. Çocukların gelişmekte olan vücutları elektromanyetik alanların olası etkilerine karşı daha hassas oluyor.

Herberman yetişkinlerin de cep telefonlarını başlarından mümkün olduğunca uzak tutmaları gerektiğini; mümkünse hoparlör veya kablosuz kulaklıklar kullanmalarının daha sağlıklı olduğunu söyledi. Ayrıca insanların cep telefonlarını devamlı vücutlarına yakın taşımamaları gerektiğini geceleri yastıklarının altında veya başuçlarında barındırmamaları gerektiğini de söyledi.

1- Çocukları uzak tutun
Çocuklarınızın çok acil durumlar dışında cep telefonu kullanmasına izin vermeyin. Çocuk beynine elektromanyetik dalgaların girişi çok daha kolaydır. Bu dalganın etkileri çocuklarda çok daha etkin hissedilir.

2- Kulaklık kullanın
Konuşurken vücudunuzdan uzak tutun. 0.9 metre uzak tutulan bir telefondan yayılan elektromanyetik dalga 50 kat daha düşüktür. Mümkün olduğunca kulaklıkla kullanın.

3- Toplu Ulaşımda Kullanmayın
Toplu taşıma
araçlarında cep telefonu kullanıp başkalarına da zarar vermeyin.

4- Üzerinizde taşımayın
Telefonu üzerinizde taşımayın. Yatarken yanınıza koymayın ve mutlaka kapatın.

5- Tuş takımı dışarıya baksın
Üzerinizde taşıyacaksanız tuş takımının bulunduğu taraf dışarı baksın. Böylece dalgaların vücudunuza değil dışarı doğru yayılmasını sağlarsınız.

6- Kısa konuşun
Cep telefonunun etkisi kullanıldığı süreye bağlı olarak değişir. Konuşmalarınızın birkaç dakikayı geçmemesine özen gösterin.

7- Sürekli kulağınızı değiştirin
Cep telefonuyla konuşurken sık sık kulağınızı değiştirin.
Karşı taraf açmadan telefonu kulağınıza götürmeyin.
8- Hızla
hareket
ederken kullanmayın
Sinyal seviyesi düşük olduğunda telefonla konuşmayın. Yüksek hızda arabada ya da trende giderken telefon baz istasyonlarını yakalamak için daha çok dalga yayacağı için telefonla konuşmayın.

9- SMS kullanın
Mümkün olduğunca SMS ile haberleşmeye çalışın.

10 - SAR oranına dikkat
SAR (Elektromanyetik dalga birimi) seviyesi düşük bir cep telefonu alın
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Ateşbaz Veli ( ? - 1284 )
 • BULUT
 • BULUT,
 • Biyografiler
 • 0    949
Uluslararası Uzay İstasyonu
 • BULUT
 • BULUT,
 • Ansiklopedi
 • 0    1K
Savaş zamanından günümüze gelen Malıköy Tren İstasyonu
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Gezi - Turizm
 • 0    714
Uzay İstasyonu’na SpaceX Uzay Aracını Taşımak İster Misiniz?
 • Uzaydancom
 • Uzaydancom,
 • Güncel
 • 0    1K
Geri