• Bu site çerezler kullanır. Bu siteyi kullanmaya devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi edin.

Belçika'da Boykot Çağrısı Kurban Satışlarını Vurdu

Ugur

Administrator
Yönetici
#1
Belçika’da geçici kesimhanelere getirilen uyuşturma şartının ardından Valon ve Flaman bölgesinde kurban satışlarında ciddi azalma olduğu öğrenildi.

Geçtiğimiz sene Flaman Bölgesinde sipariş edilen koyunların bu seneye nazaran çok daha az olduğu belirtilirken, Hayvan Refahından Sorumlu Bakan Ben Weyts ise Müslümanların boykot çağrılarına kulak verdiğini söyledi.

Charleroi ve Liege’de uyuşturma şartına tepki göstermek için yapılan, “Kurbanlarınızı Belçika’da kesmeyin” çağrısı, Müslüman Temsil Kurumu ve değişik İslam’i organizasyonları tarafından da yapılınca, Belçika’da kurban satışları ciddi şekilde etkilendi. Boykot çağrısı yapan kurumlar arasında, Belçika Diyanet Vakfı da bulunuyor.

Liege Bölgesi’nde hayvancılıkla uğraşan David Jacqmin siparişlerin geçen seneye göre yüzde 90 azaldığını söyledi. Jacqmin, “Kurban Bayramı bizim için önemli bir dönem. Müslümanlar kurbanlıkların iyi beslenmiş olmasını ister. Biz de bu sebeple hayvanlara daha çok yem verir daha uzun besleriz. Maalesef bu sene çok az satış yaptık ve hayvanlar elimizde kaldı” diye konuştu.

KURBANLIKLAR ELDE KALDIBenzeri bir tablo Charleroi ve Mons’ta da yaşanıyor. Belçika’da bu sene 10 bin kurbanlığın elde kalacağı tahmin ediliyor. Bu durumda fiyatların da Bayram günü yaklaştıkça düşeceğine işaret ediliyor. Belçika’da faaliyet gösteren hayır kurumlarına yapılan yardımlarda ise ciddi bir artış kaydedildiği öğrenildi.

Valon bölgesinde olduğu gibi Flaman bölgesindeki çiftçiler de boykot kararından olumsuz etkilendi. Flaman çiftçiler her sene Kurban Bayramı’nda sattıkları yüzlerce koyunu bu sene satamadılar. Bu durumdan muzdarip olan çiftçiler Flaman hükümetine de tepkilerini dile getirmişlerdi.

Anvers bölgesinde on yıldır Müslümanlara hayvan satan çiftçiler bu sene hiçbir alım satımın olmadığını söyledi. Getirilen uyuşturma şartı sonrasında koyun satışlarında ciddi bir azalma olduğu ifade edildi.

Anvers bölgesinin Grobbendonk şehrinde 15 yıldır Müslümanlar için kurban bayramında geçici kesimhane ortamı oluşturan 48 yaşındaki Belçikalı Jan Voet, uyuşturma şartının satışları olumsuz etkilediğini söyledi. Voet, geçtiğimiz sene 800 koyun sattığını, bu sene ise sadece 8 koyun satabildiğini belirtti.

Kaynak: http://www.zamanbelcika.be/haber/gundem/4969/belcikada-boykot-cagrisi-kurban-satislarini-vurdu
 

Reklam

 • Türkiye'de Camiye Çevrilen Kiliseler
  Ugur Ugur
  Geçmişten günümüze birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Anadolu toprakları, birçok inancın da ibadet ettiği bir yer olmuştur. Ülkemiz topraklarında yaşayan topluluklar ibadet edebilecekleri...
 • 2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi
  Ugur Ugur
  2018 Yılı Dini Günler ve Bayramlar Listesi Üç Aylar başlangıcı 19 Mart 2018 Pazartesi Regaib Kandili 22 Mart 2018 Perşembe Miraç Kandili 13 Nisan 2018 Cuma Berat Kandili 30 Nisan...
 • National Geographic Fotoğrafçılarından Muhteşem Fotoğraflar
  Ugur Ugur
  Konya, Beyşehir'de bir balıkçı donmuş göle ağ atıyor. Beyşehir Gölü, Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü. Tıknaz İzlanda atları kendine has bir görünüme sahip. “Gördüğüm en nazik, en...
 • Tarih Boyunca Türklerin Kullandığı Kılıçlar
  Ugur Ugur
  Bir zamanlar savaşların kaderini belirleyen tek silah kılıçlardı. Türk tarihinde de önemli zaferler bu kılıçlarla gelmişti. İşte o kılıçlar... Dımışki Kılıcın ismi, dünyanın en sağlam...
 • Fazla Bilinmeyen İlginç Müzik Aletleri
  Ugur Ugur
  Yaybahar, Çağlama, Glass Armonica, Theremin, Elasticsynth, AlphaSphere, Eigenharp, BeatBearing, Hydraulophone, Tenori-On, Hang, Kalimba, Array mbira.... Eminim bu aletlerinin çoğunun ismini daha...
 • Kapıkule ve Diğer Gümrük Kapılarını Canlı İzleyin - 2018
  Kaptan43 Kaptan43
  Buyurun Arkadaşlar, Kapıkule, İpsala, Hamzabeyli, Pazarkule ve Dereköy Gümrük Kapılarımızı sizler de canlı izleyebilirsiniz. Görüntüler yaklaşık 30 saniyede bir yenilenmektedir. Kapıkule...

Facebook