Üst
Belçika'da  Boykot Çağrısı Kurban Satışlarını Vurdu

Belçika'da Boykot Çağrısı Kurban Satışlarını Vurdu

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ugur

Administrator

Belçika’da geçici kesimhanelere getirilen uyuşturma şartının ardından Valon ve Flaman bölgesinde kurban satışlarında ciddi azalma olduğu öğrenildi.
kurbanmzm.webp
kurbanmzm.webp

Geçtiğimiz sene Flaman Bölgesinde sipariş edilen koyunların bu seneye nazaran çok daha az olduğu belirtilirken, Hayvan Refahından Sorumlu Bakan Ben Weyts ise Müslümanların boykot çağrılarına kulak verdiğini söyledi.

Charleroi ve Liege’de uyuşturma şartına tepki göstermek için yapılan, “Kurbanlarınızı Belçika’da kesmeyin” çağrısı, Müslüman Temsil Kurumu ve değişik İslam’i organizasyonları tarafından da yapılınca, Belçika’da kurban satışları ciddi şekilde etkilendi. Boykot çağrısı yapan kurumlar arasında, Belçika Diyanet Vakfı da bulunuyor.

Liege Bölgesi’nde hayvancılıkla uğraşan David Jacqmin siparişlerin geçen seneye göre yüzde 90 azaldığını söyledi. Jacqmin, “Kurban Bayramı bizim için önemli bir dönem. Müslümanlar kurbanlıkların iyi beslenmiş olmasını ister. Biz de bu sebeple hayvanlara daha çok yem verir daha uzun besleriz. Maalesef bu sene çok az satış yaptık ve hayvanlar elimizde kaldı” diye konuştu.

KURBANLIKLAR ELDE KALDI​


Benzeri bir tablo Charleroi ve Mons’ta da yaşanıyor. Belçika’da bu sene 10 bin kurbanlığın elde kalacağı tahmin ediliyor. Bu durumda fiyatların da Bayram günü yaklaştıkça düşeceğine işaret ediliyor. Belçika’da faaliyet gösteren hayır kurumlarına yapılan yardımlarda ise ciddi bir artış kaydedildiği öğrenildi.

Valon bölgesinde olduğu gibi Flaman bölgesindeki çiftçiler de boykot kararından olumsuz etkilendi. Flaman çiftçiler her sene Kurban Bayramı’nda sattıkları yüzlerce koyunu bu sene satamadılar. Bu durumdan muzdarip olan çiftçiler Flaman hükümetine de tepkilerini dile getirmişlerdi.

Anvers bölgesinde on yıldır Müslümanlara hayvan satan çiftçiler bu sene hiçbir alım satımın olmadığını söyledi. Getirilen uyuşturma şartı sonrasında koyun satışlarında ciddi bir azalma olduğu ifade edildi.

Anvers bölgesinin Grobbendonk şehrinde 15 yıldır Müslümanlar için kurban bayramında geçici kesimhane ortamı oluşturan 48 yaşındaki Belçikalı Jan Voet, uyuşturma şartının satışları olumsuz etkilediğini söyledi. Voet, geçtiğimiz sene 800 koyun sattığını, bu sene ise sadece 8 koyun satabildiğini belirtti.

Kaynak: www.zamanbelcika.be
 
Geri