Üst
Bilgisayarlar İçin Bahar Temizliği Tavsiyeleri

Bilgisayarlar İçin Bahar Temizliği Tavsiyeleri

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan BULUT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

BULUT

Super Moderator

Eğer bilgisayarınızı uzun bir süredir temizlemediyseniz bahar aylarının başladığı şu günlerde temizliğe başlamanızın tam zamanı.
bilgisyxy.webp
bilgisyxy.webp

Hemen hemen her gün kullandığımız bilgisayarlarımız belki de evdeki veya iş yerindeki bütün elektronik eşyalardan daha çok haşır neşir olduğumuz cihazlar. Hal böyle olunca bilgisayarlarımızın kirlenmesi de kaçınılmaz oluyor.


Üstelik bilgisayarımızda film, dizi ve video izlerken birşeyler yemek isteyebiliyoruz. Eğer hijyen konusuna dikkat etmezsek bilgisayar kullanarak sağlığımızı tehlikeye atmamız muhtemel.

Bu nedenle bilgisayar temizliği düzenli aralıklarla yapılması gereken bir işlem. Peki bilgisayar temizliğini nasıl yapabilirsiniz? İşte bu yazımızda bilgisayarınıza zarar vermeden fiziksel olarak temizliğini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bunun yanında bilgisayar temizliğinin sadece fiziksel temizlikten ibaret olmadığını da belirtmekte fayda var. Bilgisayarlarımız kullanmadığımız dosyalar ve programlar nedeniyle çöplüğe dönüşebiliyor. Bu nedenle yazılımsal olarak temizlik yapmak da gerekiyor. Yazımızda bilgisayarınızdaki yazılımsal temizliği de nasıl yapabileceğinizi anlatacağız.

Dilerseniz bilgisayar bileşenlerinizi nasıl fiziksel olarak temizleyebileceğinize bir göz atalım.

Klavye ve Fare​

-
-
Şüphesiz ki sağlığımız için en büyük tehlikeyi oluşturan bilgisayar donanımları sürekli kullandığımız klavye ve fare. Bu ikili hem toza oldukça dayanıksızlar hem de sürekli temas ettiğimiz için mikropları vücüdumuza bulaştıran ana parçalar.


Klavyenizi temizlemek için ilk önce klavyenizin kablosunu çıkarın veya kablosuz bir klavye kullanıyorsanız pillerini çıkarın. Eğer bir dizüstü bilgisayar sahibiyseniz bilgisayarınızı kapatın veya bilgisayarınız açıkken temizlik yapmak istiyorsanız KeyFreeze adlı programı kullanarak bilgisayarınızın klavyesini etkisiz hale getirin:

KeyFreeze
keyfreggg.webp
keyfreggg.webp
Klavye ve Fare Kilitleme Programı

Masaüstü bilgisayarınızda kullandığınız klavyeyi ilk olarak aşağıya bakacak şekilde ters çevirin ve silkeleyerek tuşların arasındaki tozların ve saç ve yiyecek artıkları gibi parçaların dışarı çıkmasını sağlayın. Silkeleme işlemi tek başına yeterli olmayabilir, bu nedenle saç kurutma makinanızla tuşların arasına hava üflemeyi deneyebilirsiniz. Fakat bu işi yaparken saç kurutma makinanızın soğuk hava üfleme ayarını kullanmanızda fayda var. Eğer detaylı bir şekilde klavyenizi temizlemek isterseniz ince bir metal cisimle tuş aralarında kalan kirleri dışarı çıkartmayı deneyebilirsiniz.

Fakat bu işi yaparken eğer iğne veya bıçak gibi bir cisim kullanıyorsanız klavyenizin dip yüzeyini kullandığınız metal cismin sivri ucuyla zedelememeye özen gösterin. Ayrıca kürdan ve kibrit çöppü gibi kırılabilecek malzemeleri kullanmaktan da kaçının. Son olarak klavyenizin içindeki tüm tozu ve parçacıkları dışarı çıkarttıktan sonra klavye yüzeyinizi bir kolonyalı mendil ile silin. Kolonyalı mendilin çok ıslak olmamasına ve sıvının klavye tuşlarının arasında sızmasına izin vermeyin. Bu işlemi de yaptıktan sonra mikrofiber bir bezle yüzeyi kurulayarak temizliği tamamlayabilirsiniz.

Eğer bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız bilgisayarınızı ters çevirip silkelemeniz bilgisayarınıza zarar vereceği için farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Bu nedenle küçük ve sert kıllara sahip bir fırça kullanmayı, tuşların arasındaki kirleri dışarı çıkarmayı deneyebilirsiniz. Daha sonrasında soğuk üfleyen bir saç kurutma makinasıyla tozlardan kurtulun. Fakat elektrikli süpürge kullanmanızı tavsiye etmiyoruz; çünkü güçlü çekiş gücüne sahip bu cihazlar klavye tuşlarınızı yerinden sökerek yutabiliyorlar. Son olarak kolonyalı mendille klavye yüzeyinizi silin ve mirofiber bezle kurulayın.

Fareler daha az tuşa sahip olduğu için temizlikleri biraz daha kolay. Fakat tuşların arasındaki kiri çıkarmak farenin eğimli yüzeyi nedeniyle biraz problem olabiliyor.

Bir iğneyle farenizin çevresindeki birleşim yerlerini ve tuşların aralarını dolduran kirleri dışarı çıkartın, sonrasında bu kirleri ve tozları soğuk üfleyen bir saç kurutma makinasıyla dışarıya tahliye edin. Son olarak kolonyalı mendille farenizi silerek mikrofiber bezle kurulayın.

Kasa Temizliği


bilgisayar.webp
bilgisayar.webp

Eğer bilgisayarınız bir masaüstü bilgisayarsa kasanızın iç bölümü düzenli olarak temizlik yapmazsanız öbek öbek toz biriktirebiliyor. Bu tozlar kasanızın içindeki fanların dönmesini engelleyebiliyor ve sonuç olarak bilgisayarınız yüksek işlemci ısısı nedeniyle kendini kapatabiliyor.


Bilgisayar kasanızın temizliğini yaparken en büyük önceliğinizin bilgisayarınızn kapalı olması gerektiğini unutmayın.

Açık bilgisayarınızda temizlik yaptığınızda bilgisayarınıza ciddi derece hasar verebilmeniz mümkün. Bunun yanında bilgisayar parçalarınızın yüzeyindeki tozları dağıtmak için yumuşak uçlu fırçalardan faydalanın ve bu fırçaları kullanırken bastırmayın.

Bilgisayar kasanızı temizlerken ortaya çıkan tozu elektrikli süpürgenizle çekme yolunu kullanabilirsiniz. Fakat süpürgeniz ile temizlerken süpürgenizi en düşük çekiş gücünde kullandığınıza ve parçalarınıza çok yaklaştırmadığınıza emin olun.

Eğer bilgisayarınızın içindeki tozları dışarıya tahliye etmek isterseniz bilgisayarınızı açık bir alana alın ve saç kurutma makinanızın soğuk üfleme moduyla kasanızın içindeki parçalar ve fanlar arasına giren tozları dışarıya doğru uçurun.

Kasa temizliği için hazırladığımız bu video size konu hakkında fikir verecektir:


Monitör Temizliği


bilgislql.webp
bilgislql.webp

İster masaüstü olsun, ister dizüstü olsun temizlik yaparken en çok özen göstermeniz gereken parça monitörünüz olacaktır. Bir 15 sene öncesinde olsaydık ve halen tüplü CRT monitörleri kulanıyor olsaydık bu kadar kaygılanmamıza gerek yoktu; çünkü bu monitörlerde cam yüzey kullanılıyordu. Fakat LCD ve LED monitörlerde bu tür bir cam yüzey bulunmamakta. Kullanılan yüzey daha kolay çizilebiliyor; bu nedenle daha hassas davranmamız gerekiyor.


Bilgisayarınızın monitörünü temizlerken monitörünüzün kapalı olduğundan emin olun. Monitör temizliğinde en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise kesinlikle mikrofiber bez kullanmanız gerektiği. Standart bir bez temizlik esnasında monitörünüzde çizikler oluşmasına sebep olacaktır. Eski bir tişörtünüzü bez yaptıysanız üzerindeki dikişler ve sert yüzeyi monitöre zarar verecektir. Bu nedenle sadece mikrofiber bezlerle monitör yüzeyini silin.

Monitörünüzün ekranı organik materyalden oluştuğu için bu yüzeyi silerken kullanacağınız sıvıya da dikkat etmeniz gerekli. Musluk suyu bile içerisindeki minerallerden ötürü monitörünüzün yüzeyine zarar verebiliyor. Bu iş için saf su kullanmak daha doğru olacaktır.

Bunun yanında sadece alkol bazlı olan kolonya gibi sıvılar da monitörünüzün yüzeyindeki kaplamanın zedelenmesine sebep veriyor. Kolonyalı mendiller ve diğer alkol içeren sıvılardan kaçınmanızda fayda var. Monitör temizlik setleri içerisinde özel monitör temizleme sıvıları yer alıyor. Temizlik için en doğru seçenek bu sıvılar olacaktır.
Mikrofiber bezle monitör temizliği yaparken bezi bastırmamaya özen gösterin.


Yazılımsal Temizlik

bilgisljl.webp
bilgisljl.webp

Bilgisayarınızın parçalarını temizledikten sonra onun daha rahat çalışmasını sağlamak bilgisayarınızın bahar temizliğini tamamlayacaktır. Eğer sisteminizi uzun bir süredir format atmadan kullandıysanız doğal olarak sisteminizde çöp dosyalar ve kullanmadığınız programlar birikebiliyor. Bu program ve dosyalardan kurtulmak hem disk performansınızı yükseltecektir hem de bilgisayarınızın komutlarınıza daha seri bir şekilde tepki vermesini sağlayacaktır.


Bilgisayarınızdaki gereksiz programları kaldırmak için IObit Uninstaller adlı programdan faydalanabilirsiniz. IObit Uninstaller'ın Windows'un klasik program kaldırma arayüzünden farkı ise programların geride bıraktığı çöp dosyaları da tespit edebilmesi ve kaldırabilmesi. Bunun yanında IObit Uninstaller klasik program kaldırma arayüzü ile kaldıramadığınız programları da kaldırabiliyor:

IObit Uninstaller
iobitukjk.webp
iobitukjk.webp
İleri Seviye Program Kaldırma Aracı
Bilgisayarınızdaki gereksiz programlardan kurtulduktan sonra sıra çöp dosyaları temizlemeye geliyor. Bilgisayarınıza aynı dosyayı 2 defa kaydettiğiniz olabiliyor. Bu çift dosyalar hem boş alanınızı gereksiz yere dolduruyor hem de sabit diskinizin çalışmasını güçleştiriyor. Bu çift dosyaları tespit etmekte güçlük yaşıyorsanız dupeGuru adlı programdan faydalanabilirsiniz. dupeGuru bilgisayarınızı tarayarak çift dosyaları tespit edebiliyor. Üstelik program dosya adları yakın olan dosyaları da karşılaştırabilmekte:

dupeGuru
dupegubtb.webp
dupegubtb.webp
Çöp Dosya Silme Programı

Bilgisayarınızın yazılımsal temizliğini tamamlamak için Windows açılışını düzenlemenizi tavsiye ediyoruz. Windows açıldığında otomatik olarak başlayan programlar bilgisayarınızın açılış süresini uzatıyorlar.

İşte bu programlardan işinize yaramayanları devre dışı bırakarak Windows açılışı hızlandırma işlemini gerçekleştirebilmeniz mümkün. Windowsun açılışında otomatik olarak başlayan ve çok gerekli olmayan programlardan ve servislerden bazıları şunlar, bu programlara ihtiyacınız duyduğunuzda el ile başlatabilmeniz de mümkün:

- iTunes helper
- Adobe Reader
- Skype
- Apple Push
- Google Chrome
- Quicktime
- Spotify Web Helper
- Cyberlink YouCam
- Evernote Clipper
- Microsoft Office


Peki bu program ve servisleri nasıl devre dışı bırakacağız? Bu iş için klavyeniz üzerinden Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın ve görev yöneticisini açın. Dilerseniz görev çubuğunun üzerine sağ tuşla tıkladığınızda açılan menüden görev yöneticisini seçerek de açabilirsiniz.

bilgisayarlar-icin-bahar-temizligi-tavsiyeleri-7.webp
bilgisayarlar-icin-bahar-temizligi-tavsiyeleri-7.webp


Görev Yöneticisi açıldıktan sonra yukarıdaki resimde işaretlediğimiz "Başlangıç" sekmesinin üzerine tıklayın. Bu panelde Windows ile başlayan programlar listelenecek. Gereksiz olanları aşağıdaki Devre dışı bırak tuşunu kullanarak kapatabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınızdaki programların çalışmalarında aksaklık yaşarsanız yine bu panel üzerinden devre dışı bıraktığınız servis ve programları tekrar aktifleştirebilirsiniz. Bu işlemleri düzenli aralıklarla tekrarlamanız bilgisayarınızın yavaşlamasının önüne geçmesini sağlayacaktır.
 
Geri