Buchenwald Cadısı - Ilse Koch

Ugur

Administrator
Ilse Koch 1906 - 1967
Ilse Koch (d. 22 Eylül 1906 - ö. 1 Eylül 1967), Nazi Almanyası'nda siyasi suçlu hapishaneleri'nin komutanı Albay Karl Otto Koch'un eşidir. Buchenwald Toplama Kampı'nda mahkûmlara karşı sadist davranışları ve acımasızlığından dolayı Buchenwald Cadısı olarak ünlenmiştir. Ayrıca insanlık tarihinin en acımasız kadınları arasında yer alır. Dövmeli vücutlara düşkünlüğü ile tanınan Ilse Koch öldürttüğü esirlerin derilerindeki dövmeleri kesip (bazen de derileri kendisi süsleyip) çanta, eldiven, gece lambası, hatta işlemeli iç çamaşırı yapmıştır.

1937 yılında Karl Otto Koch ile evlenmiştir. Bu esnada Sachsenhausen Toplama Kampında gardiyan ve sekreter olarak çalıştı. Kocası, Buchenwald kampının komutanlığına getirilince ailece oraya taşınmışlardır.

1941 yılında eşi Karl Otto Koch Majdanek toplama kampının komutanı olmuştur. 1943 yılında Gestapo tarafından SS fonlarından para çalmak ve bunu gizlemek için bazı SS üyelerini öldürmek ile suçlanmışlardır. Karl Otto Koch, SS mahkemesi olan Hauptamt SS-Gericht tarafından idam cezasına çarptırılmış ve Nisan 1945'te Münih'te idam edilmiştir. Ilse aklanmış ve ailesi ile Ludwigsburg'a taşınmış ama savaştan sonra 30 Haziran 1945'te ABD askerleri tarafından tutuklanmıştır.

Buchenwald kampında insan orgaları
1947 yılında Dachau Buchenwald içinde tek sanık olarak suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. 1948 yılında hapis cezası dört yıllık bir düzeye indirilmiştir. Bu kararın gerçeği aynı zamanda Ilse Koch hapiste kez hamile olduğundan kaynaklanmaktadır. Çünkü Ilse Koch cezasının hafifletilmesi amacıyla hapishane bekçilerinden biriyle ilişkiye girip hamile kalmıştır. Hamilelik bile bu cezayı hafifletememiştir. İki sene sonra Amerikalı General Lucius Clay tarafından serbest bırakılmıştır. Sonrasında bu ilişkide dünya'ya getirdiği 29 Ekim 1947 doğumlu oğlu Uwe Köhler, (baba adı açıklanmadı) sonrasında annesi ile temasa geçtmeye çalıştı ama devlet tarafından bu grişimi yasaklandı.

50 bin cinayetten sorumlu olduğu gerekçesi ile ömür boyu hapis cezası verilmiştir. Bavyera Eyalet Mahkemesi'nde cinayet ve mahkûmlara kötü muamele ve de Alman hükümeti tarafından 135 kişiyi öldürmeye teşvik etme suçundan tekrar tutuklanmıştır. 15 Ocak 1951'de yayınlanan kararda: cinayet ve ciddi fiziksel istismara teşvik suçundan müebbet hapis cezası aldı. İlerleyen yıllarda Ilse Koch af kararı çıkarılması için boşuna çabalar harcadı ancak 1966 yılında bunun mümkün olmayacağı bidirildi. Bunun üzerine 1 Eylül 1967'de hücresinde demir parmaklığa bağladığı çarşaf ile kendini asarak intihar etti.
 
Üst