Üst
Çöl Kumlarından "Binbir Gece Masalları"

Çöl Kumlarından "Binbir Gece Masalları"

Ugur

Administrator

Çöl Kumlarından "Binbir Gece Masalları"
Çöl Kumlarından "Binbir Gece Masalları"
Binbir Gece Masalları’ndan esinlenen Kuveytliler, kızgın çöl kumlarına şekil vererek dünyanın en büyük kumdan köyünü yapıyor. Yüzlerce kamyon ile çöllerden getirilen kumlar, ince bir işçilikle Alaaddin'in Sihirli lambasındaki cini ya da Binbir Gece Masalları'ndaki diğer mitolojik yapıları yansıttılar.

Arap edebiyatının en güzel eserlerinden olan Binbir Gece Masalları’ndaki karakterler ve yapılar tozlu kitaplardan çıkarılarak görsel yapıda sevenlerin beğenisine yeniden sunuluyor. Kuveyt’teki çöllerden yüzlerce kamyonla taşınan kumlar, birkaç kere yıkandıktan sonra maharetli ellerle buluşarak şekil alıyor.

Turizm açısından ülke tanıtımına katkı sağlaması için yapılan bu kumdan şehir, henüz tamamlanmamış olmasına rağmen çok sayıda yerli ve yabancı turistin akınına uğruyor. Özgünlüğünü koruması açısından içerisine yapay maddelerin konulmadığı bu yapılar, çok fazla dayanıklı olmadığı için yapım aşaması da uzun sürüyor. Şu zamana kadar denenmemiş olması bakımından ve yapımında 35 bin ton kum harcanması açısından dünyanın en büyük kumdan köyü unvanına sahip olan bu eserler, daha sonra uluslararası festivallerde de gösterime sunulacak.

Konu ile ilgili olarak Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklama yapan Proje Müdürü Yusuf el Daur, küçük işletmelere destek olmak ve Kuveytli gençlerin özel sektör projelerine katılımını teşvik etmek için her yıl geleneksek etkinlik düzenlediklerini söyledi. Bu yıl bilim – kültür köyü kurmaya karar verdiklerini ifade eden Daur, bu köyün kendi alanında dünyanın en büyük bilim köyü olduğunu kaydetti.

Bu köyün 30 bin metrekarelik bir alanda 35 bin ton kum kullanılarak oluşturulduğunu dile getiren Daur, “Kendi Arap mirasımızı korumak için bu yıl Binbir Gece Masalları'ndan esinlenerek bir tema oluşturduk. Genel amacımız Kuveyt’te turizmi desteklemek ve buna yönelik projeler üretmek. Kuveyt’in dünyanın en kaliteli kumuna sahip olduğunu gördük bu yüzden bu fırsatı kullanarak gençleri bu projeye dahil ederek turizmi canlandırmak istedik." şeklinde konuştu.

trthaber
 
Geri