Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir?

Savaş

topragizbiz.com
23 Mar 2014
7
0
1
#1
Dizüstü bilgisayar nasıl temizlenir?

Ne kadar özen gösterilse de bilgisayarlarda tozlanma meydana gelmekte ve klavyede bakteri üremektedir. Peki bu kadar bakteri barındıran dizüstü bilgisayarlar nasıl temizlenmeli?Dizüstü bilgisayarlar yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Ne kadar özen gösterilse de bilgisayarlarda tozlanma meydana gelmekte ve klavyede bakteri üremektedir.

Dizüstü bilgisayar; monitör ve klavye başta olmak üzere farklı aksamlardan oluşur. İç temizlik için teknik bilgiye ihtiyaç vardır. Dışarıdan temizlik ise görünürdeki tozları yok edebilir. İç temizlik için profesyonel yardım almanız önerilir.

Dikkat edilmesi gerekenler:- Temizliğe başlamadan önce bilgisayarı kapatın ve fişi çekin.
- Bilgisayarı doğrudan güneşe maruz bırakmayın.
- Bilgisayar başında yemek yememeye özen gösterin.
- Bilgisayarın darbe almamasına dikkat edin.
- Bilgisayarın iç temizliği için profesyonel yardım alın ve düzenli olarak iç temizlik yaptırın.

Klavyeler çok çabuk kirlenir. Özellikle bilgisayar başında yemek yiyenler için temizliğin sıklığı önemlidir. Klavyeyi ucuna fırça taktığınız süpürge ile temizleyebilirsiniz. Tuşların arasına sıkışan kırıntıları ise hava püskürtme yöntemiyle alabilirsiniz.

Hava deliklerinin temizliği bilgisayarın performansı açısından önemlidir. Deliklerde biriken pislikler soğutma işlemine engel olacağından, bilgisayarın ömrü de kısalır. Temin edeceğiniz basınçlı hava setiyle bu delikleri temizleyebilirsiniz.

Ekran için özel üretilen solüsyonları kullanmalısınız. Solüsyon döktüğünüz yumuşak bir bezle ekranı silin. Ekranlar için özel olarak üretilen temizlik mendillerini de kullanabilirsiniz. Bu işlemi uygularken ekrana baskı uygulamayın. Bilgisayarı açmadan önce ekranın kuruduğundan emin olun. Solüsyonların alkol içerdiğini, bu sebeple de yanıcı olduklarını aklınızdan çıkarmayın.

Dizüstü bilgisayarın diğer plastik kısımları için de solüsyon kullanabilirsiniz. Yine bilgisayarı kullanamaya başlamadan önce kuruduğundan emin olmanız gerekir.
 

MURATS44

topragizbiz.com
16 Nis 2013
4,613
219
63
#3
Özellikle ben. bilgisayar başında asla yemek yemem. :D çünkü yok. Olmayan yemeği yiyemem :D
 

Ugur

Administrator
8 Nis 2013
5,530
525
113
#5
100 küsür tuş var birkaçı gitsin bisey olmazda yeter ki BOŞLUK tuşu gitmesin. hahaha
 

Kaptan43

topragizbiz.com
16 Nis 2013
1,600
228
63
#7
Pcde yemek yemeyin. Chips yada aycekirdegi yiyin. Sonra elektrikli süpürge cektirirsiniz olur biter. :D