Emeklilikte yaşa takılanlar

Eyt .geriye doğru yasalar olurmu.emeklilikte yaşa takılanlar

 • Yasalar geriye işlermi

  Oy: 0 0.0%

 • Kullanılan toplam oy
  1
8.9.1999 gününe kadar emeklilik için iki şart vardı. Birincisi sigortalılık süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl) ikincisi de 5000 günlük prim ödeme gün sayısı. Bu tarihten sonra ise üçüncü bir şart daha geldi, YAŞ şartı. 8.9.1999 gününden önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58 erkeklerde ise 44 ile 60 yaş arasında değişen yaşı bekleme süresi getirildi.

***DERE GEÇERKEN KURAL DEĞİŞMEZ
“Emeklilikte Yaşı Bekleyenler”in en önemli argumanı, biz işe girerken kural belliydi ve bu kurallara göre emekliliği beklerken kural değiştirdiler. Evet gerçekten de doğru, kadınlar 20 yılda, erkekler 25 yılda emekli olmayı beklerken OLMAZ dediler, bir de yaş bekleyeceksiniz. Üstelik emekli aylığı hesaplama kurallarını da değiştirdiler. Olayın yargı yoluyla çözümünü ise zamanın muhalefet partisi MİLLİ SELAMET PARTİSİ’nin Anayasa Mahkemesine başvurusu sonrasında, Mahkeme; “Emeklilik beklenen haktır, emekli olunca kazanılmış hak olur” deyip, TBMM’nin de beklenen haklar konusunda yasal düzenleme yapma hakkı olduğuna karar verdi.

***ÇALIŞTIKÇA EMEKLİ AYLIKLARI DA DÜŞÜYOR
İşin ilginci hem çalışanları daha geç emekli etmeye çalışan Hükümetler yetmez, bir de çalıştıkça emekli aylıklarını da düşüreceğiz dediler. Bu sebeple 1.1.2000 gününden sonra biraz, 1.10.2008 gününden sonra ise her prim ödenen ay için ilerde alınacak emekli aylıkları 2’şer lira düşüyor.

***İŞE GİRİŞTE YAŞLISIN EMEKLİLİKTE GENÇSİN DİYORLAR
“Emeklilikte Yaşı Bekleyenler”in büyük bir derdi daha da var. İşe girmek isteseler yaşlısın diyorlar, emekli olalım dediklerinde ise gençsin diyorlar. BU sebeple iki arada bir derede kalmış gibiler.

***HÜKÜMET TEKLİFİNİ YAPTI
Grubun yoğun eylemlerinden sonra önce Bakan Faruk Çelik, sonra da Başbakan Tayyip Erdoğan’a verilen dosya ve taleplerin ilk meyvesi alındı. Bakan Çelik, daha az emekli aylığına razı olurlarsa erken emekli edebileceklerini teklif etti. Benim tavsiyem gerçek emekli aylıklarıdır ama bu başarılamazsa bu da kabul edilebilecek bir tekliftir. Dünyada da bu uygulamanın örnekleri var. Almanya ve Finlandiya örneği bizim için de uygulanabilir örneklerdir.

***ALMANYA VE FİNLANDİYA ÖRNEKLERİ
Almanya’da normalde emeklilik yaşı işe giriş ve doğum tarihlerine göre 65 veya 67 yaşıdır. Ancak, 63 yaşına gelmiş olanlar her eksik yaş için yüzde 2’lik daha düşük emekli aylığı bağlama oranı ile 67 yaşını beklemeden emekli de olabiliyorlar. Ancak, daha sonra çalışsalar bile emekli aylıkları bir daha artmıyor. Finlandiya’da da benzer uygulama var ama daha güzel, eksik aylık bağlama oranı ile daha erken yaşlarda emekli olanlar, emekli olduktan sonra çalışmaya devam ederlerse bu kere her çalıştıkları yıl aldıkları emekli aylığı yüzde 2 artarak gerçek emekli aylıklarına yükseliyor
 
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) Bakanlar Kurulu Kararlarını Bekliyor

Emeklilikte yaşa takılanlar, 2017 yılı öncesinde müjdeli bir haber bekliyor. Ancak Başbakan Binali Yıldırım EKK kararları sonrasında 2017 yılının tasarruf yılı olacağını açıkladı. Daha öncede EYT'nin bütçeye 400 milyar TL ek maliyet getireceğinin açıklanması beklentilerin olumuz sonuçlanacağının sinyallerini veriyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) mağduriyetlerinin giderilmesi için Ankara’da muhatap aramaya devam ediyor. Yaşanan ekonomik dalgalanma ise mağduriyetlerin bir süre daha devam edeceğine işaret ediyor. Açıklanan son Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarındaki kamu kurumlarının tasarrufa dikkat edeceği vurgusu 400 milyar TL civarında olan EYT maliyetinin üstlenilmeyeceğine işaret ediyor. Buna rağmen mağdurlar taleplerinin Bakanlar Kurulu’nda gündeme gelmesini bekliyor. EYT mağdurlarının gözleri Bakanlar Kurulu tarafından açıklanacak olan kararlara çevrilmiş durumda.

Kamu kurumlarının tasarruf eğilimine girdiğini gösteren son Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararları, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için bir hazırlık yapılmadığını ortaya koyuyor. Bakanlık, EYT düzenlemesinin bütçeye 400 milyar TL yük getireceğine dikkat çekiyor. Bakanlar Kurulu tarafından yapılacak açıklamada mağduriyetin giderilmesi konusunun olup olmadığı bilinmiyor.

MÜEZZİNOĞLU: 400 MİLYAR TL EK MALİYET

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, yaşa takılanlara yapılacak ödemenin gelecek nesilleri etkileyeceğini ifade etmiş ve şu ifadeleri kullanmıştı: “Emeklilikte yaşa takılanlara bu hassasiyetle yaklaşmalıyız. Bu kesimin erken emekli edilmesinin sisteme getireceği ek maliyetin 400 milyar TL olduğu ve bunun sonraki nesillerin sırtına yükleneceği unutulmamalıdır.”

EKK AÇIKLAMASI: 2017 TASARRUF YILI OLACAK

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) kararlarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım da 2017 yılının tasarruf odaklı olacağına dikkat çekti. Başbakan, “Kamu olarak 2017’de muazzam bir tasarruf yılı olacak. Çok ciddi tasarruflar yapacağız. Önceliği olmayan harcamalar, gereksiz masraflar yapılmayacak.” ifadelerini kullanarak harcamalarda kısıntıya gidileceğini söyledi. Bu ifadeler çerçevesinde EYT mağdurları için olumlu bir tablo çizmek gerçeği yansıtmıyor.

GÖZLER BAKANLAR KURULU KARARLARINDA

EYT mağdurları seslerinin duyulmuş olması beklentisiyle gözlerini Bakanlar Kurulu tarafından açıklanacak olan kararlara çevirdi. Yapılacak olan açıklamalarda EYT hakkında bir düzenleme olup olmadığı merakla bekleniyor.

Kaynak: http://www.haberdirekt.com/emeklilikte-yasa-takilanlar-eyt-bakanlar-kurulu-kararlarini-bekliyor-6109
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Pâdişâhım çok yaşa!
 • A
 • AliCabbar,
 • Komikler
 • 1    286
Şunları yap rahat yaşa
 • denizf
 • denizf,
 • Dini Konular
 • 0    865
Ne olursa olsun ne yaşarsan yaşa kendi yüreğine dokun
 • denizf
 • denizf,
 • Makaleler
 • 0    1K
İkiz ve Üzeri Bebeklere 4 Yaşa Kadar Destek
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    2K
Geri