Kehribar Taşının İçinde 99 Milyon Yıllık Dinozor Fosili Bulundu

Ugur

Administrator
Çinli bir bilim insanı, ilk kez bir kehribar taşının içinde 99 milyon yıllık olduğu tespit edilen bir dinozor kuyruğu fosili buldu.

Çin'de yürütülen bir araştırmada kehribar taşında 99 milyon yıllık dinozor kuyruğu fosili bulundu.Sonuçları Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırmada, Çin Yer Bilimleri Üniversitesinden Şing Lida, uluslararası bir araştırma grubu ile yaptığı inceleme sonucu, geçen yıl Myanmar'daki yerel bir pazarda aldığı kehribar taşının içinde tüylü dinozor kuyruğu fosili buldu.

İLK KEZ BULUNDU

China Daily'nin haberine göre, kehribar taşının çıkarıldığı madenin izini süren Çinli araştırmacı, "İlk kez kehribar taşının içinde bir dinozor parçası bulunduğunu" ifade etti."Yapılan testlerin sonuçlarına göre bu fosilin, yaklaşık 99 milyon yıl önceki orta-Mesezoik döneme ait olduğunu" kaydeden Şing, "Reçinenin akış şekli ve dinozor kuyruğu ile bulunan soyu tükenmiş karınca türü göz önünde bulundurulduğunda bu taşın tamamen doğal yollarla şekillendiği anlaşılıyor"şeklinde konuştu.

3,85 santimetre uzunluğuna sahip olan tüy kuyruk fosilini inceleyen araştırmacılar, bu kuyruğa sahip dinozorun 18,5 santimetre uzunluğunda olduğunu tahmin ediyor.

Araştırmacı Şing, "Diğer kehribar taşlarında da dinozor fosili ya da antik çağlara ait canlıların fosillerini bulabiliriz" dedi.
 

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Üst