Bin yıllık Balkan Geleneği Koleda

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra Beldesi'nde, kötü ruhların kovulduğu düşünülen Balkan geleneği 'Koleda', festival havasında kutlandı. Bin yıllık geçmişe sahip olduğuna inanılan etkinlikte beyaz çarşaflar giyip yüzlerini boyayanlar, evlerin camlarına vurarak mahalleliyi korkuttu.

koleda.jpg


Kırklareli'nin Babaeski ilçesine bağlı Büyükmandıra Beldesi'nde 6 yıldan bu yana kutlanan ve geleneksel hale gelen Balkan geleneği olan 'Koleda', bu yıl da renkli görüntülerle sahne oldu. Trakya'nın çeşitli bölgelerinde farklı isimlerle, kış aylarının en soğuk günlerinde kutlanan gelenek için Büyükmandıra'da çok sayıda vatandaş bir araya geldi. Büyükmandıra Beldesi'nce düzenlenen geceye katılan vatandaşlar yüzlerini boyayıp, beyaz çarşaf giydi.

Kutlamalar öncesi evlerinde toplanan halk, yüzlerce yıldır olduğu gibi korku hikayeleri anlattı. Korku hikayelerinin anlatılmasın ardından kabak tatlısı pişiren belde halkı, ellerinde meşalelerle evlerin camlarını çalarak içeridekileri korkuttu. İnanca göre; evlerinde kabak tatlısı pişirip yiyenler korkmazken, kabak pişirmeyenler ise korkuyor.

Büyükmandıra Belediye Başkanı Ersan Çölgeçen, etkinlikte vatandaşlarla birlikte eğlenip kötü ruhlardan arınıldığına inandıklarını belirtti. Çölgeçen, "Bu gecede, kışın en soğuk zamanlarında makaslarımızı iple bağlayıp, kilimin altına atıp evcil hayvanlarımızın yırtıcı hayvanlardan korunduğuna inanıyoruz. Fırınlarımıza, kuzinelerimize tabaklarımızı atıp, kokusuyla kötü ve karamsar olayların olmayacağına inanıyoruz. Koleda'mız yaklaşık 1000 yıllık bir gelenek ve beldemizde 6 yıldır kutluyoruz. Trakya'dan katılım yüksek oluyor, vatandaşlarımızla beraber eğlenip kışın kasvetli ruhundan arınıyoruz. Kadınlarımıza da çok teşekkür ediyoruz, 2 aydan beri uğraşla bu etkinliğe hazırlandılar, onlara da çok teşekkür ediyorum. Her şeye bir kadın elinin değmesi olayı daha güzel hale getiriyor, onlara çok teşekkür ediyorum" dedi.
 
"Koleda" kelimesi, çeşitli Slav dillerinde "Yılbaşı" veya "Noel" anlamına gelmektedir. Özellikle Polonya, Rusya, Ukrayna ve diğer Slav kökenli topluluklarda bu kelime, geleneksel olarak kutlanan yılbaşı ve Noel bayramlarını ifade etmek için kullanılır.

Her ülkenin ve bölgenin kendi geleneksel kutlama yöntemleri ve ritüelleri bulunsa da, genel olarak Koleda kutlamaları, aile birleşmelerini, özel yemekleri, müzik ve dansları içerir. Aynı zamanda, bu dönemde evler genellikle süslenir, özel yiyecekler hazırlanır ve çeşitli geleneksel ritüeller gerçekleştirilir.

Ancak, Koleda'nın tam anlamı ve kutlama şekli, coğrafi konum, kültürel farklılıklar ve tarih boyunca yaşanan değişimlere bağlı olarak farklılık gösterir. Koleda, Slav kültürlerindeki özel bir döneme atıfta bulunan genel bir terimdir ve kutlamalar genellikle Hristiyan Noel bayramlarına denk gelir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Batı Şeria’da 9 Bin Yıllık Taş Maske Bulundu
 • Ugur
 • Ugur,
 • Genel Kültür
 • 0    2K
3 Bin Yıllık Mezardan Ölümsüz Aşk Çıktı
 • Ugur
 • Ugur,
 • İlginçler
 • 0    2K
14 Bin Yıllık Dünyanın En Eski Ekmek Tarifi Bulundu
 • Ugur
 • Ugur,
 • Genel Kültür
 • 1    2K
Geri