Erkek Kedilerin Kısırlaştırılması - Kastrasyon

Ugur

Administrator
Kastrasyon: Erkek hayvanlarda testislerin, dişi hayvanlarda ise yumurtalıkların ameliyatla çıkarılmasıdır.

tekir.jpg


Kısırlaştırma operasyonu erkek kedilerde genellikle evden kaçmaları ve diğer erkek kedilerle kavgaları önlemek veya sürekli çiftleşme isteğinin ortadan kaldırılması amacıyla yapılır.

Ayrıca testis tümörleri ve kistleri gibi olguların varlığında da tedavi amacı ile uygulanabilir.

Operasyon öncesi dikkat edilmesi gerekenler​

Kedinizin kısırlaştırılmasına hekiminiz ile karar verdiğinizde kedinizin operasyon için genel sağlık kontrollerini yaptırmanız gerekebilir. Bunun için gerekli görüldüğünde röntgen veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılabilir. Eğer kedinizin herhangi bir ilaç allerjisi varsa bunu hekiminize mutlaka belirtiniz.

Kedinize operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek vermeyiniz. Bu anestezik madde alacak olan kedinizin daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Operasyon tekniği​

Operasyon için sakinleştirici uygulanan kedinin hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle bölgedeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan köpeğe hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon için uygulanan yöntem; Scrotum olarak adlandırılan testis kılıfı her iki testisin üzerinden ayrı ayrı bistüri ile açılır ve bu kesik hattından testisler çıkarılarak alınır. Açılan kesiklere dikiş uygulanmadan bırakılır.

Operasyon sonrası dikkat edilmesi gerekenler​

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda uygulanmalıdır.

Kedilerde genellikle bu operasyon sonrasında yakalık takılmaz. Ancak operasyon bölgesi ile aşırı oynanıyorsa ve dikişlere zarar verme eğilimi varsa mutlaka yakalık takılmalıdır.

Tam iyileşme yaklaşık 8-10 gün içerisinde tamamlanır.

Operasyon sonrası oluşabilecek komplikasyonlar​

Kastrasyon operasyonu sonrasında komplikasyon riski yok denecek kadar azdır. Genel olarak sterilizasyona dikkat edildiği sürece yaşanılabilecek olumsuzluklar çok nadirdir ve minimal düzeydedir.

Ancak bazı hastalarda operasyona karşı bir tepki gelişmekte ve bazen 7-10 gün süren yüksek ateş ve yemek yememe şekillenmektedir. Fakat bu dediğimiz durum % 2 – % 3 oranındadır.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekiminize danışmalısınız.

Normal şartlarda hastanız operasyondan 24 – 36 saat sonra yemek yemeye ve normal hayatına başlayacaktır.


Kaynak: papsivet.com
 

Benzer konular

Üst