Gezi Provokasyonu Tutmadı Sıra Kobani'de

Ugur

Administrator
Gezi’nin aktörleri bu kez de Kobani'de yaşananları bahane edip halka sosyal medya üzerinden ‘sokağa çıkın’çağrısı yaptı. Bazı gazeteci müsvetteleri Gezi’de yanlarına çekemedikleri Kürtleri Kobani olaylarını bahane edip yanlarına çekmeye çalıştı.
geziprovok.jpg

Gezi’de “mesele ağaç değil hala anlamadın mı arkadaş” diyen M. Ali Alabora’nın binlerce kişiyi sokağa dökmesinin ardından, bugün de aynı görevi bazı gazeteciler üstleniyor. Bunları başını çeken Fehim Taştekin ve Ceyda Karan attıkları tweetlerle resmen iç savaş çağrısında bulundu.

IŞİD’in Kobani’ye girdiği haberleri üzerine HDP bir açıklama yaparak sokağa çıkma çağrısı yapmıştı. HDP’nin bu ırkçı çağrısına destek ise Cumhuriyet gazetesi yazarı Ceyda Karan ve Radikal gazetesi yazarı Fehim Taştekin'den geldi. Gazeteci kisvesi altında çalışan provokatörler, Gezi olaylarında yanlarına çekemedikleri Kürtleri bu kez Kobani olaylarını bahane ederek saflarına çekmeye çalıştı. CHP’nin gençlik örgütleri de sosyal medya hesapları üzerinden halka ‘sokağa çıkın’ çağrısında bulundu.

SOKAKLAR ATEŞE VERİLDİ
Bu çağrılar üzerine sokağa çıkan vandallar IŞİD’e tepki bahanesiyle sokakları adeta savaş alanına çevirdi. Türkiye'nin pek çok yerinde belediye otobüsleri, çöp kamyonları, bankalar, marketler, vatandaşların özel araçları, benzinlikler yakılarak tahrip edildi.

PROVOKASYONA BİR DESTEK DE PARALEL YAZARDAN
Önder Aytaç, resmi Twitter hesabında bir ahlaksızlığa imza attı. Aytaç, sosyal medya hesabında "Bursa terminal mescidi burası ve IŞİD bayrağının arması :(" notuyla bir fotoğraf paylaştı. Aytaç'ın IŞİD armasına benzettiği şeklin Hz. Peygamber'in mührü olduğunu bilmesine rağmen, bunu IŞİD bayrağıyla ilişkilendirmesi tam bir provokasyon olarak algılandı.

Geziciler'in halkı ayaklandırmaya yönelik çabalarına paralel medyanın temsilcilerinden Önder Aytaç'ın attığı tweet ile, provokasyona paralel yapının da destek verdiğini ortaya koydu.

twit.jpg


 
Üst