Üst
Gökgerdan Kuşu

Gökgerdan Kuşu

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan BULUT
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
- Gökgerdan kuşu, ismini bir çoğumuzun ilk defa duyduğu hatta adını okumakta bile zorlandığımız bir kuş türüdür. Tabiattaki kuşlar genellikle güzellikleriyle sevimli ve cana yakın oluşlarıyla biz insanların dikkatini çekerler. Bazı kuşlarda vardır ki, bu kuşlar kendine has özellikleriyle diğer canlılardan ayrılırlar. Bu özellik kimi zaman avcılıklarıyla, kimi zamanda vücut yapılarındaki farklılıklarla dikkatleri üzerlerine çekerler. Tabiatta en çok karşılaştığımız canlı türü, hiç şüphe yok ki kuşlardır. Onların sesini daha gün ışımadan güneşin ışıklarıyla duymaya başlarız.

Cıvıl cıvıl kuş sesleriyle dolu güzel bir güne uyanmak herkesin çok sevdiği mutluluk verici bir durumdur. Her kuşun kendine özgü Yüce Yaratıcı tarafından ihsan edilmiş bir ötüşü vardır. Kuşların türlerine göre ötüş şekilleri de değişmektedir. Kimi kuşlar tiz ve çığlığa benzer sesler çıkarırken, bazı kuşlarda insana mutluluk veren nağmeli çok hoş sesler çıkarmaktadırlar.

Gökgerdanları’nın sesi çok hoş ve nağmelidir. Erkeğin yüksek sesli, nağmeli ötüşü, bülbülü hatırlatır. Gökgerdanlarıını sesi çok güzeldir. İnsana mutluluk verir. İnsanoğlunun dinlemeye doyamadığı bir sese sahiptirler. Ötüşleri çeşitli nağmelere sahiptir, onlar bunun için eğitim almazlar onlar için bu doğuştan gelen bir özelliktir. Avrupa, Asya ve Alaska’da nemli ormanlarda yaşayan göçmen böcekçil bir türdür. Besin kaynaklarına yakın olmak ve daha yumuşak bir yuvaya sahip olmak için genellikle ot öbeklerinde ve yoğun çalılıklarda yuva yapar.

Ot öbeklerinin içinde ki ve nemli toprakların içinde yakaladıkları böceklerle beslenmelerini sağlarlar. Kuzey Afrika ve Hindistan’da kışlarlar.

Gökgerdan, 13-14 cm uzunluğunda olup kızılgerdana benzer. Kırmızı yan yamalarıyla siyah kuyruğu dışında, açık kahverengidir. Bütün dişilerde, boğazından göğsüne kadar inen siyahımsı bir hilal bulunur ve gaga altından göğse kadar kalan kısımlar da beyazdır. Yeni tüylenmiş yavrular, çilli ve lekeli koyu kahverengindedir.
 
Geri