Hayvanlar Alemi Hayvan Ötanazisi - Ötenazi (EUTHANASIA) Nedir?

otenazi259214b119838265.jpgHayvan ötanazisi, bir hayvanı öldürme veya aşırı tıbbi önlemleri alıkoyarak ölmesine izin verme eylemidir. Ötanazinin nedenleri arasında tedavi edilemez (ve özellikle ağrılı) hastalıklar, hayvanı desteklemeye devam edecek kaynakların olmaması veya laboratuvar test prosedürleri yer alır. Ötanazi yöntemleri, minimum ağrı ve sıkıntıya neden olacak şekilde tasarlanmıştır. Hayvan ötanazisi, hayvan katliamından ve haşere kontrolünden farklıdır ancak bazı durumlarda prosedür aynıdır. Hayvanda korku ve endişe oluşturmadan olabildiğince süratli yapılmalıdır. Ötanazi yapan kişiler kullanılan tekniklerin eğitimine, deneyime ve yeterli sertifikaya sahip olmalıdır. Böylece ötanazi ile hayvanın ızdırabı minimuma indirilir.

Evcil hayvanlarda, bu süreç genellikle "uyutmak" gibi üstü kapalı sözlerle bahsedilir.

Metodlar​

Hayvanı öldürmek için kullanılan tüm metodlar hızlı ve ağrısız bir ölüme neden olmalıdır. Ötanazi uygulama yeteneği, yalnızca ölü hayvanlarda yapılan pratikler ile elde edilir. Hayvanı öldürmek için seçilen yöntemler, hayvanın büyüklüğüne göre belirlenir.

Ötanazi yöntemleri kimyasal ve fiziksel metodlar olarak ikiye ayrılabilir. Kabul edilebilir kimyasal metodlar, enjekte edilen ilaçları ve önce merkezi sinir sistemini ve ardından kardiyovasküler aktiviteyi baskılayan gazları içerir. Kabul edilebilir fiziksel metodlar ise öncelikle merkezi sinir sistemini bozarak hızlı bilinç kaybına neden olmalıdır. En yaygın yöntemler burada tartışılmaktadır, ancak farklı durumlarda kullanılan diğer kabul edilebilir yöntemler vardır.

İntravenöz anestezi​

İntravenöz anestezi; bilinç kaybı, solunum ve ardından kalp durması uygulamasının ardından, genellikle 30 saniye içinde hızla devam eder.

Bazı veteriner hekimler iki aşamalı bir işlem gerçekleştirir: Evcil hayvanı bilinçsiz hale getiren bir ilk enjeksiyon ve ölüme neden olan ikinci bir atış. Bu yöntem hayvan sahibine hayvanı strese sokmadan veda etme şansı verir.

Silahla vurmak​

Bu yöntem, eğer uygun şekilde yapılırsa atlar, sığırlar ve geyikler gibi büyük hayvanlar için bir ötanazi aracı olabilir. Bu, çeşitli yöntemlerle yapılabilir:

Ateşli silahlar​

Geleneksel olarak atların, geyiklerin veya diğer büyük av hayvanlarının öldürülmesi için kullanılır. Mermi, omurilik soğanı yoluyla omurgadan aşağıya doğru yönlendirilerek alnından vurularak anında ölüme yol açar. Yetenekli personel tarafından uygun bir yerde gerçekleştirilirse riskler minimumdur.

Sebepler​

Evcil hayvanların ve diğer hayvanların ötanazisinin nedenleri şunları içerir:
  • Ölümcül hastalık, ör. kanser veya kuduz
  • Ölümcül olmayan ancak hayvanın birlikte yaşayabileceği acıya neden olacak veya sahibinin parasının yetmeyeceği hastalık veya kaza; veya sahibinin tedaviye ahlaki bir itirazı olduğunda.
Bazı hayvan hakları örgütleri, belirli durumlarda hayvan ötanazisini destekler ve faaliyet gösterdikleri barınaklarda ötanazi uygular.

Hayvanda olsa çaresiz bir hastalığa kapıldımı ve birde insanın gözünün içine kurtar beni der gibi bakarken bir iğne ile onun canını vermesini beklemek çok zor bir durum olur.

Hayvanda olsa çaresiz bir hastalığa kapıldımı ve birde insanın gözünün içine kurtar beni der gibi bakarken bir iğne ile onun canını vermesini beklemek çok zor bir durum olur.
Evde 3, iş yerimde 3 kedim var.
Bir gün hasta olacaklar diye ödüm kopuyor. Benden önce ölmesinler diye her gün dua ediyorum.
Evcil hayvanı olanlar ötenazi fikrini aklına getirecek hastalıkları inşallah hiçbir zaman yaşamaz.
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Evde 3, iş yerimde 3 kedim var.
Bir gün hasta olacaklar diye ödüm kopuyor. Benden önce ölmesinler diye her gün dua ediyorum.
Evcil hayvanı olanlar ötenazi fikrini aklına getirecek hastalıkları inşallah hiçbir zaman yaşamaz.
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Rica ederim. İnşallah yaşamasınlar ve Allah akıllarına bile getirtip yaşatmasın.

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Zooloji (Hayvan Bilimi) ve Dalları
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    14K
Abutiu ( Abuwtiyuw ) Kayıtlı En Eski Evcil Hayvan
  • BULUT
  • BULUT,
  • Ansiklopedi
  • 0    1K
Eski Araç Lastikleri İle Yapılan Hayvan Heykelleri