Genel Kültür Her Gün Ambalajların Üzerinde Gördüğünüz '℮' İşaretinin Anlamı

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Şu an belki de çok yakınınızda bu işareti görüyor olabilirsiniz. Ambalajların üzerindeki "net miktar"ın hemen yanında bulunan ve bir logoyu andıran "℮" işaretinin anlamını öğrenince kayda değer bir bilgiyle buradan ayrılacaksınız.

Yönetmeliğe göre, hazır ambalajlı gıda maddeleri üzerinde "gıdanın net miktarı" bilgilendirmesinin yapılması zorunludur.

Bu net miktarın yanında bulunan "℮" işareti ise Avrupa Birliği ve ülkemizde uygulanan ortalama net ağırlık sisteminin kullanıldığını belirtmek için yazılır.

Peki, hem net miktarın yazması hem de bu miktarın tahmini olduğunun belirtilmesi bir çelişki değil mi?​


e işareti logosu


Net miktar, bildiğiniz üzere ambalaj ağırlığı haricindeki kısmı ifade eder. Yani yazılan ağırlık aslında gıdanın ambalaj içerisindeki kesin miktarını ifade etmez.

Çünkü fabrikalarda dolum yapılırken bir hata payı bulunur; makineler doğru miktarda dolum yapmayabilir veya gıdaların içindeki meyve parçacıklarının yoğunluğu küçük farklılıklara neden olabilir. Yani hacim aynı olsa da ağırlık farklı olabilir. Bu nedenle küçük miktardaki farklıklara izin verilmektedir. Bu işareti kullanmak mecburi değildir ancak hükümlere uymak mecburidir.

Peki hangi miktarlarda ne kadarlık bir hata payına izin veriliyor?​

ürün ambalaj


Hazır ambalajlı mamullerin dolum miktarında müsaade edilen eksik dolum miktarı, tabloda belirtildiği şekildedir.
Yönetmelikte, "Tabloda müsaade edilen negatif toleransın iki katından daha fazla veya eksik dolumlu ürün bulunamaz. Tabloda müsaade edilen negatif hatanın iki katından daha fazla negatif hataya sahip hiçbir hazır ambalaj '℮' işaretini taşıyamaz, piyasaya arz edilemez." denilmektedir.

yaklaşık ağırlık işareti


Bazı gramaj aralıklarında izin verilen eksik dolum, nominal dolumun yüzdesiyle; bazı gramaj aralıklarındaysa sayısal miktarla (gram veya mililitre) tolerans verilmiştir.

Sayısal tolerans örneği: 250 gram olduğunu sandığınız bir ürün aslında 241 gram olabilir!​

çikolata ambalaj


250 gramlık bir çikolata aldığınızı varsayalım, bu da tabloda 200-300 gram dolum aralığına karşılık gelmekte, yani izin verilen eksik dolum miktarı 9 gramdır. Çikolatanın 241 gram olmasında sorun yoktur. Çikolata 290 gram olsaydı yine 9 gramlık bir tolerans tanınacaktı.

Nominal dolumun yüzdesinin kullanıldığı bir örnek:​

e işareti ne anlama geliyor


4000 ml olan bir zeytinyağı aldığınızı varsayalım. Tabloda 1000-10000 aralığına karşılık geliyor. Bu nedenle nominal dolumun %1,5'i tolerans miktarı olarak tanınır. 4000 ml'nin %1,5'i 60 ml yapar. Yani 4000 ml sandığınız bir gıda ürünü aslında 3940 ml olabilir. Yüzde arttıkça miktar da artacaktır.

Firmalar bu toleransı suistimal ederek eksik ürün koyuyor olabilir mi?​

Bu konuda kesin bir şey söylemek mümkün değil. Evde ekstradan tartılıp kontrol edilebilir ancak miktarlar küçük oranda olduğu için zahmete girmeye değmeyecektir.

Kaynaklar : Webtekno
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Seversen Her Gün Yaşarsın Bayramı
 • kulmehmet
 • kulmehmet,
 • Şiirler
 • 0    4K
Her Gün Sahibinin Mezarına Giden Köpek Zozo
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 1    7K
Okula Giden Çocuk Her Gün Aynı Saatte Kalkmalı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Sağlık
 • 0    5K
Geri