Ansiklopedi Avrupa Birliğine Üye Ülkeler

Avrupa Birliği​

Avrupa Birliği (AB), 27 üye ülkeden oluşan ve toprakları büyük ölçüde Avrupa kıtasında bulunan siyasi ve ekonomik bir örgütlenmedir. 1992 yılında, Avrupa Birliği Antlaşması olarak da bilinen Maastricht Antlaşması'nın yürürlüğe girmesi sonucu, var olan Avrupa Ekonomik Topluluğu'na yeni görev ve sorumluluk alanları yüklenmesiyle kurulmuştur. 500 milyondan fazla nüfusuyla Avrupa Birliği, dünya ülkelerinin GSYİH’ye (nominal) göre sıralanışında nominal gayrisafi yurtiçi hasılasının %30'luk bölümünü oluşturur. (16,8 trilyon ABD$)

31 Ocak 2020 tarihinde Birleşik Krallık'ın ayrılması ile 28 olan üye ülke sayısı 27'ye düşmüştür.

ab.png


Avrupa Birliği, tüm üye ülkeleri bağlayan standart yasalar aracılığıyla, insan, eşya, hizmet ve sermaye dolaşımı özgürlüklerini kapsayan bir ortak pazar (tek pazar) geliştirmiştir. Birlik içinde tarım, balıkçılık ve bölgesel kalkınma politikalarından oluşan ortak bir ticaret politikası izlenir. Birliğe üye ülkelerin on dokuzu, euro adıyla anılan ortak para birimini kullanmaya başlamıştır. Avrupa Birliği, üye ülkelerini Dünya Ticaret Örgütü'nde, G8 zirvelerinde ve Birleşmiş Milletler'de temsil ederek dış politikalarında da rol oynamaktadır. Birliğin yirmi sekiz üyesinden yirmi ikisi NATO'nun da üyesidir. Schengen Antlaşması uyarınca birlik üyesi ülkeler arasında pasaport kontrolünün kaldırılmasının da arasında bulunduğu pek çok adlî konu ve içişileri düzenlemelerinde Avrupa Birliği'nin payı bulunur.

Avrupa Birliği, devletlerarası ve çok uluslu bir oluşumdur. Birlik içinde kimi konularda devletlerarası anlaşma ve fikir birliği gerekir. Ancak belirli durumlarda uluslarüstü yönetim organları, üyelerin anlaşması olmaksızın da karara varabilir. Avrupa Birliği'nin bu tip haklara sahip önemli yönetim birimleri Avrupa Komisyonu, Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği Konseyi, Liderler Zirvesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Merkez Bankası'dır. Parlamentoyu, Avrupa Birliği vatandaşları beş yılda bir oylama yöntemiyle seçerler.

Avrupa Birliği'nin temelleri 1951 yılında, altı ülkenin katılımıyla oluşturulan Avrupa Kömür ve Çelik Topluluğu'na ve 1957 Roma Antlaşması'na dayanmaktadır. O dönemden bu yana, birlik yeni üyelerin katılımlarıyla boyut olarak büyümüş; var olan yetkilerine yeni görev ve sorumluluk alanları ekleyerek de gücünü arttırmıştır. Üye devletler Aralık 2007'de, birliğin bugüne dek yaptığı antlaşmalar ile yasal yapısını güncellemek ve iyileştirmek amacıyla Lizbon Antlaşması imzalanmıştır. Lizbon Antlaşması'nın onaylanma ve işleme girme sürecinin 2008 yılı içinde olması öngörülmüşse de İrlanda'da, antlaşmanın onaylanması için yapılan halk oylamasının ilk etapta olumsuz sonuçlanması kabul sürecini geciktirmiştir. Avrupa Birliği 2012 Nobel Barış Ödülü'nü almıştır.

Avrupa Birliğine Üye Ülkeler​


1957
Kurucu üyeler

210pxec195.png
1973
Birinci büyüme

210pxec197.png
1981
İkinci büyüme

210pxec198.png
1985
İlk ayrılma

210pxec198.png
1986
Üçüncü büyüme

210pxeviv.png
1990
Alman yeniden birleşmesi
Alman yeniden birleşmesi, birliğe resmen katılan eyaletler:

 • Brandenburg,
 • Mecklenburg-Vorpommern,
 • Saksonya,
 • Sachsen-Anhalt,
 • Thüringen.
210pxec199.png
1995
Dördüncü büyüme

210pxeu199.png
2004
Beşinci büyüme

210pxeu200.png
2007
Altıncı büyüme

210pxeiji.png
2013
Yedinci büyüme

210pxeucro.png
2020
Brexit
1 Şubat 2020'de Birleşik Krallık, Avrupa Birliği Antlaşması'nın 50. Maddesi uyarınca Avrupa Birliği'nden ayrıldı.
Aday ülkeler ve olası adaylarAday ülkeler :
Olası adaylar:
210pxeurop.png

Kaynak:wikipedia
 
Son düzenleme:
Herkesi alirlar Türkiye'yi almazlar arkadas. Ne bize defolun gidin derler nede buyurun gelin girin derler. Bizi sütcü beygiri gibi iki arada bir derede kosustururlar dururlar.
 
Onlar en uygun zamanı bekliyorlar. Çökecekleri zaman türkiyeyi kurtuluş ümidi ile almak isteyecekler. Avrupa birliğinin hiç bir özelliği yok. aksine bize zarar verecek bir durum olur girdiğimizde. Buna karşılık bizde bir Asya birliği kursak emin olun AB gelin üye olun diye bizim kapımızda sürünür.
 
Onlar en uygun zamanı bekliyorlar. Çökecekleri zaman türkiyeyi kurtuluş ümidi ile almak isteyecekler. Avrupa birliğinin hiç bir özelliği yok. aksine bize zarar verecek bir durum olur girdiğimizde. Buna karşılık bizde bir Asya birliği kursak emin olun AB gelin üye olun diye bizim kapımızda sürünür.

Avrupa birligi aldigi ülkeleri kendilerine basamak olarak aldilar. Eger ayaklari kayacak olursa ötekiilerinin üzerine basarak kendilerini kurtaracaklar. Türkiye icinde bakacaklar suan ki ekonomi gecicimi yoksa kalicimi bakacaklar islerine gelirse alacaklar yoksa git gel konya 6 saat yaptiracaklar bize onlarin agizlarinin tadina degersek tamam tadimizi begenmezlerse müzakere adi altinda var gel yaptiracaklar. Aynen böyle
tgyyk.png


Alttak iekmek avrupa birliginin ekonomisi zayif ülkeleri onlarin tadlarini biliyorlar. Biz ise üstündeki cikolata beraber isiracaklar hangisi agizlarinin tadini degistirise sen gel diyecekler. Ötekini ise yutup gececekler..
 
aynen öyle. doru dedin. Şuda var ki, türkiye geleceğin her bakımdan süper gücü olacak. O zamanda lideerlerimiz bu kadar istekli olacaklar mı acaba? Halk oylaması yapılsa kesinlikle "hayırrrr. avrupa birliği ne gocuman haaayırrr" sonucu çıkar. Biz kendi aramızda bir asya birliği yada benzer bir kutup oluştursak avrupanın biyerleri tutuşur. Zaten çinden gelen teklifi duyunca telaşlanmadılar mı? Ne kabul ediyorlar ne reddediyorlar. git gel konya 6 saat. Alıştırdılar bidefa konya arası gidip gelmeye. yolları ezberledik. :D
 
Bir zamanlar Rahmetli Özal'da dedi gelin avrupa birligini birakin. Biz etrafimizdaki tük ülkeleri ve ruya olarak birlik kuralim hemen karsi ciktilar kim cikanlar belli tabi. Hersey vardi Rusya'da petrol dogalgaz var. Ve Azarbeycan'dada aynisi öteki türk memleketerinde öyle ve baslari bizde olacaktik. Süper güc olurduk neymis illede avrupa birligi veya islam birligi olsunmus. Dünyada asla islam birligi kuramazsin cünkü müslümanlar cok kiskanc iki müslüman ülkesi birbirini cekemiyor birlik nasil kuracaksin ki? Heee bu arada Konya yolu kisaldi 4 saate düstü gide gele kestirme yol bulmuslar. :D
 
Birisi islam birligi mi dedi? 1500 yildir kurulamayan birlik bundan sonra hic kurulamaz.

Iki musluman ulkesini birak ayni ulke icindeki farkli siyasi gorusler, farkli mezhepler, hatta ayni mezhebin icindeki farkli tarikatlar, hatta ayni tarikatin icindeki farkli asiretler vs.. birinin digerinden ustun olmasini cekemiyor. Iclerinden birisi sivrilip yukselmeye baslayinca hemen alasagi ediliyor. Hal boyle iken birlik filan kurulamaz.
 
Birlik falan kurulamaz ama imkansız da değil. En baştakiler bu adımı atarsa aşağıdakiler bi şekilde uyar. Tabii en baştakileri yaşatırlarsa . Turgut Özal bu amaçla Türk cumhuriyetlerini birleştirmek için hepsine aynı zamanda ziyarette bulundu. Geldiği günden sonra da zehirlediler. Hemde en yakını tarafından. Kimbilir bu brlik kurulsa dünyada neler değişirdi. Ama güzel birşeyin olmasını istemezler. Bütün dünyayı sadece kendi çıkarları için yönetmeye kalkıyorlar. Bunuda ancak türk liderler yapabilir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye Avrupa Birliğine girmeli mi?
 • BULUT
 • BULUT,
 • Güncel
 • 0    8K
Kaliningrad - Avrupa'nın Ortasındaki Rus Toprağı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    1K
Avrupa’da seyahati değiştiren köy: Schengen
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Gezi - Turizm
 • 0    598
Geri