İngiltere ve İsrail Türkiye'nin Somali'deki Varlığından Rahatsız

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
- Türkiye'nin son yıllarda 'Kara kıta' Afrika'da özellikle Somali'yi kalkındırmak için yürüttüğü projeler ve hizmetler yıllarca Afrika'yı sömüren ülkelerde keyifleri kaçırdı.

Türkiye'nin Somali'deki varlığından rahatsız oldukları bilinen İngiltere ve İsrail istihbaratının 'Türk hastanesi ve diğer Türk hedeflerine saldırı olacak' şeklindeki 'uyarıları' dikkat çekiyor.

Afrika'da yıllarca istedikleri gibi hareket eden, Müslüman halkları birbirine düşüren Batılı güçler, Türkiye'nin Afrika'daki etkin gücünü kırmak için şimdi de bölegdeki El Şebab örgütünü kullanmaya çalışıyor. Son bir haftada Türkiye'nin Somali'deki temsilcilikleri ve insanı yardım amaçlı yatırımlarına yönelik saldırı ihbarları yapıldığı öğrenildi. Tüm birimlerin her an teyakkuz halinde olduğu Somali'de İngiltere istihbarat birimlerinin Türkleri uyarması manidar bulundu. İhbarlar, saldırı planlarının arkasında 'İngiltere ve İsrail mi var?' sorularını da gündeme getirdi.

HEDEFE HASTANE, CAMİ, OKUL VE YETİMHANELERİ ALDILAR

Somali'de tehditlerin hedefindeki yatırımların başında 200 yatak kapasiteli hastane, cami, okul ve yetimhanelerin geldiği belirtildi. Türkiye son yıllarda Afrika'ya yaptığı bu yatırımlarla Afrika'nın sırtından cebini dolduran lobilerin hedefi haline gelmişti. Somali'deki son gelişmeler ise Türklere karşı yeni bir operasyon yapılmasının gündemde olduğunu açıkça ortaya koydu. Güvenlik kaynakları ise İngiliz ve İsrail istihbaratının Türkiye'yi Somali'den çıkarmak için uzun süredir çalıştığına dikkat çekiyor.

GELEN YARDIMLARA ENGEL OLUP FİŞLEME YAPTILAR

El Şebab örgütü sözcüsü Şeyh Ali Deere'nin El Cezire'ye 'Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye' şeklinde bir açıklama yapması ise yakın tarihlere kadar Türkiye'yi hedef almayan Şebab Örgütü'ndeki değişimi de gündeme getirdi. Geçtiğimiz aylarda Türkiye'nin gönderdiği yardımlara İngilizlerin engel olmaya çalıştığı ve havaalanına gelen Türkleri görüntüleyip fişlediği de ortaya çıkmıştı.

TÜRKLER MEŞRU HEDEF OLARAK GÖRÜLÜYOR

Öte yandan Müslümanları temsil ettiğini söyleyen bir terör örgütün neden Müslüman bir devlete karşı cephe aldığı sorusu da akıllara geliyor. El Şebab'ın terörist saldırılar listesi ise oldukça kabarık. El Şebab'ın geçen Temmuz ayında Mogadişu'daki Türk Büyükelçiliği'ne düzenlediği saldırıda bir Türk özel harekat polisi şehit olurken, üç polis de yaralanmıştı.

Türkiye'nin projeleri Somali'yi baştan inşa etti

Somali'de özellikle 2010 ve 2011 yılındaki kuraklık felaketi sonucu ülkede oluşan kıtlıkla mücadele için Türkiye tarafından başlatılan kampanyalarda bugüne kadar onlarca proje tamamlandı. Bölgeye yapılan büyük çaptaki insani yardımların haricinde Somali'ye şehir içi ana arterlerin asfaltlanması kapsamında 40 kilometre asfalt döküldü. Öte yandan yine Türkiye tarafından yaptırılan sahra hastanesindeki doktorlar, günde ortalama bin 200 hastaya sağlık imkanı sağlıyordu. Türkiye'nin ülkeye yaptıkları bunlarla da sınırlı kalmıyor. Kuraklıkla mücadele eden ülkede Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Devlet Su İşleri (DSİ) işbirliğinde gerçekleştirilen sondaj çalışmalarının sonucunda, ulaşılan su yaklaşık 126 bin kişinin ihtiyacını karşılıyor. Son olarak 200 yatak kapasiteli hastane açılırken, Somali'de kuraklığa önlem almak ve sahip olunan toprak zenginliğinin farkına varılmasını sağlamak Somali Tarım Okulu açılmıştı.

Yeni Şafak
 
Çıkarlarına uymadı tabii. Somali veya başka yerlerdeki çıkarlarına dokunan Türkiyeyi kendi kabuğuna çekmek için her türlü oyunla ülkeyi karıştırmak istediler.
birilerinin çıkarı için bu ülkenin çıkarları gözardı edilemez. Daha önceki hükümetler onların kuklası olduğu için Türkiyeyi feda ediyorlardı ama bu sistem değişti artık. İşlerine gelirse .
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth Hayatını Kaybetti
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 1    650
İngiltere
 • GEZGİN
 • GEZGİN,
 • Ülkeler
 • 0    3K
THY ABD ve İngiltere Uçuşlarında Laptop Dağıtacak
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    2K
Bayrakların Tarihi - İngiltere
 • Ugur
 • Ugur,
 • Video Galerisi
 • 0    4K
Geri