İşçi çocuğu olarak geldi, Almanya’da belediye başkanlığı adayı oldu

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Almanya’ya işçi çocuğu olarak gelen, mali Müşavir Muhsin Şenol, Offenbach Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu.

Başkan Adayı Şenol: ‘Türk misafirperverliğini, çalışkanlığını ve pratikliğini tüm vatandaşların hizmetine sunmak istiyorum’ ‘Kendi vatanımızda hizmet ediyor gibi çalışacağız”.

Çankırı doğumlu Muhsin Şenol (44), Almanya’ya 1980’de işçi çocuğu olarak geldiğini, o günden bu yana Offenbach’ta yaşadığını, burada eğitim aldığını ve iş kurduğunu anlattı.

Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na adaylığının küçük bir ön hikayesi olduğunu anlatan Şenol, “Almanya’da ilk siyasi deneyimimi bu şehirde yaşadım. Uyum Meclisi’ne aday oldum ve sonra başkan oldum. Daha sonra Eyalet Uyum Meclisi’ne görevli olarak gönderildim. Fakat bu kurumun siyasi etkinliği veya siyasi ağırlığı çok fazla olmadığı için, mevcut Alman partilerinde görev almak istedim ve SPD, FDP gibi partilere öğrenci olarak üye oldum.” dedi.

“Kara saçlı, kara gözlü bir Türk’ün partilerin içinde aktif rol alması pek mümkün değildi”

Muhsin Şenol, 1990’lı yıllarda göçmenler açısından durum şu ankinden daha zor olduğunu vurgulayan Şenol, şöyle devam etti:
“Kara saçlı, kara gözlü bir Türk’ün partilerin içinde aktif rol alması pek mümkün değildi. Almanya’nın henüz bir Türk siyasetçi için hazır olmadığını düşünerek partilerden uzaklaştım. Uzun süre özellikle şehir siyasetini takip ettim, ta ki 2010 yılına kadar. 2010 yılında kentteki mevcut yabancı kökenli sivil toplum kuruluşlarını bir masada topladım ve bir karara vardık. Ve biz kendimiz bir seçmen grubu oluşturmaya karar verdik.”

Şenol, belediye meclisi seçimlerine “Forum Neues Offenbach” (FNO) fraksiyonu olarak katıldıkların ve fraksiyon tarafından da bu yılın ilk yarısında ortak bir kararla adaylığa layık görüldüğünü kaydetti.

10 Eylül’de sona erecek Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi için diğer 6 adayla yarışacağını ve bunlar arasında tek yabancı kökenli adayın kendisi olduğunu belirten Şenol, “Şehirde 92 bin 299 seçmenimiz var, bunların arasında 25 bin 200’ü AB vatandaşı ve 66 bin 446’sı da Alman vatandaşı. Bu Alman vatandaşı seçmenler içinde Tük kökenli seçmen sayısı ise 12 bin civarında. Toplam göçmen kökenli seçmen sayısı 40 bine yakın. Ancak ben her kesime hizmet götürmek isteyen bir adayım.” şeklinde konuştu.

“Türk misafirperverliğini, çalışkanlığını ve pratikliğini tüm vatandaşların hizmetine sunmak istiyorum”

Göçmen ağırlıklı böyle bir şehirde yalnızca göçmen kökenli vatandaşlara yönelik hizmetler hedeflemediklerini vurgulayan Şenol, “Türk misafirperverliğini, çalışkanlığını ve pratikliğini tüm vatandaşların hizmetine sunmak istiyorum. Bizler buraları artık vatan olarak bildik. Ve kendi vatanımızda hizmet ediyor gibi çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

Şehrin daha fazla yatırım alması ve yatırımcılar açısından cazip bir yer olarak tanıtılması konusunda çalışmalar yapacaklarını aktaran Şenol, “Offenbach kenti ekonomisini daha açık bir hale getirmeyi ve dünyanın her yerinden yatırımcıyı bu aktif kente çekmeyi planlıyoruz. Bizim gibi göçmen kökenli insanların çift bağlantılara sahip olmasından dolayı bu daha kolay olabilir.” ifadelerini kullandı

Özellikle yeni konut alanları açılması, okullara yeteri kadar yatırım yapılması ve trafik sorunu konusunda projeler planladıklarını vurgulayan Şenol, bu projeleri hayata geçirebilecek niteliklere ve donanıma sahip olduklarını söyledi.

“Vatandaşlarımız sorumluluklarını yerine getirme anlamında sandığa gitsinler”

Muhsin Şenol seçmenlere oy kullanma çağrısında bulunarak, şunları kaydetti:
“Ebetteki bizim bir ana vatanımız var. Ancak geldiğimiz bu topraklar bizim vatanımızdır. Ama ceddimiz de bulunduğu topraklardan her zaman göç etmiştir. Göç ettiği yerleri de vatan ilan etmiştir. Maalesef ki zamanımızda Avrupa’da yaşayan vatandaşlarımız Almanya’nın da vatanları olduğunu bilinçaltında kabullenmekte güçlük çekiyorlar. Artık misafir değiliz, kalıcıyız ve buralıyız. Bulunduğumuz şehirleri de memleket kabul edelim. Herkesin vatanına, memleketine karşı sorumlulukları vardır. Bu ana sorumluluklardan biri mevcut sisteme katkı sağlamaktır. Bu bağlamda vatandaşlarımız sorumluluklarını yerine getirme anlamında sandığa gitsinler ve oylarını kullansınlar.”

Offenbach’ta yaşayan her kesimin desteğini beklediğini belirten Şenol, seçmenlerin 10 Eylül 2017 tarihine kadar Offenbach belediye binasının 11. katına giderek oy kullanabileceğini sözlerine ekledi.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
İşçi Hikayeleri | 'Patronlara kalsa, ha ahırda büyükbaş ha şantiyede inşaat işçisi'
 • Kaptan43
 • Kaptan43,
 • Kişisel Gelişim Hikayeleri
 • 0    629
Irak'ta 18 Türk İşçi Kaçırıldı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    5K
1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 2    7K
Geri