İlginç 13 Yaşındaki Genç Tetris'i Yenen İlk Kişi Oldu

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
6 Haziran 1984 tarihinde yayınlan düşen bloklu video oyunu Tetri'in orijinal Nintendo versiyonunu resmi olarak "yenen" ilk oyuncu 13 yaşındaki Willis Gibson oldu.

tetris.jpg


Teknik olarak, oyun dünyasında "mavi scuti" olarak da bilinen Willis, oyuncuların "öldürme ekranı" olarak adlandırdığı, Tetris kodunun aksaklaştığı ve oyunu çökerttiği noktaya ulaştı. Bu, yalnızca yüksek puanların önemli olduğunu düşünen biri için pek de bir zafer gibi gelmeyebilir, ancak kayıtların donanım ve yazılımın sınırlarını zorlamayı gerektirdiği video oyunları dünyasında oldukça imrenilen bir başarıdır.

Bu aynı zamanda birçok kişinin uzun süredir rakipsiz olduğunu düşündüğü Tetris oyuncuları için de büyük bir olay. Bunun nedeni kısmen oyunun senaryolu bir sonunun olmaması; bu dört bloklu şekiller, onları kaybolan sıralar halinde istiflemede ne kadar iyi olursanız olun, düşmeye devam ediyor. En iyi oyuncular, oyunda kalarak daha yüksek seviyelere ulaşarak galibiyet serilerini uzatmanın yollarını bulmaya devam etti, ancak sonunda oyun hepsini yendi.

Ta ki Willis, 21 Aralık'ta Seviye 157'de bir öldürme ekranını tetiklemeyi başarana kadar; oyun dünyası bunu oyuna karşı bir zafer olarak görüyor - yazılımın kendi sınırlarını zorlamaya benzer bir şey.

Tetris'in yapımcıları da aynı fikirde. Tetris CEO'su Maya Rogers yaptığı açıklamada, "'Mavi Scuti'yi, bu efsanevi oyunun tüm önyargılı sınırlarına meydan okuyan bu olağanüstü başarıyı elde ettiği için tebrik ederiz" dedi. Rogers, Tetris'in bu yıl 40'ıncı yıl dönümünü kutlayacağını kaydederek Willis'in zaferini "muazzam bir başarı" olarak nitelendirdi.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri