İşte saniyede 4.4 trilyon kare yakalayan dünyanın en hızlı kamerası!

GMasterTR

topragizbiz.com
Kamera alanında dünyanın en iyisi yine Japonya’dan geldi. Japonların STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography) adını verdiği yeni teknik ile piyasada bulunan bütün kameralardan en az 1000 kat daha hızlı fotoğraf yakalanabilecek.

Dünyanın en hızlı kameraları, fotoğrafları oluştururken çekeceği nesnelerin ışığını pompalıyor. Geliştirilen bu yeni teknik sayesinde ise nesnelerin üzerinde bir ışık patlaması gerçekleşiyor ve son derece hızlı bir şekilde çekim yapılıyor.

Üç yıldır bu proje üstünde çalışan Keio ve Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, en sonunda bu kamerayı üretmeyi başardılar. Dünyanın en hızlı kamerası olacak cihaz, saniyede 4.4 trilyon kare yakalayabiliyor.

Nature Photonics’de detaylı bir şekilde anlatılan dünyanın en hızlı kamerasının piyasaya sürülmesi merakla bekleniyor.

 
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Ugur

Administrator
Saniyede 4.4 trilyon kare ile neyin fotoğrafını çekecekler?

Saniyede birkaç bin kare çeken bir fotoğraf makinesi ile kurşun ağır çekimde yakalanabilirken bunlar 4.4 trilyon kare ile ne yakalayacalar acaba? :)
 

MURATS44

topragizbiz.com
Benim koşarken bir saniyedeki hızımı ancak yakayabilirler. saniye de birkaç bin kare çeken makina yavaş kalıyordu , benim için icat ettiler heralde. ne mantıksa artık. Belki ışık dalgalarını yakalarlar :)
 
Tüm sayfalar yüklendi.
Üst