İşte saniyede 4.4 trilyon kare yakalayan dünyanın en hızlı kamerası!

GMasterTR

topragizbiz.com
Katılım
17 Temmuz 2014
Kamera alanında dünyanın en iyisi yine Japonya’dan geldi. Japonların STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography) adını verdiği yeni teknik ile piyasada bulunan bütün kameralardan en az 1000 kat daha hızlı fotoğraf yakalanabilecek.

Dünyanın en hızlı kameraları, fotoğrafları oluştururken çekeceği nesnelerin ışığını pompalıyor. Geliştirilen bu yeni teknik sayesinde ise nesnelerin üzerinde bir ışık patlaması gerçekleşiyor ve son derece hızlı bir şekilde çekim yapılıyor.

Üç yıldır bu proje üstünde çalışan Keio ve Tokyo Üniversitesi araştırmacıları, en sonunda bu kamerayı üretmeyi başardılar. Dünyanın en hızlı kamerası olacak cihaz, saniyede 4.4 trilyon kare yakalayabiliyor.

Nature Photonics’de detaylı bir şekilde anlatılan dünyanın en hızlı kamerasının piyasaya sürülmesi merakla bekleniyor.

dunyaninen.jpg
 
4,4 trilyon kare. ne amaçlıyorlar acaba? Hadi çektiler de, nasıl bakacaklar çektikleri resimlere. Bir saniyede 4,4 trilyon kare. Çok ilgin ama gereklimi acaba?
 
Saniyede 4.4 trilyon kare ile neyin fotoğrafını çekecekler?

Saniyede birkaç bin kare çeken bir fotoğraf makinesi ile kurşun ağır çekimde yakalanabilirken bunlar 4.4 trilyon kare ile ne yakalayacalar acaba? :)
 
Benim koşarken bir saniyedeki hızımı ancak yakayabilirler. saniye de birkaç bin kare çeken makina yavaş kalıyordu , benim için icat ettiler heralde. ne mantıksa artık. Belki ışık dalgalarını yakalarlar :)
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri