Üst
Kalp krizini önlemek için...

Kalp krizini önlemek için...

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Kalp krizini önlemek için... Bilim insanlarının kalp rahatsızlığı bulunan 290 kişi üzerinde yürüttüğü çalışma aspirinle ilgili yeni bilgiler ortaya koydu. Çalışma sırasında katılımcıların yarısı sabah uyandığında diğer yarısı ise gece yatmadan önce bir aspirin aldı. 3 ayın sonunda tüm katılımcıların kan basıncı ve trombosit aktivitesi ölçüldü.

Araştırmanın sonuçlarına göre aspirin kullanım saati kan basıncı üzerinde herhangi bir etki yaratmadı ancak gece kullananlarda trombosit kümeleşmesinde önemli bir azalma görüldü. Trombosit kümeleşmesinin azalması ise daha az kan pıhtılaşması dolayısıyla da azalan kalp krizi riski anlamına geliyor.

Hollanda Leiden Üniversitesi’nden Dr. Tobias Bonten; kalp rahatsızlığı olan milyonlarca hasta için bu basit önlemin hayat kurtarıcı olabileceğini söylüyor.

Araştırmanın sonuçları Amerikan Kalp Derneği’nin oturumunda paylaşıldı.

Ancak doktorlar kalple ilgili herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişilerin her gün aspirin almalarının gereksiz olduğu konusunda uyarıyor. Bilinçsizce alınan tüm ilaçlar gibi doktor tavsiyesi olmadan alınan aspirin de mide kanaması gibi rahatsızlıklara neden olabiliyor.
 
Geri