Kanamalı yaralara tabancalı yapıştırıcı

Yaraları dikme ve zımbalama yerine yapıştırarak kapatmak için yeni bir sistem geliştirildi. İsrailli bilim insanları geliştirdiği yeni yöntemle yaraların iz bırakmasını önlüyor ve tedavi zamanını oldukça kısaltıyor.

Technion-Israel Institute of Technology ve Boston Children Hospital yeni bir Sıcak Yapıştırıcı Tabanca geliştirdi. Bu yapıştırıcı tabanca ile yaralar hızlı bir şekilde iyileştirilip kapatılıyor. Piyasada bu zamana kadar kullanılan yapıştırıcılar kısmen zehirli maddeler içeriyor ve sadece yarayı dikme yerine kapatma işine yarıyordu. Yeni tabanca yapıştırıcısında ise zehir bulunmuyor, yaranın iyileşmesi sonrası kendiliğinden yok oluyor ve iyileşme sonrası organların dokusunda bir hasar bırakmıyor.

DOKULARA ZARAR VERMİYOR​

Ağır açık yaralar bu zamana kadar acılı bir bir süreç sonrası dikilerek ya da zımbalanarak kapatılıyordu. Bu işlemi yapan doktorlar için zorlu bir işlem olmasının yanında bu yöntemle iyileşme sonunda izler de kalıyor. Kendi kendine yok olan dikiş ve zımbalar da daha sonra ekstra alınmak zorunda. Yeni Tabanca yapıştırıcıda bu sorunlar ortadan kalkıyor. Ayrıca yapıştırıcı dokulara hiç bir şekilde zarar vermiyor.

KENDİLİĞİNDEN YOK OLUYOR​

İsrailli bilim insanları tarafından geliştiriler tabancalı deri yapıştırma sistemi Advanced Functional Materials isimli dergide tanıtıldı. Özel yapıştırıcı tabancalar, yapıştırıcıya vücut ısısının çok üstünde bir derecede ısıtıyor. Yapıştırıcı madde direk yaranın üzerine sıkılıyor ve kısa sürede sertleşiyor. Bu made bir iki hafta içinde tamamen yok oluyor. Böylece dokuların tam olarak sağlığına kavuşması sağlanıyor.

NORMAL YAPIŞTIRICIDAN 4 KAT DAHA GÜÇLÜ​

Bu yöntemin en çok büyük yaralara müdahale etmek için savaş bölgelerinde kullanılabileceği bildiriliyor. Piyasadaki diğer yapıştırıcılardan dört kat daha güçlü olduğu bildiriler bu yapıştırıcı vücut içi yaralarda da kullanılabiliyor. Bu yapıştırıcıda kullanılan Polymer isimli madde ABD Food un Drug Administration (FDA) tarafından da onaylandı.

 
Geri