Kilis Cennet Çamuru Tatlısı

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Geleneksel Türk mutfağında coğrafi işaretli ürünler çoğalıyor. Peki bu güne kadar profesyonel mutfaklarınızda Kilis Cennet Çamuru yaptınız mı?

Örnek restoran menülerinizde En özel tatlılarınız arasına koyabileceğiniz Kilis Cennet Çamuru tatlısını yapabilmek için Türk mutfağı şeflerinin tecrübelerinden faydalanmak istermisiniz?

kilis-cennet-camuru-1fd74ba078a5a1869.jpg

İşte sizlere Türk mutfağında yenilikçi çalışmaları ile bilinen Şef Sinan Türetken 'in kaleminden ve kendi yorumu ile Kilis Cennet Çamuru tarifi…

Coğrafi İşaret: Kilis Cennet Çamuru
Coğrafi İşaretin Türü: Mahreç İşareti
Tescil No: 393 Tescil Tarihi:2018

Öncelikle bir ürünün coğrafi işaretli ürün olabilmesi o yöre ile özdeşleşmiş olması ve yörede yetişen ürünlerle ve ona özgü yapım şartı ile oluşmaktadır. Burada kullanılan yağın ve kaymağın Kilis keçisi ve İvesi ırkı koyun sütünden yapılması ve kaymağın yağ oranının en az %60 oranında olması gerekmektedir.

kilis-cennet-camuru-22c32918d3665f376.jpg

Şeflerin Özel Tatlı Tariflerinden Kilis Cennet Çamuru Nasıl Yapılır?
En Özel Yöresel Tatlılarımızdan Ve Tescilli Yemeklerimizden Kilis Cennet Çamuru İçin Kullanılan Malzemeler:

* 150 Gr Tel Kadayıf
* 200 Gr Toz Antep Fıstığı
* 50 Gr Sadeyağ
* 150 Gr Kaymak
* 1 Sb Su
* 1,5 Sb Şeker
* 1 Dilim Limon

En İyi Türk Tatlıları Arasında Sayabileceğimiz Kilis Cennet Çamuru Yapılış Tarifi:

kilis-cennet-camuru-38b140522cac7efc2.jpg

Öncelikle şerbetini yaparak işe başlayabiliriz. Aynı zamanda Şerbetsiz sadece şeker katılarak yapılabiliyor fakat biz şerbetli yapmayı tercih ettik. Şekeri ve suyu bir tencereye alarak şerbet kıvamına gelene kadar kaynatalım ardından birkaç damla limon damlatıp altını kapatalım.

Kadayıfları küçük parçalar halinde keselim. Eğer kesmekle uğraşmak istemezseniz kadayıfları önceden dondurucuya koyup donuk vaziyette ellerinizle kolayca ufalayabilirsiniz aynı sonuç veren daha kestirme bir yöntemdir.

Ardından eritilmiş tereyağını kadayıfların üzerine gezdirerek bir tavada kısık ateşte kavuralım. Kadayıflar karamelize rengi alana kadar kavurduktan sonra toz fıstıkları da ilave edip biraz daha kavuralım. Son olarak şerbeti ekleyebiliriz.

Şerbetin hepsi fazla gelebilir isteğe göre istenilen kıvama göre çamur şeklini alana kadar şerbet ilave edebilirsiniz. Şerbetin hepsini kullanmak zorunda değilsiniz. Ardından kaymak ile istediğiniz şekli vererek servis edebilirsiniz.

Ben burada rulo yapıp kaymağı içine sardım dilersiniz katman da yapabilir ya da kaymağı ayrı da ekleyebilirsiniz.

KaynaK

Bu tatlıyı hiç denemedim ama yemiştim. Tadı çok lezzetliydi.
Teşekkürler kaptan. :)

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Kilis
  • Evliya Çelebi
  • Evliya Çelebi,
  • Şehirler
  • 0    1K
Amalfi’de gizli kalmış bir cennet: Positano
  • Kaptan43
  • Kaptan43,
  • Gezi - Turizm
  • 1    702
Saçlarını Siyaha Boyayanlar, Cennet Kokusu Alamazlar Mı?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    789
Cennet ve cehennem yaratılmış mıdır? Yaratıldıysa yeri nerededir?
  • MURATS44
  • MURATS44,
  • Dini Konular
  • 0    2K
Geri