Kimdir bu adam uzaya çıktı yetmedi şimdi de insan beynine Chip takmaya yaklaştı

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
tsapp-image-2020-08-29-at-12.18.06_16_9_1598692996.jpg


Mars'a otomobil göndermeyi deneyen, uzaya ilk özel sektör uçuşunu gerçekleştiren Elon Musk biraz da biz fanilerin dünyasıyla ilgili geliştirdiği projelere odaklandı. 'Deli mi dahi mi?' tartışmaları devam eden ünlü isim dün akşam Neuralink isimli şirketinin beyin çipi projesini tanıttı. İnsan beyninin içine yerleştirilecek olan çiplerle Musk, Alzheimer, demans ve parkinson gibi hastalıkların tedavi edilebileceğini savunuyor. İnsan deneylerinin önümüzdeki aylarda başlaması beklenirken domuz deneylerinden pozitif sonuçlar alındığı belirtiliyor.

21. yüzyılın Thomas Edison'ı olarak adlandırılan iş insanı Elon Musk dün yepyeni bir proje ile dünyanın karşısına çıktı. Musk nöroloji alanında faaliyet gösteren start-up'ı Neuralink'in potansiyelini göstermek için yatırımcılarla internet üzerinden bir konferansta bir araya geldi.

2016 yılında Musk tarafından kurulan şirket insanın beyninin içine yerleştirilebilecek kablosuz mikro bilgisayar ara yüzleri ile insan beyni hakkında veri toplamaya çalışıyor. Şirketin ve patronunun asıl iddiası ise insan beynine yerleştirilecek olan çiplerle Alzheimer, demans ve omurga hasarları gibi hastalıkların iyileştirebilecek olması.

neuralink2.jpg

İnsan beynine yerleştirilmesi öngörülen çipin yarıçapı 23 mm genişliğinde. Fotoğraf: The Verge

‘HAFIZA KAYBINI DA TEDAVİ EDECEK’
Musk aynı zamanda hafıza kaybı, işitme kaybı, depresyon ve insomnia (uykusuzluk) gibi hastalıkların çaresini de kafatasının içine yerleştirilecek olan çiplerde gördüğünü söylüyor.

Yatırımcı toplantısında konuşan Neuralink'in baş cerrahı Doktor Matthew MacDougall insanlar üzerinde deneylere başladıktan sonra ilk hedeflerinin felç ve omurilik felcini tedavi etmek olduğunu belirtiyor.

Elon Musk bu yılın sonuna kadar insanlar üzerinde deney yapılabilmesi için ABD otoritelerinden gerekli izinlerin alınacağını söyledi.

neuralink.jpg

Neuralink geçen yaz kulak arkasına kadar uzanan bir çip geliştirebilmişti. Yeni geliştirilen cihazda ise kablolar bulunmuyor. Fotoğraf: The Verge
Reuters'a konuşan ve Musk'ın sunumuna katılmamış bilim insanları ise projenin etkileyici olduğunu fakat kesin bir kanaate varmak için üzerinde çok çalışılması gerektiğini sözlerine eklediler.

Projenin işleyişi hakkında bir sunum yapan Musk hali hazırda iki domuza çip yerleştirdiklerini bir domuza ise yerleştirdikleri çipi sonradan çıkardıklarını söyledi. Sunumda yapılan deneyde hayvanların önceden belli durumlar karşısında oluşan beyin dalgalarının cihaz tarafından kayıt edildiği ve cihaz yerleşik olmadan da aynı hareketlerin benzer beyin dalgalarına yol açtığı saptandı. Neuralink'in çipinin yarı çapı 23 milimetre genişliğinde. Musk cihazın insan sağlığına zarar vermediğini iddia ediyor.

youtube-ss.jpg

İnsan beynine yerleştirilmesi planlanan çipin görüntüsü. Fotoğraf: Youtube

UZMANLAR PROJEYİ ETKİLEYİCİ BULUYOR
Toronto Üniversitesi'nde nöroloji alanında çalışmalar yapan akademisyen Graeme Moffat, Musk'ın yeni projesini büyük bir adım olarak nitelendirerek çipin küçüklüğü, güç kaynağının sağlamlığı ve kablosuz kapasitesinin çapının kalitesine vurgu yaptı.

Stanford Üniversitesi'nden nörolog Sergey Stavisky şirketin etkileyici bir yol kat ettiğini söylüyor. Stavisky, “Tamamen beynin içine yerleştirilen bir sisteme geçmek oldukça etkileyici. Bu farklı disiplinlerde çalışan odaklanmış bir ekibiniz olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

domuz-youtbe.jpg

Domuzlar üzerinde yapılan deneylerde çipin hayvanları beyin dalgalarını doğru tahmin ettiği ortaya çıktı. Fotoğraf: Youtube
100 kişinin çalıştığı San Fransisco merkezli şirket geçen günlerde 100 milyon doları Elon Musk'tan olmak üzere 158 milyon dolarlık yatırım aldı.

Musk nöroloji teknolojisinde yaşanan bu gelişmenin tıbbi yanının dışında yapay zeka ile insanları eşsiz bir noktada buluşturduğunu söylüyor. Musk yapay zekaya karşı tavrı ile tanınıyordu.

musk.jpg

Musk geçtiğimiz yıllarda Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir dizi proje üzerine görüşmüştü. Musk Ankara turunda Anıtkabir’e de uğramıştı. Ünlü iş insanının serveti önceki gün 100 milyar dolar barajını aştı./Fotoğraf: Instagram

Beyin dalgalarını izleyerek nörolojik hastalıklara tedavi bulma iddiasında olan tek şirket Neurolink değil. Kernel, Paradromics ve NeuroPace isimli başka rakip oyuncular da pazarda var. Tıbbi cihazda dünyaca ünlü bir marka olan Medtronic de beyin implantları üreterek Parkinson, tümör ve epilepsi gibi rahatsızlıklara çözüm arıyor.

musk-sozcu.jpg


Kaynak
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Azazil kimdir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    184
Sarı Çizmeli Mehmet Ağa Kimdir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Biyografiler
 • 0    328
Pomaklar Kimdir?
 • Ugur
 • Ugur,
 • Ansiklopedi
 • 0    471
Geri