Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanları Listesi

Ugur

Administrator
1923 yılında kurulan Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki 12 cumhurbaşkanı ve görev yaptıkları tarihlerin listesi;

SıraFotoğrafıAdı SoyadıGöreve GelmeGörevi BırakmaSiyasi Parti
1.
Mustafa Kemal Atatürk
(1881-1938)
29 Ekim 1923
1 Kasım 1927
4 Mayıs 1931
1 Mart 1935
1 Kasım 1927
4 Mayıs 1931
1 Mart 1935
10 Kasım 1938
Cumhuriyet Halk Partisi
Abdülhalik Renda
(1881-1957)
(Mustafa Kemal Atatürk'ün
vefatıyla 1 günlük vekâleten
cumhurbaşkanlığı yaptı.)
10 Kasım 193811 Kasım 1938Cumhuriyet Halk Partisi
2.
İsmet İnönü
(1884-1973)
11 Kasım 1938
3 Nisan 1939
8 Mart 1943
5 Haziran 1946
3 Nisan 1939
8 Mart 1943
5 Haziran 1946
22 Mayıs 1950
Cumhuriyet Halk Partisi
3.
Celal Bayar
(1883-1986)
22 Mayıs 1950
14 Mayıs 1954
1 Kasım 1957
14 Mayıs 1954
1 Kasım 1957
27 Mayıs 1960
Demokrat Parti
4.
Cemal Gürsel
(1895-1966)
(27 Mayıs 1960 darbesinden sonra"devlet başkanı"
ünvanıyla hizmet verdi.)
27 Mayıs 1960
26 Ekim 1961
26 Ekim 1961
2 Şubat 1966
(Görevden Alındı)
Askeri
Bağımsız
İbrahim Şevki Atasagun
(1899-1984)
2 Şubat 196628 Mart 1966Bağımsız
5.
Cevdet Sunay
(1899-1982)
28 Mart 196628 Mart 1973Bağımsız
Tekin Arıburun
(1903–1993)
(Dönemin Cumhuriyet Senatosu Başkanı.
Fahri Korutürk'ün seçiminden önce
vekaleten görev yaptı.)
28 Mart 19736 Nisan 1973Adalet Partisi
6.
Fahri Korutürk
(1903-1987)
6 Nisan 19736 Nisan 1980Bağımsız
İhsan Sabri Çağlayangil
(1908-1993)
(Dönemin Cumhuriyet Senatosu Başkanı.
Cumhurbaşkanlığı için yeterli oy alan bir
aday olmadığı için vekaleten görev yaptı.)
6 Nisan 198012 Eylül 1980Adalet Partisi
7.
Kenan Evren
(1917-2015)
(12 Eylül darbesinden sonra
"devlet başkanı" ünvanıyla
hizmet verdi.)
12 Eylül 1980
9 Kasım 1982
9 Kasım 1982
9 Kasım 1989
Askeri
Bağımsız
8.
Turgut Özal
(1927-1993)
9 Kasım 198917 Nisan 1993Anavatan Partisi
Hüsamettin Cindoruk
(1933- )
(Dönemin TBMM Başkanı.
Turgut Özal'ın ölümüyle görevi
vekâleten devralmıştır.)
17 Nisan 199316 Mayıs 1993Doğru Yol Partisi
9.
Süleyman Demirel
(1924-2015)
16 Mayıs 199316 Mayıs 2000Doğru Yol Partisi
10.
Ahmet Necdet Sezer
(1941- )
16 Mayıs 200028 Ağustos 2007Bağımsız
11.
Abdullah Gül
(1950- )
28 Ağustos 200728 Ağustos 2014AK Parti
12.
Recep Tayyip Erdoğan
(1954- )
28 Ağustos 2014Görevde....AK Parti
 
Son düzenleme:
Üst