Çin Su İşkencesi

Ugur

Administrator
Katılım
8 Nisan 2013
cin-su-iskencesi.jpgHayatta kalmak için suya ihtiyacımız var. Ancak yine de insanlar bu değerli kaynağı şeytani bir işkence biçimine dönüştürmenin bir yolunu buldu.

Su, çiviler, çubuklar, elektrik veya keskin veya acı verici nesneler içeren diğer işkence yöntemleri kadar kötü görünmeyebilir. Birinin üzerine su damlatma fikri (Çin'deki su işkencesi de bunu içeriyor) kulağa neredeyse hoş geliyor. Peki su damlacıkları nasıl işkence sayılabilir?

Çin su işkencesi nedir?​

Herkes Çin'deki su işkencesini duymuş gibi görünse de kökeni pek bilinmiyor.

Günümüzde en çok can sıkıcı bir şeyin metaforu olarak kullanılıyor. Ancak "sinir bozucu" bu uygulamanın kurbanlarına yaşattığı varsayılan dehşetin yanına bile yaklaşamaz. Bir sandalyeye bağlandığınızı ve hareketsiz kaldığınızı hayal edin. İşkenceciler, durdurmak için hiçbir şey yapamayacağınız, sabit, sürekli bir damlacık akışı halinde başınıza soğuk su dökerler. Saatler geçtikçe soğuk su alnınıza çarpar. Vücut ısınız düşer ve üşürsünüz.

Sizi aşağıda tutan kayışlar derinize kazınır. Acıya ve rahatsızlığa ne kadar süre katlanmak zorunda kalacağınız hakkında hiçbir fikriniz yok. Uyuyamazsınız, rahatlayamazsınız ve hala su gelmeye devam eder. Sonunda, eğer kişi serbest bırakılmazsa, büyük olasılıkla psikotik (bireyin gerçeklik olgusunun farklılaştığı psikolojik hastalık) bir çöküntü yaşayacaktır.

Pek çok kişi, Çin su işkencesinin birine ciddi şekilde zarar vermenin çok etkili bir yolu olduğuna inanıyor. Peki bu fikir nereden doğdu?

Çin'deki su işkencesi nereden geldi?​

Popüler inanışın aksine, Çin'deki su işkencesi büyük olasılıkla Asya'da icat edilmedi. Bilinen ilk açıklaması 15. yüzyılda yaşamış İtalyan bilim adamı Hippolytus de Marsiliis'in yazdığı bir metinde yer almaktadır.

Hippolytus, insanlara acımasız cezalar vermekten hoşlanıyor gibi görünüyordu çünkü uyku yoksunluğunun bir işkence yöntemi olduğunu biliyordu. Yazılarında, uyku eksikliğinin ve agresif sorgulama yöntemlerinin bir kurbandan etkili bir şekilde nasıl bilgi çıkarabildiğini titizlikle anlattı.

Aynı kişinin asıl amacı insanı delirtmek olan bir yöntem geliştirmesi şaşılacak bir şey değil. Ancak geliştirdiği yöntem hatalı bir sonuçtan kaynaklanıyordu. İddiaya göre, su damlalarının zamanla bir kayanın yüzeyini nasıl aşındırdığını gözlemledi ve insanlara uygulandığında da aynı şeyin olacağına inanıyordu. Hippolytus suyun bir insanın kafatasına delik açabileceğini düşünüyordu.

Su damlacıklarının herhangi bir fiziksel hasara yol açması binlerce yıl alır. Ancak bu, Çin'deki su işkencesinin etkili olmadığı anlamına gelmiyor.

Çin su işkencesinin diğer kullanımları​

Çin'deki su işkencesinden bahsetmenin bir sorunu, bunun ceza olarak kullanıldığına dair kanıtların yetersiz olmasıdır. Ancak 19. yüzyılda Fransız ve Alman doktorlar bunu akıl hastanelerinde tedavi edici bir uygulama olarak benimsediler.

Kulağa ne kadar çılgınca gelse de, belirli türde deliliğin kafada kan birikmesinden kaynaklandığı düşünülüyordu.

Su damlatma işkencesi böylece bir tedavi biçimine dönüştürüldü. Bir hasta kemerlerle bağlanacak ve bir zamanlar bir işkence yöntemi olarak düşünülen bu son derece şüpheli uygulamaya maruz bırakılacaktı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, etkinliği minimum düzeydeydi.

Harry Houdini ve Çin su işkencesi hücresi​

Eğer bu su işkencesi yöntemi İtalyan bir bilim adamının yazılarından kaynaklandıysa neden buna Çin su işkencesi deniyor? Cevap büyük ihtimalle Harry Houdini ile ilgili.

1911'de Harry Houdini, Çin su işkencesi hücresi olarak bilinen bir cihazı icat etti ve bunu eyleminde kullandı. Ahşap ve camdan yapılmış hücre zar zor bir insanın sığabileceği kadar büyüktü. Her performans sırasında Houdini, ayak bileklerinin etrafındaki ağır stoklarla kendini baş aşağı bağladı ve baş aşağı suya indirildi. Seyirci bir an için Houdini'nin suda baş aşağı sallandığını görecekti. Sonra perde kapanıyor ve birkaç dakikalık bekleyişin ardından zafer kazanmış bir edayla camdan çıkıyordu.

Çin'deki su işkencesi hücresi, onun en ünlü numaralarından biri haline geldi ve dünya çapındaki izleyicileri büyüledi.

Houdini'nin eyleminin, damlamanın psikotik bir çöküntüye neden olduğu işkence biçimiyle pek ilgisi yoktu. Ancak "Çin'de su işkencesi" teriminin 1892 gibi erken bir tarihte kısa bir öyküde ortaya çıkmasından bu yana 1900'lü yıllarda zaten iyi bilindiği açıktır.

İlginç bir şekilde, "Uzlaşmacı" adlı bu hikayede bu terim, bir karakterin avukat olarak çalışırken hissettiği monotonluğu tanımlamak için mecazi olarak kullanılıyor. Houdini'nin hareketi muhtemelen bu terimi daha geniş bir kitleye ulaştırdı.

Çin su işkencesinin modern biçimleri​

Çin'de su işkencesine ilişkin tarihsel kanıtlar çok sınırlı olduğundan, bunun kullanılmış olması bile pek mümkün değil. Ancak su işkencesinin başka zalim biçimleri de yüzyıllardır kullanılıyor; bunların çoğu günümüze kadar geldi.

Bunlardan en bilineni boğulma taklidi veya "waterboarding"dir. Çin su işkencesi yönteminin bu uzak kuzeni, bu yöntemin Guantanamo Körfezi'ndeki mahkumlar üzerinde kullanımına ilişkin raporların sızdırılmasının ardından kamuoyunun bilincinde yer aldı. Ancak tarihi en azından on dördüncü yüzyıla kadar uzanıyor.

Suyla boğulma, ilk kullanımlarından itibaren vücutta fiziksel yara izi bırakmadığı için nispeten insancıl bir işkence yöntemi olarak görülüyordu. Bu, İspanyol Engizisyonu'nun Engizisyoncuları için önemliydi çünkü işkencenin mağdurun fiziksel zarar görmesine veya ölümüne yol açmasına izin vermeleri yasaktı.

Zamanla, II. Dünya Savaşı ve Vietnam Savaşı da dahil olmak üzere çeşitli çatışmalar sırasında su kayağı kullanıldı. Theodore Roosevelt, "kimsenin ciddi şekilde zarar görmediğini" öne sürerek uygulamaya göz yumdu.

Muhtemelen dünya çapındaki demokrasilerin su baskını yöntemini bir sorgulama yöntemi olarak benimsemesinin nedeni de budur. Bu, diğer yöntemlerin geride bırakma eğiliminde olduğu acının izlerini geride bırakmadan işkenceyi uygulamanın bir yoludur.

Bu, Çin'de su işkencesi bugün kullanılmasa da, suyu korkunç bir deneyime dönüştürmenin hâlâ birçok yolu olduğu anlamına geliyor.

Kaynak: https://www.historydefined.net/chinese-water-torture/
 
Geri