Türkiye Cumhuriyeti Başbakanları Listesi

Ugur

Administrator
Başbakan Nedir?

Bir ülkedeki yürütme organı kurulunun (hükümetin) başkanına verilen addır. Kelime anlamı olarak hükümetin ve bakanlar kurulunun başı, kabinenin başı, başvekili ifade eder. Özellikle Cumhuriyet ile yönetilen toplumlarda yürütmenin başı olan ve devletin atacağı adımlara karar veren kişidir. Hukuksal olarak cumhurbaşkanı ve meclis başkanı'ndan sonra ülkedeki en yetkili kişidir.

Başbakanlar görevlerine seçimle gelir. Belçika, Danimarka, Japonya, Hollanda, Norveç, Malezya, İspanya, İsveç, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık gibi anayasal monarşi ile yönetilen ülkelerde olabileceği gibi Finlandiya, Fransa, Almanya, Hindistan, İtalya, İrlanda, Portekiz, Karadağ, Hırvatistan, Bulgaristan, Romanya, Sırbistan gibi cumhuriyetlerde de olabilir.

Türkiye'de başbakan

Başbakan, parlamenter sistem ile yönetilen toplumlarda yürütmenin başı olan ve devletin atacağı adımlara karar veren kişidir. Kelime anlamı olarak hükümetin ve bakanlar kurulunun başı, kabinenin başı, başvekili ifade eder. Türkiye Cumhuriyeti'nde de parlamenter sistem uygulanırken (1923-2018) yürütme yetkisi ve ülke adına karar alma başbakanın göreviydi. Bakanlar Kurulu'na başkanlık ederdi. Hükûmeti ve icraatlarını yönetirdi. Türkiye'de her 4 yılda bir gerçekleşen genel seçimlerin sonucunda Başbakan, 4 yıl süre ile seçilirdi.

No - SıraİsimFotoğrafSeçimGöreve BaşlamaGörevden AyrılmaPartiHükûmet

1 - 1

İsmet İnönü
(1884–1973)



1923
-

30 Kasım 1923
6 Mart 1924

6 Mart 1924
22 Kasım 1924

Cumhuriyet Halk Partisi

1. İnönü I
2. İnönü II

2 - 2

Fethi Okyar
(1880–1943)



-

21 Kasım 1924

6 Mart 1925

Cumhuriyet Halk Partisi

3. Okyar

3 - (1)

İsmet İnönü
(1884–1973)



-
-
1927
1931
1935

3 Mart 1925
1 Kasım 1927
27 Eylül 1930
4 Mayıs 1931
1 Mart 1935

1 Kasım 1927
27 Eylül 1930
4 Mayıs 1931
1 Mart 1935
1 Kasım 1937

Cumhuriyet Halk Partisi
4. İnönü III
5. İnönü IV
6. İnönü V
7. İnönü VI
8. İnönü VII

4-3

Celal Bayar
(1883–1986)



-
-

1 Kasım 1937
11 Kasım 1938

11 Kasım 1938
25 Ocak 1939

Cumhuriyet Halk Partisi

9. Bayar I
10. Bayar II

5-4

Refik Saydam
(1881–1942)



-
1939

25 Ocak 1939
3 Nisan 1939

3 Nisan 1939
9 Tem. 1942

Cumhuriyet Halk Partisi

11. Saydam I
12. Saydam II

-

Ahmet Fikri Tüzer (vekâleten)
(1878–1942)



-

8 Tem. 1942

9 Tem. 1942

Cumhuriyet Halk Partisi

-

6-5

Şükrü Saracoğlu
(1887–1953)



-
1943

9 Tem. 1942
9 Mart 1943

9 Mart 1943
7 Ağus. 1946

Cumhuriyet Halk Partisi

13. Saracoğlu I
14. Saracoğlu II

7-6

Recep Peker
(1889–1950)



1946

7 Ağus. 1946

9 Eylül 1947

Cumhuriyet Halk Partisi

15. Peker

8-7

Hasan Saka
(1885–1960)



-
-

10 Eylül 1947
10 Haz. 1948

16 Ocak 1949
22 Mayıs 1950

Cumhuriyet Halk Partisi

16. Saka I
17. Saka II

9-8

Şemsettin Günaltay
(1883–1961)



-

16 Ocak 1949

22 Mayıs 1950

Cumhuriyet Halk Partisi

18. Günaltay

10-9

Adnan Menderes
(1899–1961)



1950
-
1954
-
1957

22 Mayıs 1950
9 Mart 1951
17 Mayıs 1954
9 Aralık 1955
25 Kasım 1957

9 Mart 1951
17 Mayıs 1954
9 Aralık 1955
25 Kasım 1957
27 Mayıs 1960

Demokrat Parti

19. Menderes I
20. Menderes II
21. Menderes III
22. Menderes IV
23. Menderes V

11-10

Cemal Gürsel
(1895–1966)



-
-

30 Mayıs 1960
5 Ocak 1961

5 Ocak 1961
7 Ekim 1961

Asker

24. Gürsel I
25. Gürsel II

-

Emin Fahrettin Özdilek (vekâleten)
(1898–1989)



-

30 Ekim 1961

20 Kasım 1961

Asker

-

12-(1)

İsmet İnönü
(1884–1973)



1961
-
-

20 Kasım 1961
25 Haz. 1962
25 Aralık 1963

25 Haz. 1962
25 Aralık 1963
20 Şubat 1965

Cumhuriyet Halk Partisi

26. İnönü VIII
27. İnönü IX
28. İnönü X

13-11

Suat Hayri Ürgüplü
(1903–1981)



-

20 Şubat 1965

27 Ekim 1965

Tarafsız

29. Ürgüplü

14-12

Süleyman Demirel
(1924–2015)





1965
1969
-

27 Ekim 1965
3 Kasım 1969
6 Mart 1970

3 Kasım 1969
6 Mart 1970
26 Mart 1971

Adalet Partisi

30. Demirel I
31. Demirel II
32. Demirel III

15-13

Nihat Erim
(1912–1980)





-
-

26 Mart 1971
11 Aralık 1971

11 Aralık 1971
17 Nisan 1972

Tarafsız

33. Erim I
34. Erim II

16-14

Ferit Melen
(1906–1988)





-

17 Nisan 1972

15 Nisan 1973

Cumhuriyetçi Güven Partisi

35. Melen

17-15

Naim Talu
(1919–1998)





-

15 Nisan 1973

25 Ocak 1974

Tarafsız

36. Talu

18-16

Bülent Ecevit
(1925–2006)





1973

25 Ocak 1974

17 Kasım 1974

Cumhuriyet Halk Partisi

37. Ecevit I

19-17

Sadi Irmak
(1904–1990)



-

17 Kasım 1974

31 Mart 1975

Tarafsız

38. Irmak

20-(12)





Süleyman Demirel
(1924–2015)





-

31 Mart 1975

21 Haziran 1977

Adalet Partisi

39. Demirel IV

21-(16)

Bülent Ecevit
(1925–2006)



1977

21 Haz. 1977

21 Tem. 1977

Cumhuriyet Halk Partisi

40. Ecevit II

22-(12)

Süleyman Demirel
(1924–2015)



-

21 Tem. 1977

5 Ocak 1978

Adalet Partisi

41. Demirel V

23-(16)

Bülent Ecevit
(1925–2006)



-

5 Ocak 1978

12 Kasım 1979

Cumhuriyet Halk Partisi

42. Ecevit III

24- (12)

Süleyman Demirel
(1924–2015)



-

12 Kasım 1979

12 Eylül 1980

Adalet Partisi

43. Demirel VI

-

Turhan Feyzioğlu
(1922–1988 )



-

12 Eylül 1980

20 Eylül 1980

Cumhuriyetçi Güven Partisi

-

25 - 18

Bülend Ulusu
(1923–2015)



-

20 Eylül 1980

13 Aralık 1983

Asker

44. Ulusu

26 - 19

Turgut Özal
(1927–1993)



1983
1987

13 Aralık 1983
21 Aralık 1987

21 Aralık 1987
31 Ekim 1989

Anavatan Partisi

45. Özal I
46. Özal II

-

Ali Bozer
(vekâleten)
(1925– )



-

31 Ekim 1989

9 Kasım 1989

Anavatan Partisi

-

27 - 20

Yıldırım Akbulut
(1935– )



-

9 Kasım 1989

23 Haziran 1991

Anavatan Partisi

47. Akbulut

28 - 21

Mesut Yılmaz
(1947– )



-

23 Haziran 1991

20 Kasım 1991

Anavatan Partisi

48. Yılmaz I

29-(12)

Süleyman Demirel
(1924–2015)



1991

20 Kas. 1991

16 Mayıs 1993

Doğru Yol Partisi

49. Demirel VII

-

Erdal İnönü
(vekâleten)
(1926–2007)



-

16 May. 1993

25 Haziran 1993

Sosyaldemokrat Halkçı Parti

-

30 -22

Tansu Çiller
(1946– )



-
-
-

25 Haz. 1993
5 Ekim 1995
30 Ekim 1995

5 Ekim 1995
30 Ekim 1995
6 Mart 1996

Doğru Yol Partisi

50. Çiller I
51. Çiller II
52. Çiller III

31-(21)

Mesut Yılmaz
(1947– )



-

6 Mart 1996

28 Haz. 1996

Anavatan Partisi

53. Yılmaz II

23-13

Necmettin Erbakan
(1926–2011)



1995

28 Haz. 1996

30 Haz. 1997

Refah Partisi

54. Erbakan

33- (21)

Mesut Yılmaz
(1947– )



-

30 Haz. 1997

11 Ocak 1999

Anavatan Partisi

55. Yılmaz III

34-(16)

Bülent Ecevit
(1925–2006)



-
1999

11 Ocak 1999
28 May. 1999

28 Mayıs 1999
18 Kasım 2002

Demokratik Sol Parti

56. Ecevit IV
57. Ecevit V

35-24

Abdullah Gül
(1950– )



2002

18 Kas. 2002

14 Mart 2003

Adalet ve Kalkınma Partisi

58. Gül

36-25

Recep Tayyip Erdoğan
(1954– )



-
2007
2011

14 Mart 2003
29 Ağu. 2007
6 Tem. 2011

29 Ağu. 2007
6 Tem. 2011
28 Ağu. 2014

Adalet ve Kalkınma Partisi

59. Erdoğan I
60. Erdoğan II
61. Erdoğan III

37-26

Ahmet Davutoğlu
(1959– )



-
06/2015
1/2015

28 Ağu. 2014
25 Ağus. 2015
24 Kasım 2015

25 Ağu. 2015
24 Kasım 2015
24 Mayıs 2016

Adalet ve Kalkınma Partisi

62. Davutoğlu I
63. Davutoğlu II
64. Davutoğlu III

38-27

Binali Yıldırım
(1955– )



-

24 Mayıs 2016

9 Temmuz 2018

Adalet ve Kalkınma Partisi

65. Yıldırım
 
Son düzenleme:
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Celik

Emekli Admin
Istikrar yakalayan üç isim var.Adnan Menderes,Turgut Özal ve Recep Tayyip Erdogan.Üçüde muhafazakar kisilikleriyle bilinen liderler.
Demek ki; Toplum mühendisligine soyunarak,bir milleti farkli kaliplara koymanin imkani yok.
Toplum mühendislerine duyurulur...
 
M

Misafir

Misafir
Konu detaylı ve güzel olduğu gibi, Çelik admin de oldukca net yorumlamış. Bakan göz, bakdığını gören göz. doğru cümleler.
 
Üst