Saka Kuşu Bakımı ve Besleme Bilgileri

Saka kuşu
Saka kuşu, ispinozgiller (Fringillidae) familyasından kafeslerde çok beslenen ötücü bir kuş türüdür. Erişkinlerde gaga dibinden gözün arka ucuna kadar yayılan kırmızılığı yalnız gaga ile göz arasındaki koyu esmer bir bant keser. Gözün gerisindeki yanları beyaz, tepe ve boyun yanları siyahtır. Kanatların ortası boyunca, gövdeye doğru sarı renkli geniş bir bant uzanır. Kanatların beyaz lekeli arka kenarları dışında kalan öbür bölümleri siyah, sırt kahverengi, kuyruksokumu beyazımsıdır. Siyah kuyruk tüylerinin uçlarında da beyaz lekeler bulunur. Gençlerde kanat ve kuyruk tüyleri erişkinlerinki gibidir. Ama öbür bölümler grimsi kahverengi ve koyu çizgilidir. Yerli sakaların uzunluğu 12–13 cm, kasım sakalarının (Sibirya sakası olarak da bilinir) uzunluğu 15 cm ve kömürcü sakalarının uzunluğu ise 11 cm civarındadır.

Saka Kuşunun Ömrü: Doğal ortamında 6-8 yıl, kafes şartlarında 14 seneye kadar yaşayanı mevcuttur.

Yaşadığı yerler:​


Ülkeler: Avrupa, Batı Asya,Kuzey Afrika ve Sibirya stepleri.

Mekanlar: Fundalıklar, makilikler,dikenlik açık alanlar ve akarsu başları.Şehir yaşamına da uyum sağlayanlar mevcuttur.

Beslenme biçimi : Saka kuşu temel olarak taneci gaga yapısına sahiptir.Senelik bitki türlerinin tohumları,çeşitli meyveler,küçük böcek larvaları(seyrek),özellikle dikenli bitkilerin yağlı ve yüksek protein içeren tohumları ile beslenir.

Cinsiyet ayrımı: Erkekler iri, parlak tüylü,daha uzun gagalıdır ve kına renkli maskesi göz dikey hizasının arkasına kadar uzanır.Gaganın başla birleştiği bölümdeki bıyık benzeri tüyler ise siyah renklidir.Ayrıca kanatların beden ile birleştiği bölümdeki üst yüzey tüyleri erkeklerde koyu,dişilerde açık kahverengine kaçar.

Üreme: ilkbahar dönemlerinde olmak üzere,senede 4 defa kadar yavru verebilirler,Fincan büyüklüğündeki yuvaya 4-6 adet yumurta yapar ve genelde hepsini doldurur.14. günde yavrular yumurtadan çıkar ve yumurtadan çıktıktan 15 gün sonra uçabilirler.İlk başta yüz, alın ve ense tüyleri boz renklidir ilk tüyde normal rengini alır.

Saka kuşu cinsleri:​


Saka kuşu ,ispinozgiller familyasından taneci, ötücü bir kuş türüdür.Her yöreye ait yerli sakalar olmakla beraber göçle gelen değişik cinsleri de mevcuttur.

Morfolojik Yapı: Yüzün ön kısmında kırmızı renkli maske , kanat teleklerinin yanlarındaki sarı şerit ve göz ve başın üstünden boyun altına kadar uzanan siyah bir atkı bulunur.Vücut kahve tonlarında tüylerle bezenmiştir.Kanat telekleri siyah ve üstünde beyaz benekler mevcuttur.Kuyruk yine siyah ve uç kısmında 4-6 adet beyaz benek (badem) bulunur.Karın altı beyazdır,renk ana hatları ile böyle olmakla beraber mevsim cins ve beslenme rejimine göre değişiklik gösterebilir.

Akdeniz sakası (Akhisar, Antalya,İzmir,Çukurova sakası):​


200.jpg
Akdeniz'e kıyı bölgelerde yetişen,ılıman iklime uyum sağlamış
erken eşe gelen ve melez alınması en kolay olan cinstir.

Anadolu sakası (kömürcü, dikencil, kınalı):​


201.jpg
Küçük boyutlu hareketli ve insana yakın bir cinstir.Kafese alıştırılması ve yavru alınması kolaydır.

Sibirya sakası (c.carduelis major, kasım sakası ,geçim sakası):​


202.jpg
Bu türün en iri ve en güzel görünüşlü olanıdır.Adından anlaşılacağı gibi yazları Rusya steplerinde ürer ve çoğalır,sert geçen iklim şartlarını atlatmak için Kuzey Afrika ya göçerler.Bu göç Kasım Aralık aylarına denk gelir ve göç yolları üzerinde yakalanabilir.Kafese en zor alışan, en yabani cinstir ve melez alınması da zordur.

Ak gerdan sakası:​


203.jpg
Gaga altından boyun altına kadar ki bölümde beyaz şerit bulunur ve bu bölgedeki siyah şalı keser, yine bir göç sakasıdır özellikle Marmara bölgesinde çokça yakalanır.

Beyaz saka:​


204.jpg
Çokca sözü edilen boyalı olduğu veya mama ile beyazlatıldığı söylenen bu saka aslında genetik olarak her canlıda bulunabilen albinizm sonucudur.Göz rengi ise,diger saka kuşlarından farklı olarak kırmızıdır.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Celik

Emekli Admin
B

birol

Misafir
slm abiler benim sakanın gagası kararmaya başladı nedenı nedır aydınlatırsanız sevınırım ...teşekkürler
 
Üst