Üst
Kuşadası - Körfezin İncisi

Kuşadası - Körfezin İncisi

Kuşadası
Kuşadası
Aydın iline bağlı bir ilçe. İlin kuzeybatısında bulunan ilçe, Aydın il merkezine 71 km. uzaklıktadır. İyonlar tarafından kurulan, eski adı Neopolis olan, çağlar boyunca kültürün ve sanatın beşiği olmuş beldelerden biri: Kuşadası

Körfezin incisi olan kentin ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmese de Efes’e bağlı olarak İyonlar tarafından kurulduğu bilinir. Ticaret ve denizcilikle uğraşan İyonlar, bölgenin zenginleşmesi ve gelişmesine büyük katkı sağlamışlardır.

Pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kuşadası’nda ilk yerleşim bölgesinin Yılancı Burnu olduğu bilinir. Antik çağlarda Anadolu’dan denizlere inen en önemli limanlardan biri olan Kuşadası, kültürel değerler ve tarihi yapılar anlamında da oldukça gelişmiştir.

Eski Kuşadası’nda bulunan kale, şehrin yıldızı gibi parlamaktadır. Bu kaleyi çevreleyen surlardan ise günümüze küçük bir bölümü ulaşabilmiştir.

Kente özgü dar ve uzun sokaklar, bitişik bulunan şirin evlerle kent mimarisinin en güzel örneklerini oluşturuyor. Pek çok Ege lezzetine de keşfedebileceğiniz zengin restoranlar, eşsiz tatlarıyla sizleri bekliyor.

Birbirinden güzel kumsalları, masmavi denizi, doğal ve tarihi pek çok güzelliği ile Kuşadası, mükemmel bir tatil geçirmek isteyenlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor.

Gezilecek Yerler​

Antik çağlardan beri varlığını sürdüren Kuşadası, birçok doğal ve tarihi güzelliği, eşsiz sahillerle buluşturuyor.

Güvercinlik Adası, Kuşadası’nın en çok ilgi çeken bölgelerinden biridir. Bizans dönemine kadar uzanan bu ada, Osmanlı döneminde saldırıları önlemek amacıyla yeniden düzenlenmiş ve bugünkü şeklini almıştır. Adanın en yüksek noktasından bulunan kale, sunacağı muhteşem manzarayla sizleri büyüleyebilir.

Kuşadası’nda ilk yerleşimin görüldüğü Neopolis, Güvercin Adası’nın ilerisinde bulunur ve deniz kıyısı ile paralel uzanan bir ada şeklindedir. Göz kamaştıran manzarasıyla mutlaka görmeniz gereken antik yerleşim yerlerinden biridir.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, deniz yoluyla yapılan ticarete katkı sağlamak amacıyla Osmanlı döneminde yaptırılmıştır. Günümüzde Türk gecelerinin düzenlendiği ve alışveriş yapabileceğiniz mağazaların bulunduğu kervansaray, mimarisiyle dönemi oldukça iyi yansıtır niteliktedir.

Kentin kıyılarından bir görünüm
Kentin kıyılarından bir görünüm
Antik çağların en ünlü hükümdarlarından Agememnon’un yaptırdığı Pygela ve 12 İyon şehrinden biri olan Paniomion, antik eserler açısından zengin ve tarihi nitelikteki ören yerleridir.

Osmanlı döneminde yapılan Kaleiçi Camii, sedef kakmalarla süslenmiş, dönem mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Ege Bölgesi’nde ender bitkilerin görüldüğü ve birçok hayvan türüne çekinmeden yaklaşabileceğiniz Milli Park, özellikle Akdeniz foklarının yaşam alanıdır. Bu muhteşem varlıklara yakın olmak ve onların yaşamlarına tanık olmak istiyorsanız, mutlaka bu parka uğramalısınız.

Güvercinada, Yılancı Burnu, Yavansu, Karaova gibi plajlarıyla 20 km’yi aşan sahilleri, Kuşadası’nın çekici yanlarından bir diğeri. Engin maviliklere açılabileceğiniz bu kumsallar, kendinizi iyi hissettirirken, Ege’nin sıcacık güneşiyle içinizi ısıtacak.

Kuşadası’nda bambaşka bir deneyim de yaşamanız mümkün. Çıban, Venüs ve Güzelçamlı kaplıcalarıyla yenilenebilirsiniz.

Dünyanın ünlü yolcu gemilerinin yanaştığı en önemli limanlardan biri de Kuşadası’ndadır. Siz de bir mavi yolculuğa çıkar ve durak noktalarınızdan biri Kuşadası olursa, görebileceğiniz pek çok güzellik olduğunu fark edeceksiniz.

Nasıl Gidilir?​

Aydın iline bağlı olan Kuşadası, kolay ulaşım ağlarıyla rahatlıkla seyahat edebileceğiniz bir noktada bulunuyor.

Bölgeye en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı’dır. İzmir’e vardıktan sonra servisler ve ulaşım araçlarıyla yapacağınız küçük bir yolculuk sonrası Kuşadası’na varabilirsiniz.

Aydın il sınırları içerisinde geliştirilen 772 km karayolu ağıyla da bölgeye ulaşmanız mümkün. Tüm illerden gerçekleştirilen otobüs seferleriyle Aydın’a gelebilir, ardından terminalden hareket eden servislerle yine bölgeye ulaşabilirsiniz.

Bu müthiş coğrafyayı keşfetmek için daha fazla beklemenize gerek yok. Hemen çantanızla birlikte yola çıkmaya hazırlanın!

Tarih ile denizin buluştuğu koy olan Kuşadası’nın kapıları, keşfedilmek için yılın her dönemi sizlere açık!

[HARITA]Kuşadası[/HARITA]

Kaynak: wikipedia, goturkey
 
Son düzenleme:
Geri