Üst
Manisa Tarzanı

Manisa Tarzanı

- Asıl adı Ahmeddin Carlak olan Manisa Tarzanı 1899 yılında Bağdat'ta doğdu. Saçını ve sakalını hiç kesmemesi, yaz kış üzerinde yalnızca bir şortla gezmesi nedeniyle yöre halkı tarafından bu isimle anılmaya başlandı.

Cumhuriyet öncesi ismiyle Ahmet Bedevi Kurtuluş Savaşı'nda Antep ve Kilis cephelerinde savaştı. Kahramanlıkları nedeniyle İstiklal Madalyası'na layık görülen Carlak, izleyen dönemde Manisa yakınlarındaki Spil Dağı'nda yaşamaya başladı.

Yaşamını savaş yıllarında işgalcilerce yakılan Manisa'nın ağaçlandırmasına adayan Manisa Tarzanı bu çalışmaları neticesinde Manisa Belediyesi kadrosuna kabul edildi.

Aynı zamanda dağcılık da yapan halk kahramanı Manisa Dağcılık Kulübü ile birlikte Ağrı, Cilo ve Aladağlar'a tırmanışlar gerçekleştirdi.

Hayatının anlatıldığı, yönetmenliğini Orhan Oğuz'un yaptığı, başrolünde Talat Bulut'un oynadığı Manisa Tarzanı isimli film 1994 yılında vizyona girdi.

Kente verdiği hizmetler nedeniyle heykeli Manisa Mevlevihanesi yakınına dikilen Manisa Tarzanı 31 Mayıs 1963'te hayatını kaybetti.

manisamfm.webp


manisaooo.webp
 
Geri