Manyok - Cassava

Manyok, Tropikal bölgelerde ve Yarıtropikal Amerika'da yetişen, Sütleğengiller familyasından, 150'den fazla çeşidi olan bir bitkidir. Pirinç ve mısırdan sonra üçüncü en büyük karbonhidrat kaynağıdır.

manyok.jpg


Gelişmekte olan dünyada yarım milyardan fazla insana temel bir diyet sağlayan temel bir gıda maddesidir. Marjinal topraklarda yetişebilen, kuraklığa dayanıklı bitkilerden biridir. Nijerya, dünyanın en büyük manyok üreticisi, Tayland ise kurutulmuş en büyük manyok ihracatçısıdır.

Manyok acı veya tatlı olarak sınıflandırılır. Genellikle acı içeren çeşitleri antinutritiyel faktörler ve toksinler içerir. Tüketimden önce uygun şekilde hazırlanmalıdır, uygun olmayan manyok hazırlanması, akut siyanid zehirlenmesine, guatr ve hatta ataksi, kısmi felç veya ölüme neden olabilecek yeterli miktarda siyanür barındırabilir.

manyok-1.jpg


Kökünde bol miktarda nişasta bulunduğu için yerlilerin beslenmesinde büyük önem taşır; ayrıca nişastasından tapyoka yapıldığı için ticari yönden de önemi büyüktür. Manyokun kökleri, hayvan yemi olarak da kullanılır; özellikle simit ya da un halinde satılan manyok, küçük danaları ve domuz yavrularını beslemekte kullanılan, sindirimi çok kolay bir besindir. Manyokun Brezilya'da yetişen bir türünden kauçuk elde edilir.
 
Geri