Nüfus cüzdanını kaybedenler dikkat.

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
Nüfus cüzdanını kaybeden 89.19 lira ceza ödeyecek

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenler ve nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin son bulmasından itibaren 60 gün içinde bu cüzdanlarını değiştirmeyen kişilerin 81 lira ceza ödeyeceğini bildirdi. Ceza oranı, 2015 yılı için emlak vergisi, trafik cezaları, damga vergisi, harçlar, bazı para cezalarının artış oranlarını belirlemek üzere hesaplanan yeniden değerleme oranının 10.11 olmasıyla birlikte 89.19 liraya yükselecek.

Yıllar önce kaybolan nüfus cüzdanı, hiç umulmadığı bir anda kişinin başına umulmadık sıkıntılar açabiliyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne göre, kaybedilen nüfus cüzdanları ile ilgili olarak gazeteye ilan vermek ve emniyet makamlarına bildirimde bulunmak vatandaşın şahsına ait bir işlem. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü, "Kaybedilen nüfus cüzdanları ile ilgili olarak gazeteye ilan vermek ve emniyet makamlarına bildirimde bulunmak, vatandaşın kendi şahsına ait bir işlemdir. Kaybedilen nüfus cüzdanının yerine yeni nüfus cüzdanı alındığında, kaybedilen nüfus cüzdanı hukuken geçersiz hale gelmektedir." açıklamasında bulundu.

NÜFUS CÜZDANINI KAYBEDEN ŞİMDİLİK 81 LİRA YENİ YILDA 89.19 LİRA CEZA ÖDEYECEK

Bir vatandaşın, "Nüfus cüzdanımı yanımda taşımak zorunda mıyım?" sorusunu cevaplandıran genel müdürlük, nüfus cüzdanının kişinin Türk vatandaşı olduğunu ve aile kütüklerine kayıtlı bulunduğunu kanıtlayan resmi bir belge olduğunu, kişilerin kimliklerinin tespiti açısından nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerektiğini açıkladı.

"Nüfus ve uluslararası aile cüzdanı bedeli alınmak zorunda mıdır?" sorusuna da açıklık getiren genel müdürlük; nüfus ve uluslararası aile cüzdanları, 210 sayılı Değerli Kâğıtlar Kanunu kapsamında olduğundan değerli kâğıt bedeli olarak Maliye Bakanlığı'nca 2014 yılında nüfus cüzdanı için 6,75 lira, uluslararası aile cüzdanı için 69 lira cüzdan bedeli alındığını duyurdu. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi durumunda ödenecek cezalara da dikkat çeken Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü şu açıklamada bulundu:

"Nüfus olaylarını bildirmekle görevli olup, bu görevlerini kanunda belirtilen süreler içinde yerine getirmeyen kamu görevlilerine, fiil başka bir suç oluştursa bile, nüfus memurunun teklifi üzerine o yerin ilçe nüfus müdürünün kararı ile 38 lira ceza kesilecektir. Nüfus olaylarını bildirme yükümlülüğü olup, bu yükümlülüğünü kanunda belirtilen süre içinde yerine getirmeyen görevlilere 38 lira ceza yazılmaktadır. Nüfus ve aile cüzdanlarını kaybedenlere ve nüfus cüzdanının geçerlilik süresinin son bulmasından itibaren 60 gün içinde bu cüzdanlarını değiştirmeyen kişilere veya bu durumdaki çocukların veli veya vasilerine 81 lira ceza yazılmaktadır."
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri