Genel Kültür Olta İle Balık Avlama Teknikleri

Celik

Emekli Admin
Katılım
8 Nisan 2013
Olta İle Balık Avlama Teknikleri (Amatör)
19.gif


ÇAPARİ OLTASI : Makinalı olarakta kullanılan bu yöntem daha çok küçük balıkların avlanmasında kullanılır. Takımdaki misina ve iğne seçimi ile köstek sayısı ortama ve balığa göre değişir.


20.gif


SARDALYALI KIPRIS TAKIMI : Didim ve çevresinde en çok tercih edilen yöntemdir. Sardalya balığının üzerine şekilde görüldüğü gibi 6-10 adet iğne dolanır. Bazıları balığa saplanarak kamufle edilir. Kuyruk kısmına ise misina ile düğüm atılır.


21.gif


Bu yöntemin avantajı her boyda balığı yakalamaya elverişli olmasıdır. Bu teknikle avcılık çok zevkli ve verimli geçer.( O gün balık varsa tabii ) Yöntemin olumsuz tarafı dip kısmın bilinmediği yerlerde takımın takılmaya elverişli olmasıdır.

Takılma probleminden azaltmak için olta toplanırken takımın makinaya hızlı sarılması yararlıdır.

OLTAYA CANLI YEM TAKILMASI : Özellikle Levrek gibi balıkları avlamak için; balığın dolaştığı düşünülen yerlere canlı yemli takımlar bırakılabilir. İğne balığa şekilde görüldüğü gibi veya üst yüzgecinden geçirilir.


22.gif


SAZLI YER TAKIMI : Takımlarımızın takılma olasılığını azaltmak ve yemi balıkların görmesi için yukarı kaldırmak amacıyla kullanılan yöntemdir. Pareket avcılığında buna benzer yüzlerce iğneli takımlar kullanılr. Şamandıra olarak terlik süngeri kullanılır.

23.gif


ZARGANA TAKIMI : Şamandıra uzağa atılabilmesi için ağır olmalı takım ince misina ile yapılmalıdır.


24.gif


İĞNE BAĞLANMASI : Misinanın iğneye bağlanmasında en çok tercih edilen yöntem.


ÇUPURA - ALYANAK : Yılın her döneminde sularımızda olta ve zıpkınla bolca avlanmakla birlikte özellikle Eylül sonlarından itibaren daha büyük olanları av vermektedir.Eti çok lezzetli olup sevilmektedir. Izgarası tavası haşlaması ve çorbası çok nefistir.

25.gif


Olta avcığında yem olarak karides maun kalamar vb. kullanılması tercih edilir. Sonbahardan itibaren ise bölgemizde sardalyalı kıprısla avcılığı iyi randıman verir.
Çipura yemlenme ve saatlerinde özellikle tan ağarırken iyi av verir. Gece avcılığında ise gelen balık büyüktür.


KARAGÖZ : Yılın her döneminde sularımızda olta zıpkın ve sepetle bolca avlanmaktadır.

461.jpg


Zıpkın avcılığında genellikle üçlü uç kullanılır. Ortalam boyları 10- 15 cm olup daha büyüklerine bizim sularda nadir rastlanır. Eti çipura kadar olmasa da lezzetlidir.Olta ile avcılığında hafif takımlar kullanılmalı ve oltanın fazla uzağa atılmasına gerek yoktur. Gündüz av verir.
Oltaya takılan kalamar midye gibi yemlerin küçük takılmasına ve iğnenin sinek iğnesi veya biraz büyük olmasına dikkat edilmelidir.


KEFAL : Ülkemiz sularında bolca bulunan bu balık Bu balığı sevmem diyenler sevecektir.

462.jpg


Kefal yılın her döneminde sularımızda olta ve zıpkınla bolca avlanmaktadır. 20 -70 cm boylarında olanları sık sık sularımızda sürüler halinde görülür. Olta ve zıpkınla avcılıkta kıyıdan fazla açılmaya gerek yoktur. Kefaller sürü halinde dolaşan yüzey balıklarıdır. Olta avcılığında bu nedenle şamandıralı oltalar tercih edilir. Oltaya yem olarak ekmek takılsa da zaman zaman diğer yemlere de atladığı olur.
Zıpkın avcılığında iyi nişan alınmaz ise zıpkının balığa saplanmadığı veya parçaladığı görülür.


MELANURYA : Eylül ayından sonra sularımız da bolca olta ile avcılığı yapılır.

463.jpg


Eti fena sayılmaz tavası tercih edilirse iyi olur. Boyu 20-25 cm civarındadır. Kefalin küçüğüne gamite benzer. Ağzı küçük olup küçük iğneli takımlara yakalanır. Sardalya ve karidese iyi atlar.
Sandalla açılıp çapari ile avcılığının yapılması mümkündür.


SİNAĞRİT : Çipura balığına benzer. Sularımızda yaşayanları oldukça büyük olup bir metre boyunda olanlarının zıpkınla avlandığı söylenmektedirYaz aylarında kayalık tenha bölgelerde sahile iyice yaklaşır.

26.gif


Olta ile avcılığı tesadüf olup zıpkınla iyi avlanmaktadır. Sinagrit yassı bir balık olup hemen kıyıdaki kayaların altındaki ulaşılması zor yarıklara saklanabilmektedir.

Eti beyaz ve çok lezzetlidir. Tavası ızgarası haşlaması vb. her türlü yemeği zevkle yenecektir.


LEVREK : Sularımızda sık bulunan ve olta ve zıpkınla her mevsim özellikle eylül ayından sonra bolca av veren bir balıktır.

464.jpg


Eti beyaz ve oldukça lezzetlidir. Levrek çok kurnaz bir balık olup zaman zaman acemi olanlara da av verir Ağzı büyük olup canlı yemlere bu nedenle atlamayı sever. Ayrıca oltaya karides maun ve Eylül sonrası sardalyalı kıprıs takmanız eve boş dönme olasılığınızı azaltır. Levrek kamışlık sığ yerlerde gezinmeyi sever.

Sürütme ve kaşık ile avcılığı sahil kıyılarında motorlu sandal ile gezilerek yapılır ve oldukça iyi verim alınır.


ZARGANA : Ülkemiz sularında av dönemlerinde oldukça fazla bulunan bir balıktır. Sürü halinde yüzeyde gezen bir balık olduğundan şamandıralı özel bir olta ile avcılığı yapılır.

465.jpg


Olta olabildiğince uzağa atılır ve hafif hafif çekilmeye başlanır. Oltanın atıldığı bölgede zargana varsa birkaç tanesi birden yeme atlar. Yakalanan balık oltadan kurtulmak için kendisinden beklenmeyecek bir çeviklikle zik zaklar çizer dışarılara zıplar.
 
Olta ile Eli Boş dönmekten bıktık Denizde Acemiyiz Bodrumdan Selamla
 
Hocam denizde yıldız yakalamak için yeri eşelerken yengec çıktı.

Çok korktum 45 numara ayak büyüklüğündeydi .

uhh may gatnıs didim.

50-60 metre durmadan son sürat yüzdüm..

Neyse sadete geliyim:

Bende su üstünden balık yakalamaya karae verdim kelepir yöntem var mıdır ?
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Karagöz İle Hacivat: Harami
 • Serdar Yıldırım
 • Serdar Yıldırım,
 • Öyküler
 • 0    98
Karagöz İle Hacivat: İki Elin Nesi Var
 • Serdar Yıldırım
 • Serdar Yıldırım,
 • Öyküler
 • 0    91
Karagöz İle Hacivat: Karagöz Bilmece Soruyor
 • Serdar Yıldırım
 • Serdar Yıldırım,
 • Öyküler
 • 0    99
Çakal Goro İle Sincap Meto - Serdar Yıldırım
 • Serdar Yıldırım
 • Serdar Yıldırım,
 • Öyküler
 • 0    218
Geri