Sabiha Gökçen Havalimanı

Ugur

Administrator
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, İstanbul'un Pendik ilçesinde bulunan, İstanbul'un 2. havalimanıdır. Havalimanı ismini, dünyanın ilk kadın savaş pilotu ve Türkiye'nin ilk kadın pilotu olan Sabiha Gökçen'den almıştır. Havalimanının temeli Şubat 1998 tarihinde atılmış, Ocak 2001 tarihinde bitirilen havalimanı toplam 550 milyon Amerikan dolarına mal olmuştur.

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı
Havalimanı, Malaysia Airports tarafından işletilmektedir. Yer hizmetleri, operasyon, kargo ve güvenlik işlemleri kısa adı ISG olan İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yatırım Yapım ve İşletme A.Ş. tarafından yürütülmektedir. 2017 yılında 31.385.841 yolcu, 219.656 uçak ve 50.868 ton kargo trafiğine ev sahipliği yapan Sabiha Gökçen Havalimanı, ülkenin en işlek ikinci havalimanıdır.

3 bin metre uzunluğunda bir piste sahip bulunan havalimanının 55 uçak kapasiteli park alanında aynı anda 22 uçağa 5 bin metreküplük akaryakıt deposundan borular yardımıyla yakıt verilebilmektedir. Açılacak yeni pistin uzunluğu işletme tarafından 3.500 metre ve genişliği 60 metre olarak açıklanmıştır. Bu pist Türkiye'de Airbus A380'in inebileceği tek pisttir.

Uluslararası terminal​

Yeni terminal binası yıllık 25 milyon yolcu kapasitesine sahiptir, yurt içi ve yurt dışı uçuşları aynı çatı altında yapılmaktadır.

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı’nın terminali ve eklerinde:
 • 4.718 araç ve 72 otobüs kapasiteli 4 katlı otopark,
 • Kara ve hava tarafından ayrı girişleri olan 4 katlı ve 128 odalı havalimanı oteli,
 • 112 adet check-in kontuarı, 24 adet self check in kontuarı,
 • VIP binası ve apron manzaralı CIP bölümleri,
 • 8 adet en büyük gövdeli (ICAO kod E) veya 16 adet orta gövdeli (ICAO kod C) uçağa eş zamanlı hizmet verilebilecek çoklu uçak park ettirme sistemi,
 • 400 m² konferans salonu,
 • Yiyecek ve içecek sektörünün önde gelen markalarının hizmet verdiği 5.000 m² restoran ve cafe alanı,
 • 4.500 m² lik duty free alanında uluslararası düzeyde duty free mağazaları bulunmaktadır.

Kargo terminali​

 • 90.000 ton/yıl
 • 7.000 m² kapalı alan
 • 18 adet 20 m²'şer soğuk hava deposu

Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon Bölgesi​

Sabiha Gökçen Havalimanı
Hava limanı içinde Thy Teknik A.Ş. Mytechnic ve Turkish Engine Center (TEC) şirketlerinin yer aldığı bir Havacılık Bakım Onarım ve Modifikasyon(HABOM)bölgesi bulunmaktadır.

Güvenlik ve itfaiye​

Tüm birimleri olağanüstü durumlar için erken uyarı sistemleri ile donatılmıştır. Güvenlik için 42 adet nöbetçi kulübesiyle çevrelenmiş terminal binalarındaki bütün girişler akıllı kart sistemiyle denetlenmektedir. Havalimanının iç ve dış mekanlarını sürekli gözetim altında tutan 137 hareketli kameranın çektiği görüntüler ise 60 ekran tarafından izlenmektedir.

Yangın, yetkisiz kart kullanımı gibi olağandışı durumlarda söz konusu noktaya yönelen kameralar görüntüyü aynı anda dijital ortamda kaydetmektedir. Havalimanı güvenlik sistemi içinde ayrıca fiziki temasa ve harekete karşı duyarlı çift sarılımlı çit sistemi ve yeni nesil x-ray cihazları da mevcuttur. Uyuşturucudan plastik patlayıcıya, konvansiyonel silahlardan tarihi eserlere birçok maddeyi ayırmaya yetenekli bu cihazlar, yolcunun bagajını check-in bankosuna tesliminden sonra devreye girer ve sakıncalı cismin tespitinde operatörü doğrudan uyarır.

Terminallerin temelinde bulunan 300 sismik izolatör ile havalimanı, dünyanın sismik izolasyon yapılmış en büyük yapılarından biridir.

Ulaşım​

Sabiha Gökçen Havalimanı Kadıköy'e 30 km, Taksim'e 40 km ve Gebze'ye 30 km uzaklıktadır. Havalimanından Kozyatağı, Kadıköy, Levent ve Bostancı'ya belediye otobüsleriyle, İzmit, Kadıköy, Kozyatağı ve Taksim'e de havalimanı yolcu servisleriyle toplu ulaşım sağlanmaktadır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılıklı olarak her saat başı 250 nolu hat ile seferler düzenlenmektedir. Marmaray'a Pendik'te, Kadıköy-Kartal Metrosu'na Tavşantepe durağında, Sürat Demiryolu Projesi'ne ise Kurtköy istasyonunda entegre olacak şekilde raylı sistem çalışmalarına başlanmış olup, yakın zamanda Atatürk Havalimanı'ndan Sabiha Gökçen Havalimanı'na sadece raylı sistemle kesintisiz olarak yolculuk yapılabilecek.

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda meydana gelen kazalar ve olaylar​

 • 23 Aralık 2015'te, havalimanının apronuna havan topu saldırısı gerçekleştirildi. Saldırı sonucunda bir temizlik işçisi hayatını kaybetti, bir sivil yaralandı. Saldırının sorumluluğunu dört gün sonra TAK (Kürdistan Özgürlük Şahinleri) üstlendi.
 • 15 Temmuz 2016'da, askerî darbe girişimi çerçevesinde havalimanı zapt edilmeye çalışılmış, yaşanan arbede neticesinde ölüm ve yaralanmalar meydana gelmiştir. Yaşanan arbede sırasında, bir askeri darbe girişimi olduğunu henüz öğrenen Astsubay Çavuş Ferhat Daş, 'vatan haini olmadığını' belirterek silahıyla kendini vurarak intihar etmiştir. Ayrıca bir polis memuru da vurularak şehit edilmiştir. Havalimanını işgal girişimi ve darbe girişimi başarısız olmuş, bu eyleme girişenler hakkında dava açılmış, konu yargıya intikal etmiştir.
 • 7 Ocak 2020'de, Şârika Uluslararası Havalimanı'ndan kalkan Pegasus Hava Yolları'nın 747 sefer sayılı yolcu uçağı havalimanına indikten sonra pistten çıktı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadı. Havalimanındaki uçuşlar yaklaşık on iki saat boyunca durduruldu.
 • 5 Şubat 2020'de, İzmir Adnan Menderes Havalimanı'ndan kalkan Pegasus Hava Yolları'nın 2193 sefer sayılı yolcu uçağı havalimanına indikten sonra pistten çıktı ve üç parçaya bölündü. Uçaktaki 177 yolcu ve 6 mürettebattan 3 kişi hayatını kaybederken 180 kişi de yaralandı.
 
Üst