Üst
Sekoya - Dünyanın En Büyük Ağacı

Sekoya - Dünyanın En Büyük Ağacı

  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan Ugur
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Sekoya
Sekoya
Sahil Sekoyası (Sequoia sempervirens), servigiller (Cupressaceae) familyasının Sequoia cinsinden tek bir türle temsil edilen 120 metre boy, 7 metre çap yapabilen anavatanı Kuzey Amerika olan büyük bir ağaç türüdür.Herdem yeşil ve dev yapılı ağaçlardır. Oldukça kalın kabukları vardır.


2 tip yaprakları vardır:
-Pul yaprak: Sürgünün dip ve uç kısmı ile kozalak sapında yer alan yapraklar.
-İğne yaprak: Sürgünün üzerindeki balık kılçığı şeklindeki ana yapraklar.


Kozalaklar 1 yılda olgunlaşır ve 15-20 puldan oluşur. Kozalak pulları yan kenarlarıyla kapanmıştır ve her pulun altında 3-7 tohum bulunur.
Doğal yayılış alanında 140 metreye kadar büyür.Gövde dibi çok geniş olup uca doğru daralır. Kabuk kırmızımsı kahverengi veya tarçın renginde, 15-25 cm kalınlığındadır, tacı ise dardır. Genç ağaçlarda dallar incedir, sonradan kalınlaşır ve gövdeye çevrel olarak dizilmiştir.


Yapraklar sürgünlere sarmal olarak dizilmiştir ve iki şekildedir; yan dallar üzerindeki yapraklar 1-2,5 cm uzunluğunda iki sıralı dizilmişlerdir, alt yüzlerinde iki stoma bandı yer alır. Ana sürgünlerin üzerinde yer alan yaprakların ise uzunluğu 1,5-2,5 cm olup uçları sivridir.


Erkek kozalaklar ovoid 1,5-2 mm olup sarı-yeşildir. Tohum kozalakları çok küçük, olgunlaşınca koyu kırmızımsı kahverengi, eliptik-yumurta veya yumurta şeklinde 2-3,5 x 1,2-1,5 cm'dir. Bir yılda olgunlaşan tohumlar açık kahverengi eliptik-dikdörgen şeklinde 1,5 mm uzunluğundadır. Tohum kanadı 1 mm genişliğindedir.

196.webp
196.webp

Dişi Kozalaklar197.webp
197.webp

Erkek KozalaklarDünyanın En Büyük Ağacı

198.webp
198.webp

Kaynak;Wikipedia
 
Bir belgeselde izlemiştim. Ağaçların tepesinden birbirlerine ağ serip üzerindeki yaşam ve belgesel çekimler. Gerçekten çok ilginçti. Kaç yılda yetişiyorlar acaba?
 
Geri