Sıla Yolu Silayolunda Son durak Türkiye

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Türkiye, salgın gölgesinde geçen yolculuğunuzun son durağı. Salgın nedeniyle Türkiye’ye girişlerde bu sene yeni uygulamalar yürürlükte. 1 Haziran’da yayımlanan son genelgeyle Türkiye’ye giriş yapan herkesin Sağlık Bakanlığı - Yurda Giriş Kontrolü internet adresinden giriş formu doldurma mecburiyeti var (6 yaşından itibaren).

60d18d0ec03c0e0490b06381.jpg


SINIR kapılarında en az 14 gün önce her iki doz aşınızı da olduğunuza dair veya son altı ayda Kovid-19 geçirdiğinize dair resmi belgeleri görevlilere ibraz etmeniz gerekiyor. Eğer bu şartlara uygun değilseniz 48 saatlik antijen veya 72 saatlik PCR negatif test sonucunu beyan etmeniz gerekiyor. Test ve aşı zorunluluğu altı yaşından küçük çocukları kapsamıyor. Bu şartları yerine getiremiyenler gösterdikleri ikâmet adresinde on günlük karantinaya girmek mecburiyetinde. Ayrıca HES (Hayat Eve Sığar) kodu üç yaşından büyük herkes için zorunlu.

HER ŞEYDEN ÖNCE SAĞLIK

Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra ana vatana ulaşmanın sevincini yaşıyoruz. Sıkıntılı günlerden sonra bu sene daha çok özlemle doluyuz. Ama unutmayın her şeyden önce sağlık. Bütün izin boyunca hijyen kurallarını uygulayın. Sosyal mesafeye dikkat edin, maskenizi yanınızdan ayırmayın. “Bana bir şey olmaz” demeyin. Kendinizi ve sevdiklerinizi üzmeyin. Türkiye’nin tamamında açık ve kapalı alanlarda maske takma mecburiyeti var. Yazımızı hazırladığımız günlerde gece ve pazar günleri sokağa çıkma yasakları devam ediyordu. Yasaklara uymayanlara ağır cezalar var.

TRAFİK CEZALARI YÜKSEK

Türkiye’nin her köşesine otoyol veya bölünmüş devlet karayollarıyla kısa sürede ulaşma imkânı var. Hız sınırlamalarına riayet edin. Yollarda sabit ve seyyar radarların yanı sıra hız koridoru uygulaması ve gişeler arası mesafe ve süre kontrolü yapılıyor. Hız limitlerine mutlaka uyun. Cezalar oldukça yüksek. Türkiye’de adınıza veya plakanıza kesilen ödemediğiniz trafik cezaları sistemin devreye alındığı sınır kapılarında sorgulanmaya başlandı. Otoyolları kullanmak için HGS veya OGS kartına ihtiyacınız var. Sadece az sayıda otoyolda gişelerde nakit ödeme kabul ediliyor. HGS ve OGS cezası bulunan yabancı plakalı araçların gümrüklerden çıkış yapmasına izin verilmiyor. Türkiye’den çıkış yapmadan önce www.webihlaltakip.kgm.gov.tr adresinden ve e-devlet bilgilerinizden sorgulama yapabilirsiniz.


SON DORUMU KONTROL EDİN

Salgın nedeniyl ülkeler ani kararlar alabiliyor. An itibariyle Türklerin yoğun olarak yaşadığı Avrupa ülkeleri, en az 14 gün önce her iki aşısını olmuş veya son altı ayda Kovid’19 geçirmiş olanlara sorunsuz giriş hakkı tanıyor. Aşı olmayan ve hastalığı geçirmeyenlerden son 48 saatte yapılmış antijen veya son 72 saate yapılmış PCR negatif test sonucu istiyor. Testlerde numuneyi verdiğiniz saatten itibaren süre işlemekte. Yaşadığınız ülkeye geri dönüş yapmadan ülkeye giriş formunu doldurmayı ihmal etmeyin. Geri dönüş yolculuğuna başlamadan güncel durumu mutlaka kontrol edin.

Son durak Türkiye


Hürriyet

 
Üst