Sinirda gurbetçi hatirasi..

59a686aac9de3d2c54df1561.jpg


Yaz tatillerini ana vatanda geçirdikten sonra çalıştıkları ülkelere dönmek için geldikleri Edirne Kapıkule Sınır Kapısı’nda uzun kuyruklar oluşturan Türkler’in yol kenarına attıkları çöpler, karayolları ve Edirne Belediyesi ekiplerince temizlendi.

Yaz tatillerini Türkiye’de geçiren Avrupa’da yaşayan Türkler’in karayoluyla dönüş yolculuğu devam ediyor. Kapıkule Sınır Kapısı’ndan çıkış yapmak için gelen Türkler’e ait araçlar gümrük sahası dışında yaklaşık 2.5 kilometre kuyruk oluşturdu. Taşıdıkları ihracat yüklerini Avrupa ülkelerine götürmek için gelen TIR araçları ise, Bulgaristan’a açılan Kapıkule Sınır Kapısı’nda 15, Hamzabeyli Sınır Kapısı’nda da 6 kilometre kuyruğa neden oldu. Gurbetçilerin günlerden bu yana süren kuyruklarının ardından yol kenarlarına attıkları çöplermedya ve sosyal medya da büyük tepkilere neden oldu.
Uluslararası niteliğindeki Kapıkule yolu orta refüjünde biriken çöpler için karayolları ekipleri bu sabahtan itibaren temizlik çalışmalarına başladı. Yaklaşık 5 kilometrelik mesafede bulunan çöpler karayolları ekiplerinin yanı sıra, Edirne Belediyesi temizlik ekiplerince temizlendi. Edirne Belediye Meclis üyesi Mahmut Keskin, Avrupa’ya dönen Türkler’in bıraktığıçöplerin temizlenmesinin karayolları sorumluluğunda olduğunu söyledi. Keskin, şöyle dedi:

"Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın talimatıyla burada bulunan çöpleri destek vermek için temizlik çalışmalarına 12 personelle yardım ediyoruz. Karayolları ekipleri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan itibaren bizde diğer taraftan çöpleri temizliyoruz. El birliği ile kısa sürede çöpler tamamen temizlenmiş olacak."

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü verilerine göre, Kapıkule Sınır Kapısı’ndan son 48 saatte 7 bin 81 araç çıkış yaparken, Trakya gümrüklerinden toplam 18 bin 622 araçla 81 bin 986 kişinin çıkış işlemi yapıldı.
 

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan

Ugur

Administrator
Birçok haber sitesi Avrupalı Türkleri eleştirerek "Avrupa'da bunu yapabiliyor musunuz?" şeklinde haberler yapmış.

Orada 8 saat 10 saat hatta 15 saat kuyruk bekleyenler olmuş. Burada eleştirilmesi gereken sadece gurbetçiler mi?

Birkaç gurbetçi yorumu...

“Çöp bidonları yok. Vatandaş nereye atacak çöpünü. Çöplerin çoğu poşetlerde, çöp bidonu arıyorlar ama bulamıyorlar. Yere atmak zorunda kalıyorlar. Çöpler görüldüğü gibi sokak ortasında görünüyor. Çöp bidonu olsa herkes çöpünü bidona atar”,,

“Orada 16 saat bekleyen bile oldu. Ҫoluk çocuk perişan olduk. Belediye çöp kutuları koydu da biz mi atmadık. Madem yerlere çöp atılması istenmiyor, neden önceden tedbir alınmıyor? Sorun sadece çöp de değil. Bunca insan tuvalet ihtiyacını nasıl giderecek? Kadın yolcular ne yapacak? Aylardır bir şey yapılmadı, daha yeni yeni seyyar tuvaletler dikiliyor.” ,,


kapikule2.jpg


kapikule1.png


kapikule.png
 

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Heryil biliyorlar bu kadar kalabalik oldugunu ve milleti saatlerce bekletiyorlar. Adamlar türkiyeye girmek icin sinirda bekliyor neymis bulgar yavas calisiyormus yalan bali söylemeyin. Avrupanin heryerinde cöp kutusu var.
 

Ugur

Administrator
Gurbetçiler her yerde. :D

Mick Scarsbrook amca bu videoyu Fethiye'de çekmişti. Bakın neler söylemiş?

 
Benzer konular
Üst