Üst
Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Sonbahar Ekinoksu Nedir?

Sonbahar Ekinoksu Nedir?​

Sonbahar ekinoksu, her yıl eylül ayında güneşin ekvatoru kuzeyden güneye geçtiği andır. Mart ayında gerçekleşen vernal ekinoksunda tersine çevrilir. Ekinoks, gündüz ve gece arasındaki kenarın ekvatora dik olarak uzandığı ve hem güney yarımküreyi hem de kuzey yarımküreyi eşit derecede aydınlatan tek zamandır. Equinox ismi, ‘eşit’ ve ‘gece’ anlamına gelen Latince kelimelerden türetilmiştir.

Sonbahar Ekinoksu Nedir?
Sonbahar Ekinoksu Nedir?
Sonbahar Ekinoksu Nedir?
Sonbahar Ekinoksu Nedir?
Gündönümleri gibi, ekinokslar da her yıl mevsimlerle ilgilidir. Sonbahar ekinoksu, kuzey yarımkürede dünyanın birçok yerinde sonbaharın başlangıcına işaret eder. Güney yarım kürede bu baharın başlangıcını işaret ediyor.

Sonbahar Ekinoksu Hakkında 13 İlginç Bilgi
 1. Sonbahar ekinoksu, kuzey yarımkürede yaz mevsiminden sonbahar mevsimine ve güney yarımkürede kışın ilkbahar değişimlerine işaret eder.
 2. Kuzey yarımkürede sonbahar ekinoksu meydana geldiğinde, güney yarımkürede olanlar, ekinoks olarak adlandırır.
 3. Kuzey yarımküredeki sonbahar ekinoksları, güneşin doğuşundan sonra olan zamanı ve gecenin her akşam erken saatlerde düşmeye başladığını gösterir. Bitkiler kışın ölmeye ya da uyumaya başlar ve hayvanlar kış uykusuna yatmaya başlar.
 4. Sonbahar ekinoksunu takiben kuzey yarımkürede bulunanlar güneş ışınlarını daha az doğrudan deneyimlemeye başlar, bu da daha düşük sıcaklıklara neden olur. Güney yarım kürede tam tersini yaşarlar. Bunun nedeni, dünyanın 23,4 derecelik bir eğim ile bir eksen üzerinde dönmesidir.
 5. Dünya eğik bir eksende dönmeseydi insanlar mevsimi yaşamazlardı. Sıcaklık aynı kalır ve gece ile gündüz değişmez. Mevsim olmazdı.
 6. Tıpkı vernal equinox gibi, sonbahar equinox da çeşitli kültürlerde geliştirilen kendi ritüelleri ve gelenekleri ile binlerce yıldır tanınmıştır.
 7. Kuzey yarımkürede sonbahar ekinoksu her yıl 22, 23, 24 veya 24’te gerçekleşir. Bu, güney yarım kürede olanlar için yerel ekinokları işaretler.Ekinokslar sırasında gece gündüz dünyanın her yerinde eşit olarak bulunur. Ekinoks, birinin nerede olduğuna bakılmaksızın aynı anda meydana gelir.
 8. Ekinoks oluşurken, dünya yılın geri kalanı gibi güneşe doğru ya da uzağa doğru eğilmez.
 9. Sonbahar ekinoks ve sonbahar ekinoks genellikle aynı anlama sahip olarak adlandırılır. Aynısı bahar ekinoks ve doğal ekinoks için de söylenebilir.
 10. Sonbahar ekinoksunu takiben günler kısalıyor. Aralık ayının gündönümüne kadar kısalmaya devam ediyorlar. Kış gündönümü yılın en kısa gününü gösterir ve ardından biraz daha uzun olmaya başlar.
 11. Astrolojide sonbahar ekinoksu güneşin Terazi burcuna girdiği zamanı gösterir. Terazi terazi ölçeklerin işaretidir.
 12. Sonbahar ekinoksuna yakın olan dolunana, hasat Ayı denir. O kadar parlak ki, çiftçiler daha sonra geleneksel olarak çalışabilecekler.
 13. Sonbahar ekinoksları Çin’de Sonbahar Ortası Festivali veya Ay Festivali olarak bilinen bir festivalde, bol miktarda yiyecek ile kutlanır.
 

Ekli dosyalar

 • sonbahar-ekinoksu.webp
  sonbahar-ekinoksu.webp
  28.2 KB · Görüntüleme: 5
Geri