Hayvanlar Alemi Sürü Halinde Avlanan Örümcek - Anelosimus Eximius

anelosimus-eximius14d2a5536c84a082e.jpg Bilim adamları, binlerce örümceğin ördüğü ağlar arasında sürüler halinde avlanan bir "sosyal" örümcek türü buldular.

Toulouse Üniversitesi ve Ulusal Bilimsel Araştırma Merkezi'nden (CNRS) bilim adamları bulgularını Ulusal Bilimler Akademisi (PNAS) Bildirilerinde yayınladılar. Sonuçlar, avlanırken sosyal bir örümcek türü arasında inanılmaz bir eşzamanlılık olduğunu gösterdi.

Dünyada bilinen yaklaşık 50.000 örümcek türü vardır, ancak bunlardan sadece 20'sinin hayatta kalan ve topluluklar halinde yaşayan "sosyal" hayvanlar olduğu bilinmektedir.

Bunların arasında, Fransız Guyanası'nda bulunan ve her yaştan binlerce örümceğe ev sahipliği yapan büyük ağ kolonilerinde yaşayan bir örümcek olan Anelosimus eximius vardır. Behavioral Ecology and Sociobiology dergisinde yayınlanan türler hakkında önceki araştırmalar, Anelosimus eximius'un işbirlikçi davranışının "olağandışı çok sayıda büyük böceği" yakalamalarına nasıl yardımcı olduğunu gösterdi.

En son makale, örümcek anlayışımızı yeni zirvelere taşıdı. Araştırmacılar, örümceklerin nasıl avlandığını gözlemlemek için birkaç metreküp olabilen dev ağlarını incelediler.

Anelosimus eximius'un sürüler halinde avlandığını buldular. Av ağlarına girdiğinde, örümcekler saldırılarını koordine etti ve bilim adamları, daha büyük ve daha etkili bir güç olarak avlanmak için bireysel hareketlerini değiştirmelerini izledi.

Toulouse'daki Paul Sabatier Üniversitesi'nden ortak yazar Raphael Jenson:

anelosimus-eximius2368b9572d26e2230.jpg "İnsanlar genellikle örümceklerin yalnız, hoşgörüsüz ve saldırgan olduğuna inanırlar, ancak çalışmamız, izole bireylerin erişemeyeceği avları toplu olarak, bazen bir örümceğin boyutundan yüzlerce kat daha büyük avları yakalamak için aktivitelerini koordine edebildiklerini gösteriyor. .

"Aslan gibi çeşitli omurgalı türlerin de toplu avcılıkta işbirliği belgelenmiştir. Ancak avın yaklaşmasında senkronizasyonun varlığının başka hiçbir hayvanda anlatıldığını düşünmüyorum. »

Jenson, makalenin, tarihsel olarak daha fazla dikkat çeken diğer sosyal omurgasızlara kıyasla, genel olarak sınırlı olan eklembacaklıları anlayışımızı derinleştirdiğini söyledi. Anelosimus eximius'un makalede "eşzamanlılık" olarak tanımlanan diğer avcılarda görülmeyen avlanma davranışları gösterdiğini söyledi.

"Avı koordine edecek bir lider yok: her örümcek ağda yayılan titreşimler yoluyla bilgi alıyor" dedi. "Bu, örümceklerin av sırasında meydana gelen herhangi bir değişikliğe etkili ve esnek bir şekilde uyum sağlamasını sağlar... Çalışmamız, hayvan gruplarında koordinasyonu yöneten ilkeleri anlamamıza katkıda bulunuyor." Bu, karıncalar veya arılar gibi diğer daha sembolik ve karizmatik sosyal türlere kıyasla hala çok az çalışılan örümcekler için özellikle önemlidir. »
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
İnternet Sansürü Başladı Dikkat
  • :Eylül:
  • :Eylül:,
  • Güncel
  • 7    6K
Geri