Üst
Tüm otolar yarım saatte elektrikli olacak!

Tüm otolar yarım saatte elektrikli olacak!

BULUT

Super Moderator

Tüm otolar yarım saatte elektrikli olacak!
Teknoloji Bakanlığı’na yapılan “Milli Elektrikli Araba” (MARA) isimli bir proje başvurusu dikkatleri üzerine çekti.
lari-yarim-saatte-elektrikli-yapacak-proje-5928750.webp

Arabanın prototipinin yapılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten proje sahibi Selami Karagöz, üretilecek bir aparat ile markasına bakılmaksızın tüm arabaların yarım saat içinde elektrikli hibrid arabaya dönüşebileceğini kaydetti.

Projeye göre, kilometre başına yüzde 35 yakıt tasarrufu sağlanacak, yedek parçaların yerli imalatı mümkün olacak, üretilecek aparat hem yeni hem eski araçlarda kullanılabilecek. Araçların hareket halindeyken “elektrik”e geçebileceği model, dış enerji kaynağından ilave şarj gerektirmeyecek.Selami Karagöz, yalnızca İstanbul’da trafik sıkışıklığının yıllık yakıt maliyetinin 3 milyar 120 milyon doları aştığını belirterek, “Bu maliyetler, dünyada artan metropollerin getirdiği kaçınılmaz bir sonuç. Trafik sıkışıklığı, büyük şehirlerin ve çağdaş toplumların çözülmeyi bekleyen en büyük sorunlarından biri haline geldi. İşte bu noktada trafikte kaybolan enerjinin yeniden kazanılarak yakıt giderinin tasarrufu yoluyla ülke ekonomisine katkı sağlamayı amaçlayan bir proje geliştirdik.

Projenin, eş zamanlı dönüşümü mümkün kılabilmesi sayesinde belki de Türkiye Devrim arabalarından sonra ilk defa tüm dünyaya teknoloji ihraç etmenin eşiğinde” dedi.

12 AYA SERİ ÜRETİM​

Arabanın prototipinin yapılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını belirten Karagöz, aracın 12 ay içinde seri üretime hazır halge getirilmesinin mümkün olduğunu bildirdi. Projenin Çin pazarı için geliştirildiğini ancak “patent” konusunda yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle rotayı Türkiye’ye çevirdiklerini kaydeden Karagöz, “Devletten sadece kendi parçalarımızı üretebileceğimiz bir sanayi bölgesi talep ettik. Bakanlık reddetse bile projeyi halka sunmayı ve bir serbest bölge kurup parça üretimine başlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Geri