Türkiye sınır kapılarından kimler kaç defa giriş-çıkış yapabilir?

Kaptan43

5 Yıldızlı Kaptan
Katılım
16 Nisan 2013
YTB, gurbetçileri bilgilendirmeye devam ederken, Türk sınır kapılarından kimlerin giriş ve çıkış yapacağını açıkladı. Açıklama şöyle : “Pandemi tedbirleri kapsamında hayata geçirilen ve halihazırda devam eden uygulamaya göre 18 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’nin bütün sınır kapıları kapatılmış ancak aşağıda sayılan kişilere sınırlı şekilde giriş ve çıkış hakkı tanınmıştır.

kap-kule.jpg


Türk Vatandaşları ve Mavi Kartlılar​

Mevcut uygulamaya göre, Türk vatandaşları ve mavi kartlılar Türkiye gümrük kapılarından giriş yapabilirler. Yabancı Ülke Vatandaşları (Mavi Kart Sahibi Olmayan Kişiler) Türkiye’de Oturumu Olan Yabancılar: Türkiye’de oturum kaydı olan yabancı ülke vatandaşları Türkiye’ye giriş yapabilirler.

Türkiye’de Oturumu Olmayan Yabancılar:​

Türkiye’de oturumu olmayan yabancı ülke
vatandaşlarının, transit geçişler dahil olmak üzere, Türkiye’ye giriş izni bulunmamaktadır. Yabancı ülke vatandaşları bakımından kara ve hava yolu ile Türkiye’ye giriş izninin ne zaman olacağı konusunda resmi kararlar alındığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Türk Vatandaşlarının Yabancı Ülke Vatandaşı Eşleri ve Yabancı Ülke Vatandaşı Çocuklar​

Türk vatandaşlarının yabancı ülke vatandaşı eşleri de Türkiye’ye giriş yapabilirler. Bu kişilerin Türkiye’ye giriş yapabilmesi için: Türk vatandaşı eşleriyle birlikte giriş yapmaları ve Türk vatandaşı ile evli olduğunu gösteren nüfus kayıt örneği ve evlilik cüzdanı gibi belgeleri göstermeleri gerekmektedir. Anne ya da babasından biri Türk vatandaşı olan yabancı ülke vatandaşı çocuklar aşağıdaki şartları yerine getirerek Türkiye gümrük kapılarından giriş yapabilirler: Türk vatandaşı anne ya da babasıyla birlikte giriş yapması veya Anne ya da babasıyla aile bağını gösterecek doğum belgesi ya da nüfus kayıt örneği gibi belgeleri göstermeleri gerekmektedir. Yabancı dildeki belgelerin Türkçe tercümesi ve konsolosluk tasdikinin yapılmış olması gerekmektedir.

DİKKAT: Yukarıda sayılan kişiler, pandemi sınırlamaları kapsamda Türkiye sınırların kapatıldığı tarih olan 18 Marttan sonra Türkiye sınırlarından yalnızca bir kez giriş ve bir kez de çıkış hakkına sahiptirler.

Buna göre: Yurt dışından 18 Mart tarihinden sonra Türkiye’ye girenler, karantina süresi olan 14 gün Türkiye’de kaldıktan sonra yurt dışına çıkış yapabilirler. 18 Marttan sonra Türkiye’ye bir kez giriş yapanlar çıktıktan sonra tekrar Türkiye’ye giriş yapamazlar. Türkiye’de yaşayanlar ise aynı şekilde 18 Mart tarihinden sonra bir defa yurt dışında çıkış bir defa da geri giriş hakkına sahiptir. Türkiye’den çıkıp sonra geri dönmek isteyenler için 14 gün bekleme süresi bulunmamaktadır. Yukarıda belirtilen şekilde 18 Mart tarihinden sonra Türkiye’ye bir defa giriş ve bir defa da çıkış yapan kişilere, yeniden giriş ya da çıkış hakkı verilmez. Pandemiden (Kovid-19) dolayı alınmış olan bu kısıtlamanın ne zaman kaldırılacağı henüz belli değildir. Söz konusu kısıtlamalar kaldırıldığında ayrıca bilgilendirme yapılacaktır.

Kaynak: www.ytb.gov.tr
 
Son düzenleme:
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Geri