Türkiye'de Başkanlık Sistemine Geçilmeli mi?

Türkiye'de Başkanlık Sistemine Geçilmeli mi?


 • Kullanılan toplam oy
  11

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
baskanliki.png baskanliki.png

Bir parlamentoya bağlı başkana sahip cumhuriyetler.
Yarı başkanlık sistemli cumhuriyetler.

Parlamenter cumhuriyetler.

Parlamenter meşrutî monarşiler (monark kişisel yetkiye sahip değil).

Karma meşrutî monarşiler (monark kişisel yetkiye sahip ve genellikle parlamento zayıf).
Mutlak monarşiler.

Tek parti cumhuriyetleri.

Yönetimle ilgili anayasal hükümlerin askıya alındığı ülkeler (örneğin darbe sonrası askeri diktatörlükler).

Yukarıdaki sistemlerin hiçbirine uymayan ülkeler.AK Parti dışındaki partiler yeni anayasa yapımına zihnen hazır değillerdi. Hala da hazır görünmüyorlar. Bu hazırlıksızlık ve yeni anayasanın partiler üstü niteliğini kavramaktan uzak oluş, 2011 seçimlerinden sonra oluşan Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndan bir anayasa...
Ülkeye hizmet etmenin tek yolu vekillik değil. Ki, şu anki milletvekilliği artık anlamını kaybetmiş bazı partilerin kişisel çıkarları ve inanç karşıtlığı ateşiyle ülkeyi sürekli kaos ortamında tutmaktan öteye geçemiyor.

Deniz Baykal zamanında bile , bu kadar karşıtlık böyle bir kutuplaşma yoktu. Paralelcilerin desteği ile kaset oyunu sonucu yerine getirilen şahıs, göreve başladıktan sonra çok büyük kutuplaşmalar başladı. Türkiye yabancı devletlere şikayet edildi. Ülkede güzel olan doğru olan hiçbirşey kabul dilmedi, aksine çoook büyük bir yanlışmış gibi gösterilmeye çalışıldı. Başkalarının desteğiyle parti başkanlığı makamına gelen biri , her ne hikmetse dış güçlerin Türkiyedeki avukatlığını yapıyor. Şu an bile bu sistem çöküp istedikleri gibi konuşup, Türkiye cumhuriyeti Cumhurbaşkanına, Başbakanına küfür edecek kadar küçülemeyecekleri için, Sırf BAŞKALARI istemediği için Başkanlık sistemine karşı olsalarda Başkanlık sistemi bu ülke için hayırlı olacaktır .

Umarız şimdiki bozuk sistem gider de yerine daha sağlam, daha köklü Türkiyeye ve bu millete faydalı olacak bir sistem gelir.
 

:Eylül:

Aktif Üye
Katılım
2 Aralık 2014
yorum yok vijdanın ve ALLAH korkusun kalmadıgı bir devirde bir beklentimde kalmadı son umutlarımıda tükettiler
 

manifesto

topragizbiz.com
Katılım
30 Mayıs 2015
Dünya'da başkanlık sisteminin başarılı olduğu tek ülke Amerika'dır. Başkanlık sisteminin uygulandığı Güney Amerika ülkelerine bakın bir çoğu çoğunluk diktatörlüğüdür. Hukuk sistemleri oturmamış ülkelerde başkanlık sistemi olmaz onun adı diktatörlük olur.
Erdoğan sistemi gereksiz yere zorluyor. ABD başkanları 2 dönem başkanlık yapıp çeker giderler, sistemi değiştirmeye yada anayasayı değiştireyim 3 dönem seçileyim gibi bir çaba içine girmezler orada sistem egemendir kişiler değil.
Bizde böyle olmadığı için her gelen keyfine göre sistem getirmeye çalışıyor buda ülkeyi bir türlü normalleşmeyen sürekli gergin çatışmacı ve kutuplara ayırmış olarak bırakıyor.
Almanya parlementer rejim ile yönetiliyor sıkıntı var mı? yok
Venezuela başkanlık ile yönetiliyor, sıkıntı var mı? var
Sistem değil zihniyet önemli
 

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Örneklemeyi yaparken kültürel değerlere ve eğitim durumuna bakmak lazım. Başkanlık sistemi olupta başarız olan ülkeleri sıralamak yerine , başkanlık olan başka ülkeleri de yazsaydın tarafsız bir youm derdim. Ülkeyi çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarma edebiyatı sürüp gidiyor. Yerinde sayarak mı gidecek bu. 100 yıldır söylenen bir şiir. Çağdaş ve muasır medeniyetler seviyesine gelecez. Boş laf ve edebiyatla olmuyor. İcraat lazım. HAreket lazım. İlk adım lazım.

Bu Erdoğanın zorlamasıyla değil. Memleketin mecburi ihtiyacıdır. Bunu istemeyenler , geçmişteki beceriksizlikleri ile ülkeyi düşürdükleri durum karşısında bu ülkenin gelişmesini istemeyenlerdir. Bugüne kadar Cumhurbaşkanlığı sistemi ile geldik. Ne oldu? Cumhurbaşkanlığı sistemi aksesuar olmaktan öteye geçti mi? GEÇMEDİ. tutturulmuş bir türkü gidiyor...

- Ülke başkanlık sistemine hazır değil....

Başkanlık sistemine hazır olması için ne yapmak lazım. Ne olması lazım ki , ülke bu sisteme hazır olsun?

Sadece boş ve arkası olmayan cümleler. Maksat engel olmak. Erdoğan diktatörlük peşinde safsataları ile millet kandırılmak isteniyor. Ondan sonra gelecekler de aynı sistemle gidecek. Yoksa bu memlekette çirkin, seviyesiz, ahlaksız siyasetle , ifitralarla , yalanlarla , bin türlü hile ve dış güçlerin desteğiyle basit ve kşiliksiz muhalefetle olmaaz bu işler. Erdoğan diktatörlük peşnde olsaydı , Abdullah Gül'ün yerine kendisi cumhurbaşkanı olurdu. Bu tartışmayı o zman açar 7 sene beklemezdi. Bir an önce dediğini yapardı. Yapmadı...

- Bu ülke için yapılacak çok iş var . dedi ve işini yaptı. O iş yaparken muhalefet ne yaptı. Kaset montajlarıyla, Türk kimliğiyle oynamakla , gezi olaylarıyla uğraştı.

Yani uzun lafın kısası: Mesele Erdoğan olmadan BU ÜLKE ARTIK BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇECEKTİR. ÖYLE YADA BÖYLE. BAZILARI İTİRAZ ETSEDE , KENDİ KOLTUĞUNUN KORKUSUNDAN KARŞI ÇIKSADA YAKIN GELECEKTE TÜRKİYE BAŞKANLIK SİSTEMİNE GEÇECEKTİR. bUNA DA KİMSE ENGEL OLAMAYACAK.
 

Celik

Emekli Admin
Katılım
8 Nisan 2013
Örnek olarak Almanya ile Venezuela'yi vermek, kara ile ak arasinda ne kadar renk benzerligi var diye sormak gibi bir sey olur herhalde :).

Aslinda hagi pencereden bakttigimiz da çok önemli. Örnek vererek açiklamak gerekise, Cumhuriyet'le yönetilen Irak ile Monarsi ile yönetilen Ingiltere'yi örnek verebiliriz. Ikisininde geldigi durum ortada.

Bu durumda demek oluyor ki; Monarsi sistemi daha iyi bir yönetim sistemi ve Osmanli Imparatorlugu'nu yikarak, Cumhuriyet'i kuranlar çok yanlis yapmislar. Keramet Cumhuriyet'te degilmis anlasilan. Monarsi ile pekala yönetilebiliyormus bir devlet.

Neyse biz konumuza dönelim.

90 yildir parlamenter sistemle yönetiliyoruz ve istikrarin saglandigi dönemler sadece tek parti iktidari dönemler olmustur.(Tek parti dönemi ve askeri vesayetin gölgesindeki iktidarlar hariç)

Bu demek oluyor ki; hangi parti olursa olsun, yeter ki tek basina iktidar olsun.

Bugün itibariyle seçim sonrasi iki veya üç partili koalisyon hükümetinin kurulmasi kaçinilmaz bir sonuç çiksa, hangi partiler bu koalisyonu kurup, ülkeyi yillar boyu yönetebilecek istikrari saglayabilir söyleyebilirmisin.

Bence hiçbiri digeriyle koalisyon kuramaz ve Belçika'nin hükümetsizlik rekorunu tarihe gömeriz.

Ve bu yüzden derim ki; Istikrarin garantisi baskanlik sistemidir.
 

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Ben eminimki, bazı insanlar , Cumhurbaşkanı deseydi ki;

- Bu ülkede başkanlık sistemi doğru olmaz ben kesinlikle karşıyım..

Eminim ki, Muhalefet Saz orkestrası hep bir ağızdan Başkanlık sistemini savunacaktı. 13 senedir görüyoruz. Muhalefetin karşı çıktığı, ortalığı birbirine kattıkları her meselede ülke fayda gördü. Savundukları her konuda da ülke zarar gördü.

Hükümet ne derse muhalefet tam tersini söylüyor. Memleketin hayrına atılan her adıma şiddetle karşı çıkıyor. Marmaray yapılırken karşı çıktılar. Hatta dengesizin biri çıktı " Ben o marmaraya binmem " dedi. Lan gerizekalı diyecen. Senin için yapılmadı o marmaray. İster bin , ister binme. O marmarayı milyonlarca istanbullu için tüm Türkiye için yapıldı. Dünya ayakta alkışladı. Ama bizim somun kafalı reddetti. Çokta önemli değil. Binsin yada binmesin. Yürüyerek gitsin. Madem AKPARTİ yaptı diye binmiyor, o zaman Akpartinin yaptığı otobanları da kullanmasın. Akpartinin yaptığı havaalanlarınıda kullanmasın. Bir dediği , bir dediğini tutmuyor herifin.

Bir diğeri konuşmaktan aciz. Sesi çıkmıyor ki konuşa. Daha dün apo asılmasın diye imza veren , geçmişte apo ile görüştüğü belgelerle ortaya çıkan adam bugün hükümeti suçluyor. MAdem öyle sen neden konuştun? Buda geezicilere dstek verdi. Pkklılarla aynı meydanda omuz omuza hükümeti yıkmaya çalıştılar. Tvlerde gördük. pkk paçavrası ile mhp bayrağı aynı meydanda sallanıyor. Eğer gerçek milliyetçi olsalardı o meydanı o pkklılara dar ederlerdi. Edemedler. NEDEN?

Çünkü birileri öyle söyledi. O birileri kim? Bunuda biliyoruz.

Bir diğeri. Kürt kimliği kullanarak Kürt halkını arkasına almaya çalışan bir zavallı. Neden zavallı? Kürt Halkının hakkını savunan biri olarak her ne hikmetse Kürt halkının yarısının desteğini alamıyor. Kendi halkını ölümle tehdit ederek, pkk zoruyla korkutarak almaya çalışıyor. Sonrada meydanlarda "barış güvercinliği" oyununu oynuyor. Zamanında "Kürtlerin asıl dini zerdüştülüktür" diyen yaratık geçenlerde " Mekke nasıl ki onların kâbesiyse , taksim de bizim kâbemizdir" dedi. Onların kâbesi kendinin değil heralde. Eğer onlarınsa kendisiyle alakası yok demektir. Zaten zerdüştlüğü savunan birinden de birinden de başka birşey beklenemez. Meydanlarda diyaneti kaldıracaz diyerekte asıl düşüncesini ortaya koyuyor. Diyanet işleri başkanlığı gibi bir kurumun , dünyadaki bütün müslüman ülkelere yardım eden bir kurumun başkanının makam aracını siyaset konusu yapan diyarbakır belediye başkanlığı arabasını , son model audiyi görmeyecek kadar KÖR. Altı üstü bir belediye başkanı sıfır Audiye binerken koca Diyanet işleri başkanlığının arabasını siyaset malzemesi yapıyor.

Bu üç saz arkadaşı normal zamanda birbirini yerken , seçim zamanlarında gizli ortaklıklarla kuzusarması oluyorlar. Kendi yaptıklarını dile getirmiyorlar. Kendi yanlışlarını dile getirmeden hükümetin yaptığı icraatleri sanki çok kötüymüş gibi gösteriyorlar. Verilen cevabı görme, duyma. Hep aynı makamdan çal taktiği ile milleti yönlendiriyorlar.

Bu üç saz arkadaşı mitinglerinde halka hakaret ediyorda biri çıkıp konuşmuyor. Yoksulsunuz, açsınız, cebinizde paranız yok , nefesiniz kokuyor..... Şimdi bu laflar vatandaşa söyenecek laflar mı? Bunları söyleyerek birkaç süslü laf araya koyarak küçük beyinlerince halkı kandıracaklarını sanıyorlar. Ne de olsa bi umut işte. Ya tutarsa.......

Tutmuyor maalesef. Tutturamıyorlar. Üç kafadar , kafa kafaya vermişler bir türlü tutturamıyorlar. Kendi beceriksizliklerine diğer partileri de katıyolar yine de tutmuyor yine de tutturamıyorlar.

Acaba neden?

Çünkü Türk Milleti herşeyin farkında. Kim ne istiyor ? Kim , kime çalışıyor? Kim kendi ülkesinin yerine başka ülkelerin çıkarına çalışıyor? Kimin geçmişinde kan var kimin geleceğinde kan var? hepsini çok çok iyi biliyor. Hepsi anlaşmış "Başkanlık sistemi diktatörlüktür" türküsünü söylüyorlar ama bu millet gerçeklerin farkında.

Ne mi olacak?

BAŞKANLIK SİSTEMİ HAYIRLI OLSUN....

Kabul edemeyenler biraz üzülecek, biraz değil baya bir üzülecekler ama bu konu artık dönüşü olmayan bir yolda. Şunuda söyleyelim :)

Türkiye cumhuriyeti ilk başkanı : RECEP TAYYİP ERDOĞAN..

Bu da tarihe böyle yazılacak. Artık tarihimizi başkaları değil, BİZ YAZIYORUZ.

Belki bu yazımı okurken bazı arkadaşlarımın kuaklarından duman çıkacak ama sadece gerçekler. Gerçekler acıdır maalesef.....

Tartışılan bu sistem herhangi bir ülkeyi tek başına örnek almamaktadır. Cumhurbaşkanının söylediği ise, bütün ülkelerden ortak bir doğru bulup bize en uygun bir sistem oluşturmaktır. Aşağıdaki linkte değişik ülkelerin başkanlık sistemi hakkındaki bilgiler mevcuttur.

https://www.topragizbiz.com/ansiklopedi/3577-baskanlik-sistemi-nedir.html#post10119
.....
 

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Başkanlık Sistemi anketi! Halk ne diyor?


MAK Danışmanlık Şirketi’nin Şubat ayı anketine göre, ankete katılanların yüzde 54.5’i başkanlık sistemine geçilmesi yönünde görüş belirtirken, mevcut yönetim sistemiyle devam edilmeli diyenlerin oranı yüzde 30.5’da kaldı. Yeni anayasaya ihtiyaç olduğunu belirtenlerin oranı yüzde ise 65.1.

MAK Danışmanlık Şirketi, 3-8 Şubat 2015’te, 30 büyük şehir 14 il ve 120 ilçede, 5 bin 454 kişi ile genel seçimler ve başkanlık sistemiyle ilgili vatandaşla anket yaptı.

Star'da yayınlanan ankete katılan seçmenin yüzde 54.5’i başkanlık sistemine geçilmesi yönünde görüş belirtirken, mevcut yönetim sistemiyle devam edilmeli diyenlerin oranı yüzde 30.5, kararsız ve görüş bildirmeyenlerin oranı yüzde 15 oldu.

AK PARTİ


AK Parti’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 75.5’i başkanlık sistemine geçilmesini isterken, yüzde 6.5’i mevcut sistemle devam edilmesi yönünde görüş belirtti. Yüzde 18’i ise kararsız kaldı ya da görüş bildirmedi.

CHP


CHP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 15.5’i başkanlık sistemine geçilmeli derken, mevcut sistemle devam edilmesi yönünde görüş belirtenlerin oranı yüzde 68.5 oldu. Yüzde 8’lik kesim ise kararsız ya da görüş bildirmedi.

MHP


MHP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 25.5’i ‘başkanlık sistemine geçilmeli’ derken, yüzde 65.5’i mevcut yönetim sistemiyle devam edilmeli dedi. Yüzde 9 kararsız kaldı ya da görüş belirtmedi.

HDP


HDP’ye oy vereceğini söyleyen seçmenin yüzde 85.5’i başkanlık sisteminden yana tercih belirtirken, mevcut sistemle devam edilmesini isteyenlerin oranı yüzde 6.5, kararsız veya görüş belirtmeyenlerin oranı yüzde 8 oldu.
Ankete göre, şu an için TBMM dışındaki partilerden birine oy vereceğini söyleyen seçmenden ankete katıların yüzde 70.5’i ‘başkanlık sistemine geçmeli’ derken, mevcut yönetim biçimiyle devam edilmesini isteyenlerin oranı yüzde 14.5, kararsız ya da görüş bildirmeyenleri oranı ise yüzde 20 oldu.

YENİ ANAYASA BÜYÜK İHTİYAÇ


Ankete katılanlara yeni anayasa da soruldu. ‘Yeni bir anayasaya ihtiyaç olduğunu düşünüyor musunuz’ sorusuna yüzde 65.1 ‘evet’ yanıtını verirken, ‘hayır diyenlerin oranı yüzde 19.9’da kaldı. Kararsız ya da görüş bildirmeyenlerin oranı yüzde 15 oldu. Türkiye’nin en önemli gündem konusu nedir sorusuna verilen yanıtlara göre ilk sırayı paralelle mücadele ve Bank Asya konusu alırken, ikinci sırada işsizlik ve hayat pahalılığı, üçüncü sırada partilerin aday belirleme süreci ve seçim konusu aldı.

anket.20150212050243.jpg anket.20150212050243.jpg
Kaynak: Haber : İşte Başkanlık Sistemi anketi! Halk ne diyor? haberi
 

manifesto

topragizbiz.com
Katılım
30 Mayıs 2015
Türkiye Erdoğan'ın millete dayattığı Başkanlık sistemine sandıkta gereken cevabı vermiştir. Artık Erdoğan kendi partisinin bile istekle desteklemediği Başkanlık sistemini ağzına dahi alamaz
 

MURATS44

Super Moderator
Katılım
16 Nisan 2013
Türkiye Erdoğan'ın millete dayattığı Başkanlık sistemine sandıkta gereken cevabı vermiştir. Artık Erdoğan kendi partisinin bile istekle desteklemediği Başkanlık sistemini ağzına dahi alamaz

doğru söyledin. 81 ilin 76 sında milletvekili çıkararak 1.parti olarak millet gereken cevabı vermitir.
Oy kaybeden chp ve mhp de çok çok başarılı oldular. (!)

Kusura bakmayın ama boş teselli ve laflarla kendinizi kandırmaya devam edin. Hepsine karşı , paralel yapı+ mhp+chp+hdp ortaklığına karşı tek balına lider olan bir partiyi fazla hafife alıyorsunuz. Ne anlıyorsunuz kendini kandırarak böyle teselli vererek.

Sonuçları görmediniz heralde

AKP yüzde 41 ile 4. seçimde yine lider. Halk yine güvendğini gösterdi. 81 ilin 76 sında vekil çıkardı. Başkanlık sistemi bütün şer odaklarına karşı gelecektir. Biraz üzüleceksiniz ama her zaman olduğu gibi ille birşeylere karşı çıkacaksınız değil mi?

Sistemin ne olduğunu bile bilmeden sırf birileri dedi diye düşünmeden karşı çıkmanız ayrı bir konu...

Belki bu seçim böyle oldu ama başkanlık sistemi GE-LE-CEK... yakında görürüz hep birlikte.
 

Celik

Emekli Admin
Katılım
8 Nisan 2013
Siyaseti, ekonomiyi ve istikrari kitlemek isteyen balik hafizali kişiler muradina erdi.

Balik hafizali diyorum zira biz bu günleri daha önce yaşadik ve koalisyon ihtimalinin olmadigi bir sistemi sürdürmekte inat ettik.

Daha 7 Haziran akşami yapilan açiklamalari dinledik. Herkez topu başkasina atti ve oyuncak kazanmiş şimarik çocuklar gibi davranmaya başladi. Koalisyon hükümeti kurmanin mümkün oldugunu kimse söylemesin bana.

Siyasi istikrarin saglanmasi için mevcut sistemin degişmesi şart. Önümüzde iki seçenek var. Ya başkanlik sistemine geçilecek, yada baraj kaldirilip tek başina iktidar olmak için gerekli olan 276 millet vekilligi sayisi çok daha aşagiya indirilecek. Ülke genelinde %41 oy alan bir partinin hükümeti tek başina kuramamasi kabul edilebilir bir durum degil. Başka ülkelerde %41 oy alan bir partiyi baş köşeye oturturlar, Türkiye'de ise hükümeti bile kuramadigi gibi, neredeyse maglup ilan etmeye çalişiliyor.

Gönlüm baskanlik sisteminden yana. Fakat niyeti iktidara gelmek degil, sadece ortaligi kariştirip istikrarsizlik yaratmak niyetinde olan muhalefet partilerine sahip oldugumuz müddetçe başkanlik sistemine razi gelmeleri mümkün degil. Bugün başkanlik sistemi olsaydi, birinci parti olan AK Parti ve ikinci olan CHP arasinda ikinci tur seçimler olacakti ve fazla oy alan parti iktidara gelicekti. şimdi ayikla pirincin taşini.

Bu gün itibariyle koalisyon hükümeti kurulmasi mümkün görünmüyor. 45 gün içinde hükümet kurulamazsa erken seçime gidilecek fakat sonuçlar degişmez ve yaklaşik ayni sonuçlar çikar. şimdi ayikla pirincin taşini.

Neyse bekleyip görecez ne olacak. Umarim ki ezik muhalefet partileri sagduyulu davranir ve siyasi istikrari saylamak adina hareket eder. Eger oyun bozan-şimarik çocuklar gibi davranmaya devam ederlerse, önümüzde bizi bekleyen çok zor günler var demektir.
 
Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'de Çayın Tarihi
 • Ugur
 • Ugur,
 • Tarih
 • 0    5K
Türkiye'nin En Zeki İli Eskişehir
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    78
Türkiye’de Yaşanmış Tüyler Ürperten Hikayeler
 • Ugur
 • Ugur,
 • Korku Bölümü (+16)
 • 0    123
Mohini - Türkiye Cumhuriyeti'nin İlk Fili
 • Ugur
 • Ugur,
 • Hayvanlar Alemi
 • 0    154
Covid-19'un Eris Varyantı Türkiye'de görüldü
 • Ugur
 • Ugur,
 • Güncel
 • 0    154
Üst