Hayvanlar Alemi Türkiye'de Beslenmesi Yasak Olan "Yasaklı Köpek Irkları"

Türkiye’de bazı köpek ırklarını beslemek yasaklanmış ve bu yasak çıkarılan yasa ile resmi hale getirilmiştir. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu’nun, hayvanlarla ilgili bazı yasakları kapsayan 14. maddesinin ilgili l (L) bendi açıkça şöyle demektedir;

dogo-argentino559cdd44121e936b.jpg dogo-argentino559cdd44121e936b.jpg
“Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak; takas etmek, sergilemek ve hediye etmek.”

İlgili maddede sahiplenmek, bulundurmak, beslemek gibi bir ibare yok. Kanunun kendisi kadar uygulayıcıların yayınladığı yönetmelikler de önem taşıyor. Çevre ve Orman Bakanlığın’nın yayınladığı Hayvanların Korunmasına Dair Uygulama Yönetmeliği‘nin 12. maddesinin 1. fıkrasının b. bendi şöyle diyor;

“Pitbull Terrier ve Japanese Tosa gibi çevresine tehlike arz eden hayvanlar sahiplenilemez, üretilemez ve satılamaz…”

İlgili kanun maddesinde açıkça belirtildiği gibi Pitbull Terrier ve Japanese Tosa ırkı köpekler yasaklanmıştır. Ancak ırklar bununla sınırlı kalmıyor. Diğer ırklarla beraber, melezleri de dahil tam liste şu şekildedir;

• Pitbull Terrier
  • Japanese Tosa (Tosa Inu)
  • Fila Brasileiro (Brezilya Mastifi)
  • Presa Canario
  • Dogo Argentino
  • Boerboel
  • Wolfdog (Vahşi kurt ile Alman Çoban Köpeği vb.’nin kırması)
  • Napoliten Mastiff
  • Bandog
  • American Bulldog

Bu ırkları beslemenin para cezası 2020 itibariyle 9.563 TL’dir. Ayrıca köpeğinize anında el konur. Barınağa gidecek olan köpeğiniz en iyi ihtimalle tek başına bir kafeste bakılıp ölecektir.

Kaynak: TÜRKİYE’DE BESLENMESİ YASAKLANMIŞ KÖPEK IRKLARI HANGİLERİDİR?- BESLEMENİN GÜNCEL PARA CEZASI NE KADAR? – HUKUKİ ZEMİN NEDİR? – Pet Yurdu

diğerlerini anladım onlar biraz vahşi ama terrier neden bu listede? Çokta sevimlidir. Etrafta dünya kadar var. Özellikle golden terrier :) namı diğer: Lessie

Pitbull Terrier yasaklı.

Sevimliliğe bak. :D

pitbull-terrierc59b3c42069640fb.jpg pitbull-terrierc59b3c42069640fb.jpg

pitbul terrier sınıfından mı? cidden sevimliymiş.

Golden terrier değil o Golden Retriever. Ayrıca Lessi, uzun tüylü Collie ırkındandır. :D

Askerde Destek kıtaları komutanının vardı. Golden terrier. Bütün askerlerin maskotuydu. O zaman duymuştum golden terrieri. lessiye de çok benziyordu

Pitbul beslemek yasak diye biliyorum. Yakında Pomeranian Boo cinsi sahıplenıcem cok sevimli bir cins.

Ben hep fransız mastiff beslemek istemişimdir çok tatlı

dogo-argentino559cdd44121e936b.jpg dogo-argentino559cdd44121e936b.jpg

Uğur sana kalırsa tüm köpekler yasaklansın, bir tek kediler serbest olsun. hahaha

Bunlar da ilginizi çekebilir...
Türkiye'de İlk Kez "Albino Çakal" Görüntülendi
  • Ugur
  • Ugur,
  • Hayvanlar Alemi
  • 0    145
Tesla Türkiye’de İlk Showroom Mağazasını Açtı
  • Ugur
  • Ugur,
  • Motorlu Araçlar
  • 0    189
Türkiye'de Çayın Tarihi