Üst
Uyarıcı Resimler Nedeniyle Sigara Kullanıcılarının Yüzde 30'u Sigarayı Bıraktı

Uyarıcı Resimler Nedeniyle Sigara Kullanıcılarının Yüzde 30'u Sigarayı Bıraktı

Sigara paketlerinin üzerinde yer alan uyarıcı resimler etkili oldu. Türkiye'de bağımlıların yüzde 30'u sigarayı bıraktı. Yine sigara içenlerin yüzde 60'ı da bırakmak istiyor.

sigara.webp


Sigara kullanımı, kanser başta olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları gibi ölüme kadar götüren sağlık sorunlarına neden oluyor.

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı tütünle mücadelede kararlı. Alınan kararlar sigara bıraktırmada etkili oluyor. Bunlardan biri de sigara paketlerinin üzerinde yer alan uyarıcı resimler.

Sağlık Bakanlığının verilerine göre, sigara paketleri üzerindeki uyarıcı resimler nedeniyle kullanıcıların yüzde 60'ı sigarayı bırakmak istiyor. Kullanıcıların yüzde 30'u ise sigarayı çoktan bırakmış durumda.

Önümüzdeki süreçte ise sigara paketleri tek tip ve tek renk olacak. Bakanlık tarafından alınan kararla bir süre sonra devreye girecek olan tek tip paket uygulamasının sigara bırakma oranlarını yükseltmesi öngörülüyor.

Düz paket uygulaması ile tütün ürünlerinin çekiciliğinin azaltılması, tütün paketlerinin reklam ve promosyon aracı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: TRT Haber
 
Evet bırakan çok,lakin resimler le alakalı değil bence,hasta olunca birakiyorlar...
En güzel çözüm,sigara üretimi bırakacaklar..başka yolu yok...?
 
Geri