Üst
Yıllarca Türbe Diye Ziyaret Edilen Mezar Bir Gladyatöre Aitmiş

Yıllarca Türbe Diye Ziyaret Edilen Mezar Bir Gladyatöre Aitmiş

Ugur

Administrator

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yıllarca türbe diye ziyaret edilen anıt mezarın Diagoras isimli bir gladyatöre ait olduğu ortaya çıktı. M.Ö. 3’üncü yüzyıldan kalma mozole aynı zamanda Türkiye’deki tek piramit mezar olma özelliği taşıyor.

anit-mezar.webp
anit-mezar.webp


Marmaris'in Turgut mahallesinde İslam alimine ait olduğu zannedilerek yıllarca adaklar adanıp, başında dualar edilen mezarınm Antik Karia uygarlığında yaşayan dövüşçü Diagoras'a ait olduğu ortaya çıktı.

Anıt mezar Mousoleum’a benzerliğiyle dikkat çekiyor​

Yapı 40 yıldır Çağbaba adıyla anılıyordu. Arkeolojik çalışmalar neticesinde buranın Antik Karia uygarlığında yaşayan dövüşçü Diagoras'a ait bir mezar olduğu belirlendi.

Türkiye’de ayakta kalan tek piramit mezar​

Mezarın bir başka önemli özelliği daha var; 2 bin 300 yıllık ve 6 metre yüksekliğindeki bu anıt mezar, dünyanın yedi harikasından biri olan Mousoleum’a benzerliğiyle dikkat çekiyor ve Türkiye’de ayakta kalan tek piramit mezar olma özelliğini taşıyor.


'Diagoras, halkın alkışladığı bir boksördü'​

Arkeograf ve yazar Raşit Öztürk, “Bu boksörün resimleri falan daha yeni bulundu. İki oğlu var ve iki oğlu da boksördür. Diagoras’ın ödülleri vardır, bu ödüller bir yığın tapınaklarda var. Diagoras, sokaklarda dolaştığı zaman halkın alkışladığı bir boksördü " dedi.

Yöre insanı mezarda kaçak kazı yapanların, öldüğü, boşandığı ya da hasta olduğuna inanıyor.

Kaynak: www.trthaber.com
 
Medeni Avrupanın vahşi gladyatörünü de türbe diye ziyaret etmişiz ya.... fazla söze gerek yok.
 
Geri