Yüz nasıl beyazlar?

Yüzünü doğal ve bitkisel yöntemlerle beyazlatabilirsiniz. Ayrıca cilt tipinize göre cilt beyazlatma yöntemlerini de uygulayabilirsiniz.
-Yüz beyazlatma yada cilt rengini açmak için özellikle kadınlar tarih boyunca bir gayret içinde olmuştur. Cildin renginin açık olması yani beyaz olması bir çok kadın tarafından tercih edilen bir durumdur.

Şimdi cildini beyazlatmak isteyen kadınlar için etkili yöntemleri sıralayacağız. Bitkisel ve doğal yöntemler uygulayarak beyaz bir yüze sahip olabilirsiniz.

Cilt Tipine Göre Beyazlatma Yöntemleri


Cildinizin tipine göre diğer beyazlatma yöntemlerine bakacak olursak;

Yağlı ciltler için cilt beyazlatma: Papaya, bal, Süt ve Süt tozunu karıştırarak Macun haline getirin Yüzünüze sürüp birkaç dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayın Cildiniz daha açık renk gözükecektir Yumurta beyazını yüzünüze sürün

Kuru Ciltler için cilt beyazlatma: Eşit miktarlarda salatalık suyu ve balı yüzünüze ve bütün vücudunuza sürün 15 dakika bekledikten sonra yıkanın
Koyu renk koltuk altları ve ense bölgesi için cilt beyazlatma: Eşit miktarlardaki limon ve salatalık suyunu çay kaşığının 1/8′i kadar Zerdeçal tozu ile karıştırarak koltuk altlarınıza ve ensenize sürün 20 dakika bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Doğal Yöntemlerle Cilt Rengini Açma

Pirinçle cildi beyazlatma: Cildin rengini açan en önemli madde pirinçtir. Pirinç suyu ıslatıldığında çıkan beyaz su bunun kanıtıdır. Pirinç içinde yer alan maddeler cilt rengini açmakla kalmaz. Aynı zamanda kalıcı bir berraklık verir.

Cilt rengini açmak için hazır halde satılan pirinç unundan faydalanabilirsiniz. Bir miktar pirinç unu ve kıvama gelecek şekilde ılık suyu karıştırıp yüzünüze uygulayın. Yarım saat sonra cildinizin daha beyaz ve pürüzsüz olduğunu göreceksiniz.

Limonla cildi beyazlatma: Cilt rengini asidik özelliğinden dolayı açan başka bir üründe limondur. Her gün yatarken cildinizde bir miktar limon gezdirin. Yıkamadan uyuyun ve sabah kalktığınızda cildinizin ne kadar beyazladığını görün. Limon sürdükten sonra ışığı kapatın ve karanlık bir ortamda bulunun. Asit ışıktan etkilenirse leke bırakabilir.

Salatalıkla cildi beyazlatma: Salatalık suyu kendi başına kullanıldığında lekeleri geçirdiği gibi cilt rengini de açar. 1 adet salatalık kabukları soyularak rendelenir ve suyu yüzün tamamına sürülür. 30 dakika sonra yıkanır. 1 hafta boyunca her gün kullandığınızda cildinizdeki değişimleri görebilirsiniz.

Yumurta akı ile cildi beyazlatma: Yumurta akı cilt rengini açmak ve gözenekleri sıkılaştırmak için kullanılır. Sarısından ayırdığınız yumurta akını hızlı bir şekilde çırparak köpüklü hale getirin. Üstü köpüklü hale gelince cildinize yedirin. 30 dakika bekletin ve durulayın. Yüzünüz daha aydınlık ve beyaz görünecektir.

Ihlamurla cildi beyazlatma: Ihlamur bitkisinin şifası sadece organlarımıza etki etmez. Güzellik konusunda da ıhlamur bitkisi kaynatılarak kullanılabilir. Bir miktar ıhlamur bitkisi kaynatıldıktan sonra pamuk yardımı ile cilde sürülür. Ihlamur suyunu ılık sürmeye özen gösterin. İçine bir dilimde limon sıkarsanız etkisi daha kuvvetli olacaktır. Hazırlanan karışımı 3 gün kullanabilirsiniz. Her gece yapılması uygundur.

Domates ile cildi beyazlatma:
Domates akne lekelerini geçirdiği gibi cildi asit etkisiyle birlikte beyazlatır. Bir adet domates rendelenip cilde sürülürse cildiniz kaşınmaya ve yanmaya başlar. Bu domatesin cilde etki ettiğinin habercisidir. Domatesi bir miktar unla karıştırırsanız beyazlatma işlemi daha çabuk gerçekleşir. 15 dakika sonra yıkayarak cildinizden arındırmalısınız.

Cildi Beyazlatan Diğer Yöntemler


Yeşil limon,zerdeçal ve bal cildin rengi açan doğal beyazlatıcılardır. Salatalık suyu hem kuru hem de yağlı ciltlere daha açık renk cilde sahip olmak için uygulanabilir. Salatalık suyunu yapabilmek için salatalığı kabuğuyla beraber rendeleyin ve ezin. Çıkan sudan bir tatlı kaşığı salatalık suyunu yüzünüze uygulayın.

Ayrıca günde 10 bardak su için. Böylece gözaltı morluklarınızdan kurtulursunuz. Aşağıdaki formüllerden birini her gün olmak kaydıyla on gün boyunca denersenizcildinizdeki değişimi göreceksiniz.

Yalnız hazırladığınız tüm karışımları taze olarak kullanın. Ertesi güne saklamayın. Eşit miktarlarda limon suyu ve balı karıştırarak yüzünüze ve tüm vücudunuza sürün. 15 dakika sonra duş alın. Eşit miktarlarda limon ve salatalık suyunu karıştırarak yüzünüze ve tüm vücudunuza sürün. 15 dakika sonra duşalın. Eğer cildiniz kuruysabal ve limon suyunu deneyin.

Yüzünüzü önce salatalık dilimleriyle ovalayın. Ardından salalık suyunu (1 tatlı kaşığı) yüzünüze sürün ve yatın. Ertesi gün yüzünüzü yıkayın.

Besan (gram flour) adı verilen nohuttan elde edilmiş unu zerdeçalla karıştırın ve yüzünüzle ensenize sürün. Kuruduktan sonra nazikçe ovalayarak çıkarın. Bu aynı zamanda vücut kıllarınızın bir süre azalmasını sağlayacaktır. 15 gün boyunca Besan (gram flour)Cildinizin rengini açmak için öneriler…

2 tatlı kaşığı süt ve 3-4 damla limon suyunu karıştırarak macun haline getirin ve yüzünüzle ensenize sürün. 15 dakika sonra suyla yıkayarak çıkarın. Cildinizdeki düzgünlüğü hemen fark edeceksiniz.

Yüzünüze yoğurt sürün.Yüzünüze beyaz turp veya onun suyunu sürerseniz cildinizin rengi açılacaktır. Bal süt yoğurt ve tahini eşit miktarlarda karıştırarak macun haline getirin ve tüm vücudunuza uygulayın. Bal ve eşit miktarda badem yağını karıştırın. Her gece yüzünüze sürerek uygulayın.

Yulaf ezmesi. domates suyu ve yoğurdu karıştırarak yüzünüzle ensenize sürün. 15 dakika sonra soğuk su ile durulayın.

Zerdaçal tozunu taze limon suyu ile karıştırarak macun haline getirin ve tüm vücudunuza uygulayın. Sandal ağacı tozunu badem yağı ve sütle karıştırarak vücudunuzdaki daha koyu renk olan yerlere (ense…dudak kenarları… göz altları) masajla sürün.

Yeşil limonu dilimleyin ve yüzünüze 2-3 kere yavaşça sürtün. 5 dk bekledikten sonra soğuk su ile durulayın. Haftada 3-4 kez tekrar edin.

Nane yapraklarını öğüterek suda ezin. Yüzünüze ve ensenize uyguladıktan sonra20 dk bekleyin. Ardından su ile yıkayın. 1 tutam tarçını yarım tatlı kaşığı bal ile karışırın ve bu karışımı yüzünüze her gece sürün.

Proten maskesi: 1 çorba kaşığı Urad Dal’ı (Güney Asya fasulyesi) ve 4 adet bademi ezerek macun haline getirin ve bir gece suda bekletin.

Ertesi gün yüzünüze ve ensenize sürerek yarım saat bekleyin. Bu maske hem cildinizi besleyecek hem de rengini açacaktır.

4 adet bademi ezerek bir gece sütün içinde bekletin.

Yüzünüze ve ensenize yatağa girmeden önce sürün. Sabah soğuk suyla yıkayın. Bu formülü 15 gün boyunca uygularsanız cildinizin rengini açacaktır.
 
Geri